Krzysztof Szczerski: Polska powinna być mediatorem na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 19:50
Zespół złożony z przedstawicieli wszystkich klubów, pod przewodnictwem Krzysztofa Szczerskiego z PiS, przygotuje tekst uchwały w sprawie sytuacji na Ukrainie. W czwartek projektem uchwały zajmie się prezydium Sejmu.
Audio
  • Krzysztof Szczerski (PiS) o szczegółach projektu uchwały Sejmu w sprawie Ukrainy (Popołudnie z radiową Jedynką)
Antyrządowe protesty w Kijowie
Antyrządowe protesty w KijowieFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Poseł Krzysztof Szczerski, członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, mówił w radiowej Jedynce, że podstawą do przygotowania uchwały jest złożony we wtorek projekt PiS, który zawiera trzy punkty. Wyraża solidarność ze wszystkimi represjonowanymi na Ukrainie, a także ze społeczeństwem obywatelskim.

Wideorelacja na żywo z ulicy Hruszewskiego >>>

Domaga się wskazania odpowiedzialnych za naruszanie prawa na Ukrainie i za krwawą konfrontacje z obywatelami. Jeśli osoby odpowiedzialne zostaną znalezione, to postuluje objęcie ich sankcjami.

>>> Pięć ofiar śmiertelnych na Ukrainie

Trzecim elementem jest apel o objęcie społeczeństwa ukraińskiego i tamtejszej gospodarki dużym programem pomocowym. - Ta pomoc ma być skierowana przede wszystkim do ludzi - precyzuje rozmówca w magazynie "Popołudnie z radiową Jedynką".
Krzysztof Szczerski zastrzega, że celem autorów uchwały nie jest wpływanie na procesy polityczne na Ukrainie. Jego zdaniem, Polska powinna złożyć ofertę dobrych usług. Ocenia, że po fiasku szczytu w Wilnie, podczas którego władze w Kijowie nie podpisały umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, politycy europejscy stracili zainteresowanie Ukrainą. Chcą do rozmów powrócić w przyszłym roku, bo w tym kończy się kadencja Komisji Europejskiej i czekają nas eurowybory.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

- Dzisiaj milczeć nie można - zauważa poseł PiS. Jego zdaniem, obie strony konfliktu na Ukrainie do stołu rozmów już nie siądą, dlatego jest potrzebna mediacja Polski. Trzeba też przygotować się na negatywny rozwój wydarzeń, kiedy dojdzie do czegoś na podobieństwo stanu wojennego i trwałego konfliktu obywateli z władzą.
Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.
(ag)

Zobacz więcej na temat: Kijów protest Sejm Ukraina

Czytaj także

Paweł Kowal: wydarzenia w Kijowie to przygotowanie do siłowej reakcji władz

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 13:15
Zdaniem europosła Pawła Kowala trudno będzie powstrzymać spiralę emocji, która nakręca się między władzami a protestującymi na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schetyna: dziś musimy stanąć po stronie tych, którzy są bici i poniewierani w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 16:19
- W obecnej sytuacji na Ukrainie konieczny jest arbitraż, tak by więcej nie dochodziło do rozlewu krwi - mówił w radiowej Jedynce szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć śmiertelnych ofiar starć w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:45
Informacje o zmarłych podali lekarze współpracujący z Majdanem. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia władz.
rozwiń zwiń