X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kozłowska-Rajewicz: nie można przemocy wobec kobiet usprawiedliwiać obyczajem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 16:39
Według pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, doszukiwanie się w konwencji o przemocy wobec kobiet ataków na rodzinę i Kościół to nadinterpretacja.
Audio
  • Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania o konwencji ws. przemocy wobec kobiet (Popołudnie z Jedynką/Jedynka)
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowaniaFoto: PR

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej przeorganizuje nasz ład społeczny, uderzy w małżeństwo i rodzinę. Ta konwencja jest konstytucją gender - ostrzegali obrońcy życia podczas konferencji "Ratyfikacja konwencji Rady Europy o przemocy wobec kobiet - następstwa dla jednostki, społeczeństwa i państwa" zorganizowanej w Sejmie.
Spotkanie zorganizował parlamentarny zespół na rzecz ochrony życia i rodziny. Jak mówił jego przewodniczący, Jan Dziedziczak z PiS, zespół zamierza prowadzić kampanię informacyjną na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą ratyfikacja konwencji.
Polska podpisała dokument w grudniu 2012 r. Rząd ma zająć się wnioskiem o ratyfikację pod koniec lutego.

- Czytając tę konwencję, niezwykle trudno jest znaleźć cokolwiek, co może budzić jakieś lęki, dlatego przeciwnicy tej konwencji mówią, że to nie jest napisane wprost tylko między wierszami - skomentowała w Jedynce Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.

- Konwencja nie wprowadza żadnej ideologii, nie atakuje Kościoła, nie wyraża ani dystansu, ani tym bardziej sprzeciwu wobec rodziny, tradycyjnej rodziny. W ogóle nie ma tam o tym mowy - dodała.

Jak podkreśliła w "Popołudniu z Jedynką" minister, ten dokument mówi, że nie można usprawiedliwiać przemocy obyczajem ani tradycją. - Są takie państwa, Polska do nich nie należy, do których adresowana jest ta konwencja, w których występują takie zjawiska jak honorowe zabójstwa, przymusowe małżeństwa, małżeństwa dzieci czy obrzezanie kobiet i te zachowania tłumaczy się tradycją, obyczajem. To są te elementy historycznie ugruntowanych zachowań, które zgodnie z tą konwencją powinny być wyrugowane - wyjaśniła.

Kozłowska-Rajewicz podkreśliła, że dokument przede wszystkim mówi o bardzo konkretnych narzędziach i zobowiązaniach dotyczących zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a więc także wobec osób starszych, mężczyzn i dzieci.

Na sejmowej konferencji obrońców życia pojawił się argument, że europejska konwencja jest niezgodna z polską konstytucją, bo mówi tylko o kobietach, a to przejaw dyskryminacji.

- Kobiety są w tytule, ale treść odnosi się do wszystkich. Konwencja mówi o przemocy - wyjaśniła  pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania. Jak przypomniała, dokument został uznany na sesji ONZ w Nowym Jorku przez 160 państw za złoty standard polityki antyprzemocowej.

Zdaniem Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, aby zapobiec opacznemu rozumieniu treści konwencji można zastosować notę interpretacyjną.

Będzie to omawiane pod koniec lutego na posiedzeniu rządu. Jak wyjaśniła minister, konieczne jest podjęcie decyzji o tym, które artykuły zostaną zrealizowane później. Wtedy trzeba będzie złożyć zastrzeżenia do konwencji.

Jak podkreśliła minister, Polska zrealizowała już część wymogów konwencji. Chodzi m.in. o zeszłoroczne zmiany w Kodeksie karnym, w którym wprowadzono ściganie gwałtu z urzędu.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz powiedziała też, że cieszy ją, gdy tak wiele mówi się o gender, bo wpływa to m.in. na popularność studiów z tej dziedziny. Jej zdaniem wiele osób boi się "ideologii gender", bo swą wiedzę na ten temat czerpią jedynie z wypowiedzi takich osób, jak posłanka Beata Kempa.

- W Polsce nie ma ani jednej osoby, ani polityka, ani partii politycznej, która chce seksualizować dzieci, uczyć dzieci w przedszkolu masturbacji, zmieniać im płeć itd. Są to takie bzdury, że naprawdę aż trudno o tym dyskutować - skwitowała minister.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biskupi i pełnomocnik rządu porozmawiają o gender? "Potrzebna dobra wola obu stron"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 16:40
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz wysłała do Episkopatu Polski list, w którym wyjaśniała czym jest gender i jakie zajmuje miejsce w polskim i europejskim prawie. Pełnomocniczka rządu do spraw równouprawnienia powiedziała w radiowej Jedynce, że liczy na spotkanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kempa: zakładamy zespół parlamentarny "Stop ideologii gender"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 14:57
W Sejmie powstanie nowy zespół parlamentarny pod nazwą "Stop ideologii gender". Jego pomysłodawczyni, posłanka Solidarnej Polski Beta Kempa poinformowała, że list intencyjny w tej sprawie został już wysłany do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miller: Kościół znalazł nowego wroga, to gender

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 13:23
Gender to nie ideologia, gender to nauka, która powinna się rozwijać bez żadnych kagańców i bez żadnych prób ograniczenia - przekonywał szef SLD Leszek Miller.
rozwiń zwiń