Bronisław Komorowski: warto chronić takie miejsca jak Adampol

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 22:04
- Stąd liczne pokolenia szły do walki o Polskę. Warto to miejsce chronić w sposób szczególny w ramach polskiej pamięci, tak by mimo nieubłaganego upływu czasu i mieszania się małżeństw zawsze trwała tu dobra pamięć o Polakach - obywatelach Turcji - mówił prezydent podczas wizyty w Adampolu, polskiej wsi w Turcji.
Audio
  • Adampolu - polska wieś w Turcji (Popołudnie z Jedynką)
Prezydent RP Bronisław Komorowski (C) z żoną Anną (L) witani chlebem i solą podczas wizyty w polskiej wiosce Polonezkoy (dawniej Adampol) w Turcji
Prezydent RP Bronisław Komorowski (C) z żoną Anną (L) witani chlebem i solą podczas wizyty w polskiej wiosce Polonezkoy (dawniej Adampol) w TurcjiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Adampol założył w 1842 roku książę Adam Czartoryski. Przez całe dziesięciolecia był typową wsią rolniczą. Nawet turecki reformator i prezydent, Kemal Ataturk był zachwycony czystością i gospodarnością Adampolan.

Legiony, Mickiewicz i Bem, czyli polskie ślady w Turcji >>>

- Po ogłoszeniu Republiki przyjechał tu sam Ataturk i stwierdził, że Adampol powinien być przykładem dla całego kraju, jak na wsi powinno się pracować. Dawniej miejscowi mężczyźni żenili się tylko z Polkami. W tej chwili obywatele tureccy polskiego pochodzenia biorą sobie za żony również Turczynki, więc nastała wielokulturowość – podkreśla turkolog, prof. Danuta Chmielowska.

Kebab i kawa - specjalności tureckiej małej gastronomii >>>

W drugiej połowie XX wieku miejscowość zmieniła charakter na typowo turystyczny. Polscy osadnicy stali się częściowo właścicielami nowo wybudowanych hoteli i restauracji. - Dla Turków jest to miejsce przede wszystkim turystyczne i rekreacyjne z dość dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Z kolei polscy turyści mogą poczuć się tu jak u siebie. Jest tu kościół katolicki i cmentarz polski, na każdym kroku widać polskie nazwy, nawet krajobrazowo wieś i okolice wyglądają jak pewne regiony Polski - tłumaczy dr Adam Szymański z Uniwersytetu Warszawskiego.

Błękitny Meczet i Hagia Sofia - historia świątyń >>>

Obecnie Adampol nosi nazwę Polonezkoy (tłum. Polska Wieś).

Materiał do "Popołudnia z Jedynką" przygotowała Małgorzata Naukowicz.

pg

Zobacz więcej na temat: Bronisław Komorowski Turcja

Czytaj także

Hagia Sofia i Błękitny Meczet. Kilkaset metrów odległości i kilka wieków historii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:31
Stambuł to miasto kontrastów, ale i niezwykłego mariażu Azji i Europy, miejsce na styku kultur i religii. Najlepiej widać to na przykładzie Starego Miasta i zabytków z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naprzeciwko siebie stoją tam Hagia Sofia i Błękitny Meczet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Turcji: chcielibyśmy silniejszego poparcia Polski dla unijnych starań Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:29
- W Turcji jest licząca się diaspora polska, co podnosi znaczenie waszego kraju i dlatego wolelibyśmy, aby to poparcie było bardziej słyszalne, głośniejsze. Ale mówiąc to chcę podkreślić, że Polacy i rządy waszego kraju zawsze nam takie wsparcie dawały – powiedział w radiowej Jedynce prezydent Turcji Abdullah Gül.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legiony, Mickiewicz i Bem, czyli polskie ślady w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 09:59
Na terytorium Turcji Polacy organizowali legiony. Jednym z najważniejszych był Legion Kozaków Sułtańskich Michała Czajkowskiego. W Aleppo zmarł gen. Józef Bem, a Stambuł żegnał Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kebab i kawa - specjalności tureckiej małej gastronomii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 18:25
W Stambule barów z kebabem jest jeszcze więcej niż w Polsce. Bez problemu napijemy się tam również kawy, która bardzo różni się od tej podawanej w Europie. Niewiele również ma ona wspólnego z tak popularną niegdyś w Polsce "kawą po turecku".
rozwiń zwiń