X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cywińska: SLD nie może się czepiać o dotację dla Świątyni Opatrzności Bożej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 16:54
Ministerstwo Kultury przekazało 6 milionów złotych na budowę muzeum Jana Pawła II we wznoszonej świątyni. Decyzja została oprotestowana przez Twój Ruch i SLD.
Audio
  • Izabella Cywińska – były minister kultury, reżyser filmowy i teatralny ubolewa, że pieniądze przekazane na muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej zubożają środki na kulturę
Tak ma wyglądać Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Tak ma wyglądać Świątynia Opatrzności Bożej w WarszawieFoto: Lech i Wojciech Szymborscy/Wikipedia

Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratora Generalnego. Politycy lewicy uważają, że skoro mamy rozdział państwa od kościoła to Ministerstwo Kultury dotuje w ten sposób obiekt kultu religijnego.

Izabella Cywińska, która była gościem audycji "Popołudnie z Jedynką" uważa, że muzeum Jana Pawła II musi w Warszawie powstać, bo "papież zrobił niezwykle dużo dla Polski". Jej zdaniem, Bogdan Zdrojewski nie powinien jednak finansować tej placówki z niewielkich środków na kulturę. - Minister już kiedyś dał na ten cel 14 milionów, a teraz przekazuje 6. Może to zrobić, ale nie z funduszy przeznaczonych stricte na kulturę – powiedziała Cywińska.

Zdrojewski tłumaczył, że zgodnie z zaleceniem Najwyższej Izby Kontroli, tego typu wydatki nie pochodzą z rezerw celowych tylko z innej puli – tak zwanych programów ministra.

Według Izabelli Cywińskiej nie zmienia to istoty sprawy. - Jeśli mowa tu o odpisach z gier losowych, to ich przeznaczenie też jest jasno określone. Mają być wydane tylko na kulturę - powiedziała reżyser.

Kwestią wątpliwą, według byłej minister jest sama kwota. Jej zdaniem, minister miał prawo przekazać pieniądze, dyskutować można tylko o tym ile. Cywińskiej nie podoba się interwencja w tej sprawie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - To jest niemożliwe, bo wtedy wszystkie partie mówiłyby ministrowi co ma robić. SLD może się czepiać o kwotę, ale nie o sam fakt przekazania pieniędzy – mówi Cywińska.

Była minister ustosunkowała się też do postulatu Prawa i Sprawiedliwości, żeby mecenat kultury należał do państwa. Jej zdaniem - o kulturze, jej jakości powinni decydować odbiorcy, a państwo ma kierować tym, żeby odbiorców kształcić i działać na rzecz budowania ich wrażliwości. Kultura powinna być wolna – powiedziała Cywińska.

Reżyser opowiedziała się też za tym, by polityka była obecna w teatrze, ale podkreśliła, że politycy nie mają prawa decydować co jest wystawiane na deskach teatralnych.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo kultury: nie dotujemy budowy Świątyni Opatrzności Bożej

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 18:40
Jak podał resort, kwotą 6 mln zł wsparto prace nad ekspozycją główną Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które mieści się na terenie budowy świątyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski: dotacja dla Archidiecezji Warszawskiej zgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 06:32
Przebywający w Nowym Jorku minister kultury i dziedzictwa narodowego zaprzeczył jakoby dotacja 6 mln zł na budowę ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego była sprzeczna z prawem. Wnioski w tej sprawie do CBA i prokuratury uznał za bezzasadne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SLD złożył zawiadomienie do Seremeta ws. Świątyni Opatrzności

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 12:04
Sprawa dotyczy przyznania przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego 6-milionowej dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
rozwiń zwiń