Jeśli nie janosikowe, to co? Województwa proponują zmiany

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 20:25
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. janosikowe, czyli podatek płacony przez bogatsze samorządy na rzecz biedniejszych jest niezgodny z konstytucją. Dał Sejmowi 18 miesięcy na zmianę przepisów.
Audio
  • Jeśli nie janosikowe, to co? (Popołudnie z Jedynką)
Jeśli nie janosikowe, to co? Województwa proponują zmiany
Foto: Glow Images/East News

Od początku funkcjonowania janosikowego zasady jego naliczania kwestionowało Mazowsze. Pierwszy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożyło w 2005 roku. Kolejny, który został rozstrzygnięty dopiero teraz, w roku 2010.

- To państwo powinno przede wszystkim działać na rzecz niwelowania różnic rozwojowych, a nie zrzucać ten obowiązek na lepiej gospodarujące samorządy - mówił w Jedynce marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Do ubiegłego roku Mazowsze było jedynym płatnikiem netto. Dopiero w 2013 dołączyło Dolnośląskie. W debacie radiowej Jedynki o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego i sytuacji polskich samorządów rozmawiali: Krzysztof Hetman - marszałek województwa lubelskiego, które otrzymuje dotacje, były prezes TK sędzia Jerzy Stępień oraz Jerzy Michalak, wicemarszalek województwa dolnośląskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Paweł Wojewódka.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Komornik nie zajmie kont województwa mazowieckiego. Janosikowe zapłacone

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 10:51
Województwo mazowieckie wpłaciło ponad 64 mln zł janosikowego - poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż. Dodała, że jest to spłata części zadłużenia i dotyczy września i października 2013 r..
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowsze nie będzie płacić janosikowego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:39
Marszałek województwa Adam Struzik zapowiada w radiowej Jedynce, że w tym roku Mazowsze nie będzie już płaciło janosikowego według dotychczasowych zasad. Uprzedza też, że władze regionu są gotowe na walkę z rządem, gdyby ten chciał egzekwować przepisy uznane za niezgodne z konstytucją
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janosikowe: będzie nowy pozew do Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 10:05
Powiaty też buntują się przeciwko płaceniu janosikowego. I planują złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janosikowe: samorządy wypowiedziały wojnę o pieniądze rządowi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 11:44
Wygrana województwa mazowieckiego przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie janosikowego ośmieliła samorządy do zaostrzenia walki z Ministerstwem Finansów o pieniądze - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń