Kocham Wolność - niezwykła podróż przez polską historię przy dźwiękach muzyki buntu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 23:48
Książka i płyta "Kocham Wolność. Czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen" przygotowane zostały przez dziennikarza muzycznego Piotra Metza. Oryginalne nagrania Polskiego Radia oraz muzyka, która towarzyszyła historycznej zmianie, to doskonała opowieść o polskiej drodze do wolności.
Audio
  • Piotr Metz i Zdzisław Wójcik o wydawnictwie "Kocham Wolność. Czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen" (Popołudnie z Jedynką)
Jedna z kart książki Kocham Wolność. Czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen wydanej przez Instytut Lecha Wałęsy. Publikacji towarzyszy płyta z piosenkami i archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia.
Jedna z kart książki "Kocham Wolność. Czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen" wydanej przez Instytut Lecha Wałęsy. Publikacji towarzyszy płyta z piosenkami i archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia.Foto: Instytut Lecha Wałęsy/udostępnione w ramach patronatu

- Założeniem tego projektu było pokazanie historii Polski, dla której tłem jest muzyka z danej epoki. Mamy tu Tilt, Janerkę, T.Love, Chłopców z Placu Broni, utwory, które zawsze towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom w Polsce - wyjaśnia Zdzisław Wójcik z Instytut Lecha Wałęsy. Placówka wydała książkę i płytę w ramach projektu "Gen Wolności", którego celem jest budowanie nowoczesnego poczucia patriotyzmu i uświadamianie Polakom, że dzięki pragnieniu wolności udało się nam przetrwać i odbudować niepodległość.

HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

/

Największą trudnością było, jak przyznaje w Jedynce Piotr Metz , ograniczenie bogatego materiału dźwiekowego do zawartości jednego krążka. - Bardzo staraliśmy się, by ta radiowa opowieść nie była czytanką, wykładem, ale próbą pokazania w jak surrealistycznych czasach żyliśmy do 1989 roku - podkreśla.

Historia najnowsza - Polska na moje.polskieradio.pl >>>

W podróży przez lata 1955 - 2004 zatrzymujemy się na przystankach wydarzeń historycznych i popkulturowych, w kolejnych odsłonach wracamy do PRL-u, narodzin III RP, pierwszych wolnych wyborów, wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na stacji z napisem "rok 1981" padają te słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego: "Obywatelki i obywatele Polskiej Razeczypospolitej Ludowej. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju".

STAN WOJENNY: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Piosenką przewodnią wydawnictwa "Kocham Wolność. Czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen" jest utwór Chłopców z Placu Broni. - Bogdanowi Łyszkiewiczowi w dwóch zdaniach udało się zawrzeć kwintesencję tego, o czym opowiadamy. W prostym zdaniu "wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem" jest wszystko, nie potrzebna jest żadna dodatkowa scenografia - dodaje Metz.

Wydawnictwo "Kocham Wolność. Czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen" ukazało się pod patronatem radiowej Jedynki.

Rozmawiał Krzysztof Horwat.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Pacyfikacja Kopalni "Wujek" - zbrodnia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 09:00
- Ostatnie posiedzenie komisji Solidarności odbyło się w piątek, 11 grudnia 1981. Czuć już było, że może dojść do jakiegoś nieszczęścia w kraju - mówił górnik Adam Skwira, jeden z przywódców strajku w kopalni "Wujek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

13 grudnia 1981

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 01:00
32 lata temu generał Wojciech Jaruzelski wypowiedział wojnę społeczeństwu. Przygotowania do operacji trwały od sierpnia 1980 roku. Milicja i wojsko w nocy przystąpiły do akcji. Tysiące ludzi znalazło się w więzieniach i w obozach internowania. Zobacz serwis specjalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny: "to wydarzenie długo jeszcze będzie budzić emocje"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 19:40
W 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w radiowej Jedynce spotkali się Kornel Morawiecki opozycjonista z czasów PRL, twórca Solidarności Walczącej, Jan Lityński były działacz opozycji demokratycznej w PRL, a obecnie doradca prezydenta RP i historyk prof. Andrzej Friszke.
rozwiń zwiń