DAB+. Radio cyfrowe to technologiczny skok

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:54
- Dotychczas było tak: jedna antena, jedna częstotliwość, jeden program. Dzięki technologii cyfrowej z jednej anteny za pomocą wiązki cyfrowej możemy przenosić 12 programów - wyjaśniał w radiowej Jedynce Krzysztof Łuszczewski, szef rozwoju radiofonii cyfrowej Polskiego Radia.
Audio
  • Dyr. Krzysztof Łuszczewski o cyfryzacji Polskiego Radia (Popołudnie z Jedynką)
1 października Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Odbiorniki analogowe wciąż jednak pozostają w użyciu.
1 października Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Odbiorniki analogowe wciąż jednak pozostają w użyciu. Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od października 2013 roku Polskiego Radia można słuchać w jakości cyfrowej na terenie aglomeracji warszawskiej i katowickiej. W wakacje dołączą kolejne regiony Polski. 1 sierpnia sygnał cyfrowy dotrze do Gdańska, Kielc, Krakowa, Wrocławia i Szczecina. Natomiast 1 października w zasięgu znajdą się Łódź, Opole i Poznań.

- Oprócz korzyści wynikających z jakości odbioru, Polskie Radio sięgnęło po technologię cyfrową, by zniwelować białe plamy na mapie Polski. Do 2020 roku chcielibyśmy pokryć zasięgiem cały kraj, powinniśmy objąć zasięgiem 99,95 proc. powierzchni Polski - podkreślił Krzysztof Łuszczewski w "Popołudniu z Jedynką".

Prezes Polskiego Radia: radio cyfrowe do 2020 roku w całym kraju >>>

/

Nie oznacza to jednak, że każdy odbiorca musi kupić specjalny odbiornik cyfrowy. - Zaryzykuję stwierdzenie, że nie ma odbiorników cyfrowych. Wszystkie są wielosystemowe. Pozwalają odbierać radio analogowe, cyfrowe i bardzo często również internetowe - tłumaczył szef rozwoju radiofonii cyfrowej Polskiego Radia. Zapewnił też, że Polskie Radio nadal będzie utrzymywać istniejącą technologię analogową, by nie pozbywać słuchaczy możliwości cieszenia się naszymi audycjami, w tym ulubionej Jedynki.

 

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Łuszczewski tłumaczył, że Polskie Radio stara się iść z duchem czasu. Zwrócił uwagę, że za naszymi granicami, zachodnią i południową, radio cyfrowe jest bardziej rozwinięte. Natomiast liderem w Europie pozostaje Wielka Brytania, która na radio cyfrowe postawiła już 20 lat temu. Bardzo zaawansowane są też kraje skandynawskie, np. Norwegia przymierza się do całkowitego przejścia na nadawanie cyfrowe w 2017 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

tj/kd

Czytaj także

Technologiczny skok. Cyfryzacja radia postępuje!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 15:18
W 2015 roku system cyfrowy Polskiego Radia będzie obejmował ponad połowę kraju. Zapewniał o tym w Radiu 24 prezes Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowe radio w natarciu. Warto takie mieć

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:08
Coraz więcej osób jest zainteresowanych radiem cyfrowym. I zadaje wiele pytań. Na te zadawane najczęściej odpowiada w "Czterech porach roku" Tomasz Bochyński z Wydziału Systemów Multimedialnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Graboś: przyszłością radia jest cyfryzacja

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 16:41
- To nowa technologia, przed którą nie uciekniemy - tak o cyfryzacji radia mówił gość radiowej Jedynki Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Polskie Radio jako pierwsze postawiło na nową technologię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka będzie przyszłość rynku medialnego w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 12:06
Kwestie dalszego rozwoju naziemnej telewizji i początków cyfryzacji radiofonii zdominują dyskusje podczas konferencji "Przyszłość rynku medialnego w Polsce", która rozpoczęła się w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja radia. "Do sukcesu potrzebne tańsze odbiorniki"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 13:25
Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Stanisław Jędrzejewski zwraca uwagę, że dla Unii Europejskiej priorytetem jest rozwój szerokopasmowego internetu, dlatego cyfryzacja radia i telewizji schodzi na dalszy plan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś Dzień Radia. "Cyfryzacja to jedyna droga, którą radio będzie podążało"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 08:04
11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Święto to upamiętnia, jak dużą wartość w naszym życiu odgrywa radio.
rozwiń zwiń