Śmierć bliźniąt we Włocławku. Jurek Owsiak znalazł pomoc prawną dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 17:28
- Jesteśmy po rozmowach z mecenas Jolantą Budzowską. Ci, którzy pracują w szpitalach i mają do czynienia z wszelkiego rodzaju sytuacjami prawnymi, wiedzą kto to jest. To właśnie ona zajmie się tą sprawą - mówił w radiowej Jedynce Jurek Owsiak, szef Fundacji WOŚP.
Audio
  • Jurek Owsiak o sprawie śmierci bliźniąt we Włocławku i internetowych aukcjach WOŚP (Popołudnie z Jedynką)
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Według ojca dzieci, w szpitalu doszło do zaniedbań, które doprowadziły do śmierci bliźniąt
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Według ojca dzieci, w szpitalu doszło do zaniedbań, które doprowadziły do śmierci bliźniąt Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Do tragedii doszło w piątek w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym we Włocławku. Bliźnięta zmarły w 8. miesiącu ciąży matki, przed planowanym cesarskim cięciem. Ojciec dzieci oskarża szpital. Jego zdaniem, winę ponoszą lekarze, którzy zwlekali z przeprowadzeniem zabiegu.

Jak wynika ze wstępnych wyników przeprowadzonej sekcji zwłok, bezpośrednią przyczyną śmierci nienarodzonych dzieci była niewydolność oddechowo-krążeniowa.

- Zależy nam na pełnym wyjaśnieniu tej sprawy, między innymi po to, żeby drugi raz się to nie powtórzyło. Z drugiej strony pamiętajmy, że dziennie rodzi się w Polsce 1200-1300 dzieci i sytuacja z Włocławka jest w pewnym sensie potwierdzeniem, że wszystko jest dobrze. Ale jeśli już coś takiego się zdarzyło, to zróbmy wszystko, żeby więcej się nie powtórzyło - podkreślał w "Popołudniu z Jedynką" Jurek Owsiak.

Szef WOŚP ogłosił, że dotychczas zakończone aukcje internetowe w ramach 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyniosły blisko 3 mln złotych. Na tą sumę składają się m.in. wpływy z dwóch licytacji, w które zaangażowana była radiowa Jedynka.

Do wylicytowania wciąż jest kubek z autografami prowadzących "Sygnały dnia".

Rozmawiał Mariusz Syta.

pg/ag

Czytaj także

Serduszko numer 22 wylicytowane w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 06:00
Do ostatniej chwili trwała zażarta walka między panem Edwardem z Kosowa a panią Teresą z Warszawy. Ostatecznie serduszko pojedzie do Kosowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć bliźniąt we Włocławku. Ordynator zawieszony

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 09:06
Ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego w Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku został zawieszony w czynnościach. Takiej decyzji domagał się od zarządu i właściciela szpitala minister zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekcja zwłok bliźniąt z Włocławka. Dzieci w łonie matki były zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 19:43
Niewydolność oddechowo-krążeniowa była bezpośrednią przyczyną śmierci nienarodzonych dzieci - wynika ze wstępnych wyników przeprowadzonej sekcji zwłok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

810 złotych za kubek radiowej Jedynki. Nasze aukcje na rzecz WOŚP zakończone

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 17:00
W czwartek zakończyła się licytacja kubka radiowej Jedynki. Na konto 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafi dodatkowych 810 złotych. We wtorek, 21 stycznia dobiegły końca dwie inne jedynkowych aukcje internetowych.
rozwiń zwiń