Arłukowicz: system leczenia raka trzeba zreformować

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 16:04
- W leczeniu nowotworów trzeba poprawić kilka segmentów. To organizacja, sposób wyceny, szkolenie lekarzy, a także sprawa limitów – mówił w Jedynce minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Audio
  • Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz o ochronie zdrowia (Popołudnie z Jedynką)
Bartosz Arłukowicz
Bartosz ArłukowiczFoto: PR/W. Kusiński

Onkolodzy zwrócili się do ministra zdrowia z apelem o zniesienie limitów NFZ w leczeniu raka u osób dorosłych. Minister Bartosz Arłukowicz powiedział w Jedynce, że onkologia wymaga również zmian organizacyjnych. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat doszło do rozproszenia miejsc świadczenia leczenia: pacjenci są często wysyłani do różnych ośrodków, czasem gdzie indziej przeprowadza się operację, a gdzie indziej pozostałe procedury ratujące życie, radioterapię czy chemioterapię.

- Trzeba zmienić system tak, aby promować jednostki, które oferują pacjentowi całościowe wyleczenie nowotworu – podkreślił Bartosz Arłukowicz. Zaznaczył, że zmian wymagają organizacja leczenia, sposób wyceniania świadczeń medycznych, sposób szkolenia lekarzy i również limity NFZ. Minister dodał, że powołał cztery zespoły robocze spośród onkologów, urzędników i dyrektorów najważniejszych instytucji, a jeden z nich zajmie się kosztami zniesienia limitów. – System musi to wytrzymać. Mamy ograniczoną ilość środków finansowych – zastrzegł gość Jedynki.

Bartosz Arłukowicz mówiąc o potrzebie skrócenia kolejek, powiedział, że do wiosny przedstawiony będzie pakiet rozwiązań organizacyjnych.

Wyroby medyczne: NFZ pomoże pacjentom

Powstało pewne zamieszanie, jeśli chodzi o artykuły medyczne, takie jak protezy, kule, wózki medyczne, kołnierze ortopedyczne. Pacjenci są odsyłani z kwitkiem, jeśli mają niewłaściwie wypisane zlecenia.

Minister zdrowia tłumaczył w Jedynce, że rozporządzenie sprzed kilkunastu lat dotyczące wyrobów medycznych zawierało kuriozalne przepisy m.in. o protezach, których już nikt nie stosuje i trzeba było wprowadzić zmiany. Dodał, że zaplanowano sześciomiesięczny okres przejściowy, który miał pomóc we wprowadzeniu rozporządzenia. - Zobowiązałem NFZ, by tam, gdzie lekarz źle wypełnił skierowanie, pomogli pacjentowi – powiedział Arłukowicz.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej rozmowy

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Limity na leczenie chorych na raka. Czy zostaną zniesione?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 13:57
W resorcie zdrowia dojdzie w poniedziałek do spotkania dotyczącego zmian w leczeniu raka. O zniesienie limitowania świadczeń w tym zakresie apeluje Polskie Towarzystwo Onkologiczne w liście do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska onkologia odbija się od ściany do ściany"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 00:01
Zamiast długofalowej polityki - działania ad hoc. - Onkologia jest jedną z bardziej przewidywalnych dziedzin medycyny - mówi prof. Jacek Jassem, onkolog. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiada zmiany w systemie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: polska onkologia miała kiedyś dobrą opinię na świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 09:46
Goście "Komentatorów" Wiktor Świetlik z "wSieci” i "Super Expressu” oraz Maciej Gdula z "Krytyki politycznej” zgodzili się, że głównym problemem polskiej onkologii nie jest jakość leczenia, a kwestie dostępności i szybkiej diagnostyki.
rozwiń zwiń