Feliks Falk: młodzi filmowcy uciekają od bieżących problemów

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 18:05
- Czuję się w jakimś sensie zagrożony tym, co dzieje się w Polsce, a szczególnie w polityce. Mam na ten temat scenariusz, ale uznałem, że powinien go zrobić ktoś młodszy. Zauważyłem jednak, że młodzi wcale nie interesują się tak bardzo tym, co dzieje się wokół - mówił w Jedynce Feliks Falk.
Audio
  • Feliks Falk o kondycji polskiego kina (Popołudnie z Jedynką)
  • W roku 2014 zakończona zostanie reforma powszechnej edukacji kulturalnej. Jakie pieniądze na kulturę przeznaczą Polska i Unia Europejska? - relacja Patryka Michalskiego (Popołudnie z Jedynką)
Feliks Falk
Feliks FalkFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Analizując stan polskiej kinematografii w 2013 roku, znany reżyser dostrzega jednak wiele plusów. - Polacy coraz chętniej chodzą do kina na rodzime filmy. Co ciekawe, częściej wybierają te ambitne niż tak zwane romantyczne komedie, których jest zresztą coraz mniej. Nie wiem czy na szczęście, dlatego że film rozrywkowy także powinien być obecny. Nie możemy ciągle robić tylko filmów ambitnych i trudnych, bo widzowie w końcu się zniechęcą - ostrzegał Feliks Falk.

Za najbardziej istotne filmy ostatnich kilkunastu miesięcy gość "Popołudnia z Jedynką" uznał m.in. "Pokłosie" i "Układ zamknięty". Jak dodał, sporo dyskusji i debatę społeczną powinien wywołać także wchodzący właśnie na ekrany kin nowy obraz Wojciecha Smarzowskiego "Pod mocnym aniołem".

Więckiewicz: grając w "Pod Mocnym Aniołem" pozbyłem się granic i bezpieczników >>>

- Dla mnie pewnie będzie to trudny w odbiorze film, bo sam nigdy nie piłem i nie lubiłem towarzystwa ludzi pijących. Nie sądzę więc, żeby ta tematyka specjalnie mnie zainteresowała. Z ciekawością będę się jednak przyglądał z dalszego planu - podkreślał Feliks Falk.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

pg/asz

Zobacz więcej na temat: Feliks Falk FILM kino

Czytaj także

Borys Lankosz bierze na warsztat "Ciemno, prawie noc" i "Ziarno prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 12:34
Głośny pełnometrażowy debiut tego reżysera - "Rewers" (2009) - był kryminałem w stylu "noir". Borys Lankosz zamierza wkrótce powrócić do kina gatunkowego, ekranizując książkę Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" (Nagroda Nike 2013).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Bosak: jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest pokora

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 09:11
- Zawsze uważałem, że jestem na dobrej drodze. Metodą małych kroków zmierzam we właściwym kierunku - powiedział w audycji radiowej Jedynki "Spotkanie z mistrzem" aktor Marcin Bosak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz o roli "Pod Mocnym Aniołem": pozbyłem się granic i bezpieczników

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 19:22
Odtwórca głównej roli w najnowszym filmie Wojtka Smarzowskiego podkreśla, że musiał bezwarunkowo zawierzyć reżyserowi. - Nie miałem żadnej asekuracji, pozbyłem się wszelkich bezpieczników, które aktorzy zwykle mają, by czegoś nie pokazać lub zrobić. Zupełnie się otworzyłem - powiedział Robert Więckiewicz w Jedynce.
rozwiń zwiń