Aleksander Smolar: to wojna, jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 12:57
Zamiast sił zbrojnych używa się na niespotykaną dotąd skalę sił specjalnych i propagandy. - Dużo mówi się o wykorzystaniu środków finansowych, które dla Rosji mogłyby być bardzo bolesne. Na razie dużo się mówi i niewiele robi, bo Europa jest podzielona - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.
Audio
  • Prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar o sytuacji na Ukrainie (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Aleksander Smolar
Aleksander SmolarFoto: Jacek Konecki/ Polskie Radio

Jego zdaniem, Rosji nie chodzi o to, by zbrojnie najechać na Ukrainę. Aleksander Smolar mówił, że Moskwa zabiega o podporządkowanie sobie tego kraju w zupełnie inny sposób. Jak tłumaczył gość magazynu "Z kraju i ze świata", Kreml dąży do tego, by Kijów przyjął nową konstytucję.

- Moskwa naciska na tak zwaną federalizację Ukrainy. Ta federalizacja nie ma nic wspólnego z ustrojem, jaki obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, czy Szwajcarii - powiedział. Model, do jakiego zmierza Moskwa ma bardziej przypominać sytuację Bośni. - Czyli przy zachowaniu fikcyjnej jedności republiki w istocie mamy tam do czynienia z republiką Serbów, która całkowicie jest niezależna - dodał. Według Smolara, Rosji chodzi o to, żeby bez formalnego rozbijania kraju, bo koszty byłyby dla niej zbyt duże, doprowadzić do podporządkowania sobie Ukrainy.

Prezes Fundacji Batorego uważa, że jest mało prawdopodobne, by w całej Ukrainie udało się przeprowadzić wybory prezydenckie i parlamentarne. Mają się one odbyć 25 maja. - Będzie wielkim sukcesem, jeśli dojdzie do wyborów w zachodniej, środkowej i pewnych regionach wschodniej i południowej Ukrainy. To będzie legitymizowało tę władzę, ale też może przyczynić się do dalszego rozpadu Ukrainy - mówił prezes Smolar

Jego zdaniem, można się spodziewać, że po wyborach "Rosja posunie dalej pionki, żeby doprowadzić do rzeczywistego podziału kraju". - Oczywiście Rosja może zaakceptować wyniki wyborów, pod warunkiem: wasz prezydent, nasza konstytucja - przekonywał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

(asop)

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Skallesny2014-04-19 12:43 Zgłoś
Pan Smolar agent wpływu. Cała ta jego t fundacja to centrum propagandy, "filantropa" Sorosa który tak ukochał polskich demokratów że postanowił łożyć kilka milionów rocznie na ich utrzymanie. A może jednak coś na tym zarabia. Może dzięki tym agentom ma wpływ na to co komu i za ile zostanie oddane( to nie pomyłka). Panowie Smolar i Balcerowicz tacy wybitni fachowcy ale jakoś nie robią karier na zachodnich uniwersytetach, tylko w polskich fundacyjkach.
Piwosz2014-04-18 14:42 Zgłoś
W Polsce "nowoczesną wojnę" mamy już od 25 lat, a przykładem niech będzie przemysł "zdrowej żywności" i patentowych leków chemicznych, które oddaliśmy w obce ręce praktycznie bez jednego wystrzału z broni palnej. W tym celu wyzbyliśmy się z przemysłu farmaceutycznego, a handel oddaliśmy również w obce ręce (patrz Supermakety obcego pochodzenia). Dziwny ten nasz Kraj?

Czytaj także

18.04.2014. "Putin przewraca do góry nogami pozimnowojenny porządek w Europie" [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 22:20
Rosja podpisała porozumienie w Genewie, ale separatyści we wschodniej Ukrainie nie składają broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Putin dąży do przewrócenia do góry nogami porządku w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 11:07
- "Deeskalacja" nie oznacza, że Władimir Putin porzucił cel roztoczenia kontroli Moskwy nad maksymalnie dużą częścią Ukrainy i sprawienia, że rządzenie pozostałą częścią będzie niemożliwe - pisze "Washington Post".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: Ołeksandr Janukowycz poszukiwany listem gończym!

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 11:47
Syn obalonego prezydenta powinien trafić do więzienia - uważa ukraińska prokuratura.
rozwiń zwiń