"Brak chemii między ministrem zdrowia a panią prezes NFZ"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 19:26
Taką opinię wyraził poseł Marcin Kierwiński z PO mówiąc w radiowej Jedynce o powodach odwołania prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Gośćmi audycji Zuzanny Dąbrowskiej byli też posłowie Maks Kraczkowski z PiS i Bogusław Liberadzki z SLD.
Audio
  • W Popołudniu z Jedynką dyskusja m. innymi o ministrze zdrowia. Gośćmi audycji są: M. Kierwiński z PO, Maks Kraczkowski z PiS i B. Liberadzki z SLD (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Bartosz Arłukowicz i Agnieszka Pachciarz
Bartosz Arłukowicz i Agnieszka PachciarzFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski/Paweł Supernak

- Na pewno w ostatnich miesiącach nie było chemii, miedzy ministrem Bartoszem Arłukowiczem a panią prezes NFZ Agnieszką Pachciarz - mówił Marcin Kierwiński. Zdaniem posła PO, współpraca między Narodowym Funduszem Zdrowia a Ministerstwem Zdrowia układała się źle. Kierwiński zwrócił uwagę, że NFZ źle wyliczył swoje potrzeby, skoro teraz wystąpił do budżetu państwa o dodatkową sumę ponad 700 milionów złotych. Poseł PO dodał, że składka, którą dysponuje NFZ, jest z roku na rok coraz większa i obecnie wynosi około 62 miliardów. - A więc pieniędzy w systemie jest dużo, tylko trzeba nimi efektywnie zarządzać, a od tego jest NFZ. Poseł PO twierdzi, że minister Arłukowicz ma liczne zasługi. Jego zdaniem to miedzy innymi nowa lista leków refundowanych i rozwój ratownictwa medycznego.

- Odnoszę wrażenie, że politycy Platformy, a propos chemii, to głównie mogliby się wypowiadać na temat alkoholi - uważa Maks Kraczkowski i dodaje - nie można sprowadzać kompletnego paraliżu wydatkowania publicznych pieniędzy na ochronę zdrowia, do braku chemii miedzy politykami. Poseł PiS zarzuca ministrowi zdrowia, miedzy innymi, nieprzygotowanie przez prawie 3 lata rozwiązań prawnych, realizujących dyrektywę unijną dotyczącą korzystania przez Polaków ze służby zdrowia w krajach UE. - Pan minister rzuca na wiatr różne obietnice, których potem nie realizuje - mówi Kraczkowski.

- Mówimy przecież "służba zdrowia" a idea służenia chorym, gdzieś się rozmyła - mówi Bogusław Liberadzki i dodaje - widzę pewne walory pana ministra, z punktu widzenia premiera. Mianowicie w zeszłym roku zaoszczędził 2 miliardy, teraz chciał zaoszczędzić kilkaset milionów, tylko pani prezes NFZ mu nie pozwoliła, (...) może następny prezes Funduszu będzie bardziej potulny. (...) A tak serio, jeżeli eWUŚ (elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców red.) to wydatek na jego obsługę ponad 200 milionów złotych, (...) to może w ramach tych pieniędzy po prostu objąć powszechnym ubezpieczeniem wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej i skasować całą tę biurokrację. Poseł SLD przypomina, że w Polsce nieubezpieczeni stanowią około 2 i pół procent ogółu ludności. - A jeżeli chodzi o wzrost nakładów na służbę zdrowia, o którym mówił pan poseł Kierwiński, to zwrócę uwagę, że, pomimo tych pieniędzy, radykalnie zwiększyły się też kolejki do lekarzy. (...) I jeszcze jeden element, który obciąża ministra, coraz częściej zdarza się odmowa udzielenia pomocy pacjentom.

Goście Jedynki rozmawiali też o stosunkach polsko-rosyjskich.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arłukowicz o odwołaniu szefowej NFZ: bo źle działa eWUŚ

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 14:06
Źle funkcjonująca weryfikacja nieubezpieczonych pacjentów to przyczyna wniosku o odwołanie prezes NFZ – poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Piecha: prezes NFZ obnażyła słabość ministerstwa zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:21
- W tej kadencji zabraknie czasu, by polski pacjent poczuł jakąkolwiek poprawę sytuacji w dostępie do opieki zdrowotnej - mówi Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arłukowicz chce dymisji Pachciarz. PiS: to typowa obrona ministra

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 17:33
Minister Bartosz Arłukowicz zwrócił się do premiera o odwołanie szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz. Według polityków PiS, premier powinien ten wniosek przyjąć, a następnie skłonić koalicję do zagłosowania za wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra Arłukowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest w siedzibie śląskiego oddziału NFZ

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:03
Kilkadziesiąt osób okupuje siedzibę oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach. Pracownicy prywatnego szpitala EuroMedic domagają się przywrócenia wypowiedzianego w dużej części kontraktu dla placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Pachciarz odwołana ze stanowiska szefa NFZ

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 17:34
- Otrzymałem wniosek od ministra zdrowia dotyczący odwołania pani Pachciarz z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i go podpisałem - powiedział w Brukseli szef rządu.
rozwiń zwiń