Eksperci o Ukrainie: nie można wykluczyć anarchizacji i rozkładu państwa

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 19:22
- Ukraińcy, którzy walczyli o pełną suwerenność ojczyzny, osiągnęli niezwykły sukces. Natomiast przyszłość jest nieznana - uważa Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
Audio
  • Aleksander Smolar i prof. Włodzimierz Marciniak o sytuacji na Ukrainie i perspektywach przemian (Popołudnie z Jedynką)
Eksperci o Ukrainie: nie można wykluczyć anarchizacji i rozkładu państwa
Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Sowietolog prof. Włodzimierz Marciniak (Akademia Ignatianum) dodał, że prawdopodobna jest także teza Grzegorza Kołodki, iż jedną skorumpowaną władzę na Ukrainie zastąpi druga, również skorumpowana.

Dużo uwagi goście "Popołudnia z Jedynką" poświecili stosunkowi Rosji do obecnych przemian na Ukrainie. - Od 1991 roku w polityce rosyjskiej panował konsens polegający na tym, że Ukrainy nie należy destabilizować, ponieważ to jest niebezpieczne dla sytuacji wewnętrznej w Rosji - uważa prof. Marciniak. A Aleksander Smolar dodaje, że dla Putina Ukraina jest podstawowym elementem rosyjskich aspiracji wielkomocarstwowych.

Czy Ukraina utrzyma proeuropejski kierunek? Z jakimi problemami państwo musi się zmierzyć? Czy potrzebny jest lider, który przeprowadzi Ukrainę przez trudne reformy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sikorski: moim obowiązkiem było przestrzec stronę opozycyjną na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 09:39
- Janukowycz pokazał najkrwawiej jak można, że jest gotów do użycia siły i dlatego te negocjacje były tak dramatyczne. Dokumenty, które teraz wypływają, pokazują, że miałem rację. Musiałem przestrzec opozycję w jak poważnej się znalazła sytuacji. To odniosło skutek, rada Majdanu poparła porozumienie - mówił w Jedynce minister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rząd Ukrainy ”do czwartku”. ”Rośnie zagrożenie separatyzmem”

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 14:37
Rada Najwyższa odkłada głosowanie nad składem nowego gabinetu. Nieoficjalnie mówi się, że nie porozumiano się co do osoby premiera. Nie wiadomo, czy do nowego rządu przyłączy się Swoboda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina bankrutuje. Ashton: myślimy o kredytach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 13:33
Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton oświadczyła, że UE jest zainteresowana integralnością terytorialną Ukrainy i nie jest zaniepokojona doniesieniami o groźbie wprowadzenia rosyjskich wojsk na Krym.
rozwiń zwiń