Gaz łupkowy szansą dla Polski? "Głównym problemem jest technologia"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 16:30
- Nie jesteśmy potęgą jeśli chodzi o łupki gazowe, dlatego firmy wolą koncentrować swoje zainteresowanie gdzie indziej - mówił w radiowej Jedynce prof. Jerzy Nawrocki z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Audio
  • Prof. Jerzy Nawrocki z Państwowego Instytutu Geologicznego o gazie łupkowym w Polsce (Popołudnie z Jedynką)
Stacja wiertnicza gazu łupkowego we wsi Krynica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim
Stacja wiertnicza gazu łupkowego we wsi Krynica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskimFoto: Wikipedia, lic. CC/Karol Karolus

Zainteresowanie polskimi łupkami w ostatnim czasie maleje, przez między innymi brak jasnego prawa geologicznego. W tej chwili w Polsce są 93 czynne koncesje, a jeszcze rok temu było ich 113. Do tego część koncernów opuszcza Polskę. W styczniu z dwóch zezwoleń na poszukiwanie w pokładach łupkowych zrezygnowała włoska grupa ENI. Wcześniej wycofali się z naszego kraju inni potentaci: Exxon, Marathon Oil i Talisman.

Zdaniem Jerzego Nawrockiego, przyczyna rezygnacji leży w braku ekonomicznego przypływu gazu. - To znaczy, że po szczelinowaniu ilość gazu, która była mierzona na powierzchni w czasie wydostawania, była zbyt mała w stosunku do oczekiwań. Zastosowana technologia nie pozwalała na wydobycie ekonomicznej ilości gazu, która powinna oscylować w granicach 20-30 procent - wyjaśnił gość Jedynki w rozmowie z Pawłem Wojewódką.

Do tej pory wykonano w naszym kraju 57 odwiertów. Poszukiwania wiążą się jednak z gigantycznymi inwestycjami. Obecnie koszt jednego szybu może sięgnąć nawet 60 milionów złotych. By zachęcić inwestorów rząd zdecydował, że ewentualne podatki od gazu łupkowe zaczną obowiązywać najwcześniej za 6 lat.

Gość Jedynki tłumaczył, że pozytywne jest to, że gaz w Polsce jest w ilościach porównywalnych do tych z USA, ale niestety do tej pory nikomu nie udało się osiągnąć amerykańskich wartości wydobycia. - To jest kwestia tak samo ważna jak sprawy prawne, czy technologia wydobycia, która na dzień dzisiejszy nie jest w Polsce optymalna - podkreślił Nawrocki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mr

Zobacz więcej na temat: energetyka gaz łupkowy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mniej przeszkód dla gazu łupkowego w UE

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 15:11
Parlament Europejski porozumiał się z krajami członkowskimi ws. przepisów nakazujących tworzenie pełnego raportu dotyczącego oddziaływania na środowisko już na etapie poszukiwań surowca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez terminalu LNG Polska będzie miała problem z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 11:38
Gaz łupkowy jest ważny, ale priorytetem powinna być budowa terminalu do skroplonego gazu - twierdzi były wiceminister środowiska w rozmowie z IAR. Piotr Woźniak broni za to urzędników, którzy pracują nad ustawą łupkową. Jego zdaniem nie należy ich poganiać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonik o imporcie gazu z USA: nie za prezydentury Obamy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 09:27
- W tej chwili Stany Zjednoczone dbają o własny rynek, uważają, że ceny gazu poszłyby u nich w górę, gdyby zaczęto eksportować, co jest prawdą. Przez to ich przemysł stałby się mniej konkurencyjny, dlatego blokują to rozwiązanie - powiedział europoseł Bogusław Sonik w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: podatki z wydobycia gazu łupkowego nie większe niż 40 proc.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 16:00
Rząd przyjął projekt ustawy o wydobyciu gazu łupkowego. Do 2020 roku eksploatacja złóż będzie wolna od podatku.
rozwiń zwiń