Najczęściej wyszukiwane hasła roku. "Możemy zajrzeć ludziom do głowy"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 22:00
- Dzięki Google Trends dowiadujemy się, co ludzi interesuje, czego wyszukują w danym okresie, czasie i miejscu - powiedział Andrzej Szozda z portalu polskieradio.pl.
Audio
  • Andrzej Szozda (PolskieRadio.pl) o internetowych trendach mijającego roku (Popołudnie z Jedynką)
  • Rola internetu na przykładzie twórczości muzycznej - relacja Patryka Michalskiego (Popołudnie z Jedynką)
Najczęściej wyszukiwane hasła 2013 roku wg zestawienia Google Zeitgeist: w kategorii Wydarzenia - Woodstock, w kategorii Jak...? - lukier, w kategorii Ludzie - Paweł Walker
Najczęściej wyszukiwane hasła 2013 roku wg zestawienia Google Zeitgeist: w kategorii "Wydarzenia" - Woodstock, w kategorii "Jak...?" - lukier, w kategorii "Ludzie" - Paweł WalkerFoto: PAP/Abaca/Tomasz Wojtasik/DPA/Britta Pedersen

Wyniki zestawienia Google Zeitgeist za rok 2013 mogą zaskoczyć. Lista Zeitgeist ("Duch czasu") opiera się na frazach najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę internetową. Google może m.in. sprawdzić jakie hasła generowały największy ruch na świecie, a jakie w poszczególnych krajach. - Tego typu badania internetu, bardziej niż sondaże, badania opinii czy marketingowe, które są obarczone błędem, pokazują o czym ludzie naprawdę myślą. To dobra wskazówka dla wszystkich; marketerów, producentów, ale i mediów - powiedział Andrzej Szozda w "Popołudniu z Jedynką".

Porównaj polskie i globalne listy popularności >>>

W kategorii "Ludzie" najczęściej wyszukiwaną osobą był Paul Walker, aktor, który 30 listopada zginął w wypadku samochodowym. - Wyraźnie widać, że gdy zdarzył się wypadek, Google oszalał, wszyscy szukali Paula Walkera. Na drugim miejscu znalazła się Anna German, a na trzecim Ewa Chodakowska - mówił dziennikarz portalu PolskieRadio.pl. Anna German, już w kontekście serialu, pojawia się także na pierwszym miejscu w kategorii "Program TV".

W raporcie możemy znaleźć najczęściej wyszukiwane przez Polaków w minionym roku nazwiska sportowców, tytuły filmów i wydarzenia, ale także poznać najbardziej poszukiwane frazy rozpoczynające się od słów "czym jest" lub "jak".

- Na pierwszym miejscu zapytań "Jak... ?" znajduje się "Jak zrobić lukier?". Kolejne miejsca to już bardziej bieżące zapytania dotyczące naszego codziennego życia, czyli "Jak segregować śmieci?" i "Jak usunąć fb" - podaje gość Kamili Terpiał-Szubartowicz.

Także znany portal społecznościowy z końcem roku dokonał analizy tematów, którymi ludzie najchętniej chcieli się dzielić. - W obrębie światowej społeczności Facebooka najwięcej dyskutowano o papieżu Franciszku -

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Mandela nie żyje. Specjalna witryna Google: Nelson Mandela Digital Archive Project

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 14:35
W piątek na stronie głównej przeglądarki Google pod paskiem wyszukiwania pojawił się link do witryny poświęconej pamięci Nelsona Mandeli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Redakcje polecają". PolskieRadio.pl w Google News

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 14:06
W polskiej wersji Google News pojawiła się sekcja "Redakcje polecają", w której serwisy zewnętrzne mogą prezentować tytuły swoich tekstów. W projekcie bierze udział m.in. portal Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paul Walker, Anna German i... iPhone 5s. Google ujawnia, czego szukaliśmy w sieci w 2013

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 14:26
Ewa Chodakowska i Anna German popularniejsze od papieża Franciszka i Nelsona Mandeli. Zestawienie Google Zeitgeist pokazuje, co nas naprawdę interesowało w 2013 roku.
rozwiń zwiń