RWE chce sprzedać Rosjanom koncesje. "Nie ma zagrożenia dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 16:24
Niemiecki koncern dobił targu w sprawie sprzedaży Rosjanom spółki RWE Dea, która zajmuje się eksploatacją złóż gazu i ropy naftowej. Spółka ma koncesje na poszukiwanie surowców m.in. w Polsce.
Audio
  • RWE chce sprzedać Rosjanom koncesje. Polska jest zagrożona? (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
RWE chce sprzedać Rosjanom koncesje. Nie ma zagrożenia dla Polski
Foto: Glow Images/East News

Transakcja, wobec napiętej sytuacji na Krymie, budzi ogromne kontrowersje. Gość audycji "Popołudnie z Jedynką", prof. Krzysztof Szamałek z UW, wiceprzewodniczący Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, podkreśla, że "świat zawsze robił interesy, niezależnie od tego, czy grzmiały gdzieś armaty, co spotykało się z mniejszym lub większym potępieniem". Dodaje, że transakcja nie została zawarta w ostatnich dniach, a jest zwieńczeniem procesu, który trwał kilka miesięcy. - Oddzieliłbym tę sprawę od polityki - ocenia.

Przy okazji tej transakcji zwraca się uwagę na fakt, iż dział wydobywczy RWE ma być sprzedany funduszowi inwestycyjnemu LetterOne, którym zarządza rosyjski miliarder Michaił Fridmann. Gość radiowej Jedynki zaznacza, że zawsze w tle wielkich koncernów mineralnych pojawiają się jacyś oligarchowie. - Kupujący zyskają dostęp do wydobycia na Morzu Północnym. Warto zapytać dlaczego ci, którzy są właścicielami tych obszarów i przyznawali koncesje, np. Norwedzy, nie zachowują się jakoś szczególnie ostrożnie? - pyta. - Bo oni traktują to jako biznes - odpowiada.
Kupując spółkę RWE Dea Rosjanie otrzymają dostęp do koncesji na poszukiwanie surowców w Polsce. Czy to może w jakiś sposób zagrozić bezpieczeństwu naszego kraju? Zdaniem prof. Szamałka, raczej jasne jest, że nabywca nie kupił spółki dlatego, że interesowały go w sposób szczególny polskie koncesje - one po prostu były w pakiecie. Dea posiada 190 koncesji na poszukiwanie złóż ropy i gazu na całym świecie.

Niebezpieczeństwa - w ocenie gościa "Popołudnia z Jedynką" - nie ma. - Polskie prawo geologiczne i górnicze ma wystarczająco dużo narzędzi, ażeby zapobiec działaniu, które narażałoby polskie interesy. Można przytoczyć szereg przepisów. Po drugie - takie kopaliny jak ropa naftowa czy gaz ziemny zawsze należą do Skarbu Państwa. Ten, kto uzyskuje koncesje nabywa jedynie prawo do wydobycia własności Skarbu Państwa na określonych warunkach - tłumaczy.

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.
(kk, pg)

Czytaj także

"Embargo na rosyjską ropę zagrożeniem dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 11:40
Wprowadzenie embarga na rosyjską ropę z powodu konfliktu o Krym byłoby bardzo szkodliwe dla Polski. Doprowadziłoby do wzrostu cen samej ropy, a co za tym idzie benzyny - uważa ekspert ds. energetyki Andrzej Szczęśniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys na Ukrainie. Ekspert: dostawy gazu są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 12:30
Polska zużywa ok. 16 mld metrów sześciennych gazu. Z Rosji importuje ok. 2/3 tego surowca, a ok. 1/3 wydobywa w kraju. Główne drogi dostaw wiodą przez Białoruś i Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński uspokaja ws. zapasów gazu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:50
Polacy mogą być spokojni - gazu nie zabraknie. Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uspokaja, że na wypadek zamknięcia rosyjskiego kurka z gazem, Polska da sobie radę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom przejmuje niemieckie gazociągi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 15:43
Rosyjski koncern energetyczny Gazprom przejmie latem, w ramach wymiany majątku z niemiecka firmą BASF, znaczną część niemieckiej infrastruktury dystrybucji gazu ze zbiornikami na paliwo w Niemczech - podał w środę dziennik "Die Welt".
rozwiń zwiń