X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biskupi i pełnomocnik rządu porozmawiają o gender? "Potrzebna dobra wola obu stron"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 16:40
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz wysłała do Episkopatu Polski list, w którym wyjaśniała czym jest gender i jakie zajmuje miejsce w polskim i europejskim prawie. Pełnomocniczka rządu do spraw równouprawnienia powiedziała w radiowej Jedynce, że liczy na spotkanie.
Audio
  • Agnieszka Kozłowska-Rajewicz o szansach na spotkanie ws. gender z polskimi biskupami (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Agnieszka Kozłowska-RajewiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz dodała, że dostaje już pierwsze odpowiedzi od biskupów. - Mam nadzieję, że będę mogła za dwa tygodnie zaproponować jakiś termin tej rozmowy. Wierzę, że może się to udać, ale potrzebna jest dobra wola z obydwu stron – mówiła Kozłowska-Rajewicz w radiowej Jedynce.

Pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania podkreśla, że gender to nic innego jak równouprawnienie i takiego terminu należy się trzymać. - Wtedy nie mówimy o żadnej ideologii, ani o nauce tylko o pojęciu, które funkcjonuje w polityce i które ewentualnie może funkcjonować w ustawach, rozporządzeniach czy programach edukacyjnych – wyjaśniła Kozłowska-Rajewicz.

Według niej nie można określać gender terminem ideologii, bo w takim wypadku - musiałby być przynajmniej jeden twórca tej teorii. - Jeżeli spojrzymy na to, co Kościół nazywa ideologią gender jako worku wszelkiego zła, to ja bym chciała zapytać kto taką teorię forsuje w programach edukacyjnych czy rządowych w Polsce i Europie? Nie ma takiego człowieka – podkreślła Kozłowska-Rajewicz i dodaje, że należy mówić o faktach. A fakty według niej to określenie gender terminem - "równouprawnienie kobiet i mężczyzn".

Kozłowska-Rajewicz rozprawia się też ze stereotypem dotyczącym feministek, jako osób nienawidzących mężczyzn, nie chcących mieć rodziny i dzieci. - Czy mężczyzna, który ma aspiracje zawodowe jest podejrzewany, że nienawidzi kobiet, nie chce mieć rodziny i się od niej odwraca? – pyta Kozłowska-Rajewicz i od razu odpowiada: - przecież to jest absurd. Kobiety, które tak samo jak mężczyźni chcą być samodzielne i mają aspiracje zawodowe. Z tego faktu absolutnie nie wynika jakaś niechęć do rodziny. Według Kozłowskiej-Rajewicz równouprawnienie w żaden sposób nie jest zagrożeniem dla dobra rodziny.

Pełnomocnik do spraw równego traktowania kobiet i mężczyzn odpowiada też na zarzut formułowany przez amerykańskich przeciwników gender. Uważają oni, że gender prowadzi do zagłady zachodniej cywilizacji, a zachodni system edukacji robi wszystko żeby wykastrować mężczyzn. - To nieprawda, że równouprawnienie spowoduje zmianę kobiet w mężczyzn – zaprzecza Kozłowska-Rajewicz i przytacza przykład: - Kiedyś kobiety nie jeździły samochodami i uważano to za męskie zajęcie. Kobieta z tego powodu, że jeździ samochodem przecież nie zamieniła się w mężczyznę. Trzeba oddzielić orientację seksualną, albo płeć biologiczną od tego, co jest rolą kulturową – podsumowuje pełnomocnik rządu do spraw równouprawnienia.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

List Episkopatu w sprawie ideologii gender. "Kościół powinien przed tym ostrzegać"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 15:28
Ideologia gender ma charakter destrukcyjny wobec człowieka, relacji międzyludzkich, a więc całego życia społecznego - przestrzegają polscy biskupi. Ich słowa komentują politycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Mering: księża nie mają obowiązku czytać listu Episkopatu ws. gender

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 21:56
List Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny, która będzie obchodzona 29 grudnia, przestrzega przed "ideologią gender" jako sprzeczną z rzeczywistością i "integralnym pojmowaniem natury człowieka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskupi o gender. "Ma charakter destrukcyjny wobec człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:38
Kościół katolicki obchodzi Niedzielę Świętej Rodziny. Polscy biskupi w tym roku szczególnie przestrzegają przed ideologią gender.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Oko : genderyści jak mafia. Chcą przejąć ośrodki władzy i media

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 07:24
Genderyści żerują na niewiedzy obywateli, by obejść procedury demokratyczne i siłowo narzucić swoją ideologię - ksiądz Dariusz Oko z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie tłumaczy w "Naszym Dzienniku" dlaczego genederystom przeszkadza krytyka Kościoła.
rozwiń zwiń