Sikorski o porozumieniu na Ukrainie: optymalny na ten moment kompromis

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 18:49
W rozmowie ze specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia do Kijowa szef polskiej dyplomacji tłumaczył, że kompromis nigdy nie może zadowolić wszystkich. - Ze swojej natury nikomu nie daje 100 proc. tego, czego by sobie życzył - powiedział Sikorski.
Audio
  • Radosław Sikorski o porozumieniu na Ukrainie (Więcej świata/Jedynka)
Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Polski Radosław Sikorski z liderami ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczko i Arsenijem Jacniukiem po podpisaniu porozumienia
Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Polski Radosław Sikorski z liderami ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczko i Arsenijem Jacniukiem po podpisaniu porozumieniaFoto: PAP/EPA/TIM BRAKEMEIER

Jednak jego zdaniem uspokojenie sytuacji na Ukrainie jest już wyczuwalne. - Byłem świadkiem jak wojska specjalne są wycofywane sprzed siedziby prezydenta. Również ukraińska władza czuje, że napięcie będzie spadało - dodał minister spraw zagranicznych RP.

Podpisaniem porozumienia zakończyły się negocjacje ministrów spraw zagranicznych Polski oraz Niemiec z przedstawicielami ukraińskiej władzy oraz opozycji.  Wśród jego najważniejszych punktów znalazły się m.in. powrót do konstytucji Ukrainy z 2004 roku, czyli ograniczenie uprawnień prezydenta oraz wcześniejsze wybory.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

- Wynegocjowanie porozumienia zajęło nam całą noc. Podpisałem je jako świadek - tłumaczył Sikorski. Minister spraw zagranicznych RP zwrócił uwagę, że pierwszy jego punkt, zmiana konstytucji Ukrainy, już został wykonany. - To daje nadzieję, że z wprowadzeniem porozumienia w życie będzie lepiej niż w przeszłości - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Sikorski zaprosił też wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z treścią porozumienia.

Rozmawiał Krzysztof Renik.

tj

Czytaj także

Sikorski: na Ukrainie przekroczono kolejną barierę. "Polała się krew'

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 10:13
Polskie MSZ z niepokojem śledzi wydarzenia w Kijowie. Radosław Sikorski ostrzega ukraińskie władze, że represjami niczego pozytywnego nie osiągną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski ostro: jeśli nie podpiszecie, będziecie martwi

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 21:20
W internecie pojawił się krótki film z negocjacji w Kijowie. Nagranie pokazuje, jak trudne było osiągnięcie porozumienia na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymoszenko wolna? Ukraiński parlament przyjął ustawę

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 19:34
Rada Najwyższa przegłosowała przepisy, które umożliwiającą uwolnienie znajdującej się w więzieniu byłej premier. Za - głosowało 310 deputowanych. W Radzie Najwyższej zasiada 450 osób.
rozwiń zwiń