Rostowski: reformy na Ukrainie będą bolesne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 16:48
Ukrainę czekają podwyżki gazu z Rosji. - To jest nieuniknione – uważa były minister finansów Jan Vincent Rostowski.
Audio
  • Jan Vincent Rostowski: Ukraińcy zapłacili wysoką cenę krwi, żeby osiągnąć niezależność od Rosji (Popołudnie z Jedynką)
Jan Rostowski
Jan RostowskiFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

- Gdy będzie pobierana prawdziwa cena za gaz, to znikną możliwości przekrętów na olbrzymią skalę. Jest to też bodziec do oszczędności i większej produkcji gazu rodzimego – dodał gość "Popołudnia z Jedynką".

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Rostkowski przypomniał, że MFW w programie, który przygotował dla Ukrainy, przewidywał podwyższenie cen gazu dla gospodarstw domowych w pierwszym roku o 60 proc., w drugim o 50 i trzecim o 40.

- Ukraina sama jest dość bogata w gaz i w dodatku konsumuje olbrzymią ilość gazu rosyjskiego. Polska, która ma gospodarkę trzy, czterokrotnie większą do ukraińskiej, konsumuje 22 mld m3 gazu. Ukraina ponad 2 razy więcej. Są możliwości daleko idących oszczędność – podkreślił.

Kryzys na Krymie - relacja >>>

Według Rostowskiego Ukraińcy zapłacili wysoką cenę krwi, żeby osiągnąć niezależność od Rosji. - To jest najlepszy moment, żeby powiedzieć jasno, że aby Ci bohaterowie nie zginęli na marne i ich ofiara nie została zaprzepaszczona, to trzeba podjąć dalsze kroki, które są może mniej heroiczne, ale tak samo konieczne, żeby Ukraina stała się naprawdę niepodległa – zaznaczył.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej rozmowy

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

to

Czytaj także

Piechociński: Ukrainie potrzebna jest międzynarodowa pomoc

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 09:00
Wicepremier Janusz Piechociński bardzo krytycznie ocenił stan ukraińskiej gospodarki. - Jest niewydolna, obciążona gigantycznymi kredytami, bez rezerw – mówił w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polityczni kamikadze" rządzą Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 18:00
- Nasz kraj jest na krawędzi bankructwa - mówi nowy premier Arsenij Jaceniuk. Jego rząd tworzy koalicja parlamentarna Europejski Wybór. W jej skład weszli politycy Batkiwszczyny i nacjonalistycznej Swobody. Poza rządem pozostał UDAR Witalija Kliczki. Większość ministrów nie należy do żadnej partii. Są to działacze Majdanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja zaatakuje Ukrainę? NATO nic o tym nie wie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 15:47
- Nie mamy informacji wskazujących na to, że Rosja ma jakiekolwiek plany, żeby interweniować militarnie na Ukrainie - oświadczył sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen.
rozwiń zwiń