X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert rządowego zespołu: nie został zarejestrowany żaden wybuch

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 17:30
- Jesteśmy zaskoczeni działaniami zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską - mówił Edward Łojek, członek zespołu smoleńskiego, działającego przy kancelarii premiera.
Audio
  • Edward Łojek z zespołu smoleńskiego, działającego przy kancelarii premiera: parametry lotu zarejestrowane przez rejestratory nie świadczą o wybuchu (Popołudnie z Jedynką)
Szef zespołu, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek oraz członek PKBWL Edward Łojek.
Szef zespołu, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek oraz członek PKBWL Edward Łojek.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Według gościa radiowej Jedynki eksperci Macierewicza uporczywie wracają do tezy wybuchu, jak to określił, wybuchu wędrującego, bo okazuje się, że był on w różnych miejscach, a tym razem w salonce prezydenckiej Tu-154. - Pokazaliśmy dziś na konferencji dowody, które zaprzeczają tezie wybuchu - zaznaczył ekspert.

Łojek powiedział, że parametry lotu zarejestrowane przez rejestratory nie świadczą o wybuchu. - Czujnik ciśnienia różnicowego, który znajdował się bardzo blisko podłogi salonki nie wskazywał przez cały lot żadnych anomalii w ciśnieniu różnicowym na pokładzie samolotu. Tym bardziej nie było żadnego nagłego skoku ciśnienia, który musiałby nastąpić gdyby do takiego wybuchu doszło - przekonywał.

Serwis specjalny poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

Gość Jedynki powiedział, że wszystkie rejestratory lotu był przebadane i skopiowane, a na kopiach były prowadzone badania. - Na rejestratorze dźwięków z kabiny nie został zarejestrowany żaden odgłos wybuchu. Rejestrator dźwięku pracował do momentu zderzenia samolotu z ziemią. Słychać na tym zapisie moment zderzenia z brzozą i innymi elementami przyrody okołosmoleńskiej oraz reakcje załogi - dodał.

Łojek uważa, że zespół, którego jest członkiem wykonał pracę w 100 procentach, jeśli chodzi o wyjaśnienie przyczyn katastrofy, a dowodem na to jest raport Millera. - Jeśli chodzi o tłumaczenie tego raportu czy wyjaśnianie problemów związanych z tym raportem, to jesteśmy na dobrej drodze, to nie jest jeszcze pełen sukces, ale jak pokazują badania opinii publicznej kierunek naszej pracy jest dobry - powiedział.

Nowe śledztwo?

Antoni Macierewicz twierdzi, że w salonce prezydenckiego tupolewa doszło do eksplozji. Tezę o wybuchu zawiera raport kierowanego przez Macierewicza parlamentarnego zespołu, badającego katastrofę smoleńską. Jego członkowie mają w piątek przekazać prokuraturze dowody w tej sprawie.

Antoni Macierewicz, który przewodniczył posiedzeniu zespołu, powiedział, że spalone elementy salonki, w której leciał prezydent Lech Kaczyński, znalazły się w odległości kilkudziesięciu metrów od burty samolotu. Podczas posiedzenia przedstawiono zdjęcia, które mają dokumentować tę tezę. Macierewicz podkreślił, że elementy salonki zapaliły się w powietrzu, a nie po uderzeniu samolotu w ziemię. Dodał, że cały raport nie zostanie przedstawiony na dzisiejszym posiedzeniu, gdyż nie ma na to czasu. Zdaniem posła PiS, wobec nowych dowodów niezbędne jest wszczęcie ponownego śledztwa w sprawie katastrofy.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

to

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-04-10 23:59 Zgłoś
Wikipedia: Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku (również katastrofa smoleńska[3]) – katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST) (10:41:06 ówczesnego czasu moskiewskiego letniego).... Według ujawnionego stenogramu, obejmującego ok. 38 minut rozmów, rejestrator dźwięku zakończył pracę o godz. 10:41:05,4 czasu moskiewskiego. Z tego oficjalnego i chyba poważnie ocenzurowanego wpisu jasno wynika, że katastrofa wydarzyła się 0,6 sekundy po tym, jak "oficjalnie" rejestrator zakończył zapis. - Czy naprawdę ci eksperci mają nas za idiotów?

Czytaj także

Wosztyl: doszedł do nas dźwięk niszczonej konstrukcji i detonacja

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 17:03
Porucznik Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, który lądował bezpośrednio przed Tu-154M, wspominał w audycji "Jeden na jeden” w TVN24 moment lądowania prezydenckiego tupolewa na lotnisku Siewiernyj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjscy kontrolerzy współodpowiedzialni za katastrofę?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 11:43
Prokurator generalny Andrzej Seremet nie wyklucza, że część odpowiedzialności za katastrofę smoleńską ponoszą rosyjscy kontrolerzy lotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport Macierewicza. "Tu-154M rozpadł się w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 18:57
To jedna z podstawowych tez kolejnego raportu parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską, którego pracami kieruje Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog: użyteczność polityczna katastrofy smoleńskiej maleje

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 13:41
Profesor Andrzej Rychard zwraca uwagę, że duża część społeczeństwa ma już dosyć sporów wokół katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń