"Nadszedł czas na wprowadzenie sankcji wobec Ukrainy"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 17:08
Tak uważa europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. W "Popołudniu z radiową Jedynką" komentował sytuację na Ukrainie i prawdopodobne wprowadzenie unijnych sankcji wobec władz w Kijowie.
Audio
  • Jacek Saryusz-Wolski komentuje ewentualne sankcje wobec Ukrainy. (Popołudnie z Jedynką)
Kijowski Majdan we wtorek wieczorem
Kijowski Majdan we wtorek wieczoremFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

- Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Unia poprze wprowadzenie sankcji, choć formalnie nie będzie to od razu - mówił Jacek Saryusz-Wolski. Jego zdaniem, czas dany prezydentowi Janukowyczowi, gdy były jeszcze szanse na kompromis, właśnie się wyczerpał. - W momencie kiedy padli zabici, kiedy jest ponad tysiąc osób rannych, wydaje się, że czara goryczy się przelała - mówił. Oceniając skuteczność ewentualnych unijnych sankcji, europoseł zwrócił uwagę, będą one szczególnie dotkliwe dla ukraińskich oligarchów, mających rozliczne interesy i majątki na terytorium Unii. Jego zdaniem, odcięcie się Unii od Ukrainy uderzy boleśnie w żywotne interesy oligarchów. Gość radiowej Jedynki upatruje w tym, możliwego źródła nacisku na prezydenta Janukowycza.

Europoseł PO nie zgadza się z opiniami, że Wspólnota niewiele zrobiła, by zachęcić władze Ukrainy do obrania kursu europejskiego. - Unia położyła na stole, wobec Ukrainy, bardzo szczodry pakiet w  umowie stowarzyszeniowej.  Była ona bardziej korzystna niż ta, którą kiedyś otrzymała Polska. (...) Tylko, że Janukowycz okłamał i społeczeństwo, i Unię, i w ostatniej chwili zrobił w tył zwrot. (...) Natomiast prawdziwym winnym decyzji Ukrainy i w konsekwencji tej tragedii, która ma tam miejsce jest (...) Moskwa - podkreślał.

Saryusz-Wolski skrytykował też ostro wypowiedź byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. który uważa, że Europa nie powinna popierać jednej ze stron konfliktu na Ukrainie. Były kanclerz Niemiec potępia też pomysł sankcji wymierzonych w Kijów. - Sądzę, że Schroeder jest najmniej właściwą osobą by komentować sytuację na Ukrainie. (...) Ponieważ od dawna stoi po całkowicie innej, odmiennej stronie, więc nawet nie będę tego komentował. (G. Schroeder jest członkiem rady nadzorczej, należącego do Gazpromu, konsorcjum Nord Stream, budującego Gazociąg Północny - red.)

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

mc/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Ukraina w ogniu. Unia nie działa, tylko apeluje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 06:58
Ukraina na krawędzi wojny domowej, Unia Europejska ogranicza się na razie do apeli o zakończenie przemocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal: UE popełniła w sprawie Ukrainy grzech zaniechania

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 07:33
Europoseł Paweł Kowal mówił w radiowej Jedynce, że Polska ws. Ukrainy powinna wyjść z inicjatywą wewnątrz UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20.02.2014 ”Rozejm” na płonącym Majdanie. Obama proponuje rząd jedności, Gauck okrągły stół [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 05:33
Według opozycji, na tę noc planowano szturm. Mimo zawieszenia broni, władze nie rezygnują z pewnych wrogich gestów: blokują m.in. dojazd do Majdanu, ograniczono ruch pociągów z zachodu. W czwartek do Kijowa przyjadą szefowie MSZ Trójkąta Weimarskiego, po czym Unia Europejska ma podjąć decyzję o sankcjach. Wiele wskazuje na to, że pójdzie śladem USA, które nałożyły ograniczenia wizowe i zamroziły konta 20 osobom odpowiedzialnym za użycie siły na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kancelaria prezydenta RP: sankcje wobec Ukrainy są nieuchronne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 13:41
Zdaniem Jaromira Sokołowskiego z Kancelarii Prezydenta RP należy liczyć się z możliwością ich wprowadzenia. - Trzeba się jednak bardzo precyzyjnie zastanowić, w kogo i w jaki sposób powinny być wymierzone - powiedział gość magazynu "Z kraju i ze świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla Ukrainy. Polskie szpitale gotowe leczyć rannych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 15:50
Polska udostępnia miejsca w szpitalach MSW i MON. Ranni mogą być przyjmowani na oddziały intensywnej terapii, traumatologii i oddziałach ratunkowych. Pomoc dla Ukraińców organizuje też Caritas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: początek operacji antyterrorystycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 16:54
W związku z licznymi przypadkami zajmowania budynków instytucji państwowych, dokonywanych z bronią w ręku rozpoczyna się ogólnokrajowa operacja antyterrorystyczna.
rozwiń zwiń