Akcja WOŚP: misie przeciwko przemocy wobec dzieci

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 08:15
16 kwietnia na ulicach w ponad stu miastach i miasteczkach w całej Polsce pojawią się zabandażowane pluszowe misie z karteczką "Nie bij mnie - kochaj mnie!".
Audio
  • Szef WOŚP Jurek Owsiak o "Akcji Miś" (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Zabandażowany pluszak biorący udział w Akcji Miś
Zabandażowany pluszak biorący udział w "Akcji Miś"Foto: Oficjalny profil WOŚP/Facebook

"Akcję Miś" organizuje Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec dzieci.

Jak tłumaczy w audycji "Popołudnie z Jedynką" szef WOŚP, pomysł na akcję narodził się spontanicznie, a towarzyszyły temu silne emocje. - Impulsem była historia pobitego Kacperka z Bytomia. Wówczas napisaliśmy z żoną list, w którym wyraziliśmy naszą obawę, czy my obywatele zwracamy uwagę na to, co się dzieje za ścianami naszego mieszkania - mówi Jurek Owsiak.
- Następnie, wraz z żoną, spakowaliśmy do samochodu obandażowane misie, każdy z karteczką "nie bij mnie - kochaj mnie", i pojechaliśmy do Bytomia. Pluszaki położyliśmy przed kamienicą, w której mieszkał Kacper. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę przechodniów, zmusić ich do refleksji - opowiada gość radiowej Jedynki.
Owsiak zaprosił do kontynuowania akcji swoich przyjaciół. Dzięki ich zaangażowaniu misie pojawiły się na przystankach w 10 polskich miastach. 16 kwietnia pluszaki będą prowokować do refleksji mieszkańców ponad stu polskich miast i miasteczek. Wciąż można włączyć się do akcji - więcej szczegółów>>>

Pod koniec grudnia 2013 roku media obiegła informacja o ciężko pobitym czterolatku. Załoga pogotowia ratunkowego, która zabrała dziecko z mieszkania o sprawie poinformowała policję. 28-letnia matka Kacperka podejrzana jest o podżeganie do zabójstwa, a jej partner - o usiłowanie zabójstwa. Oboje czekają na wyrok. Chłopiec, który w wyniku pobicia cierpi, m.in., na niedowład spastyczny czterokończynowy, ma już rodzinę zastępczą. Fundacja WOŚP kupiła dla niego sprzęt rehabilitacyjny.

Według przytaczanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy policyjnych statystyk, w 2012 roku ofiarą przestępstw w rodzinie padło 19 172 dzieci.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji! Z Jurkiem Owsiakiem rozmawiała Dorota Świerczyńska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!
(Jedynka/WOŚP/PAP/kk/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziecko walczy o życie. Aresztowano matkę chłopca i jej partnera

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 18:46
Czteroletni chłopczyk jest w bardzo poważnym stanie. Ma liczne obrażenia, także narządów wewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciężko pobity 4-latek z Bytomia. Chłopca odwiedził Jerzy Owsiak

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 13:59
Stan pobitego dziecka nadal jest niestabilny i bardzo ciężki. W poniedziałek chłopca odwiedził szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pobity 4-latek z Bytomia. Ojciec usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 20:43
- Dziecko ma niedowład spastyczny czterokończynowy, nie mówi, prawdopodobnie nie widzi - poinformowała lekarka z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
rozwiń zwiń