Ambasador Schnepf o Janie Karskim: nie sprawiał wrażenia bohatera

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 21:19
- Mówił, że lepiej, iż nie zdawał sobie sprawy jak wielka była jego misja, bo inaczej pewnie trudno byłoby mu ją zrealizować. A jednocześnie był kłębkiem nerwów, to było widać - wspominał ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf.
Audio
  • Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf o Janie Karskim (Popołudnie z Jedynką)
  • Prof. Robert Lieber o obecności Jana Karskiego w świadomości amerykanów (Sygnały dnia/Jedynka)
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego także Muzeum Miasta Łodzi zmodernizowało Gabinet prof. Jana Karskiego. Nowa ekspozycja pt. ...więcej niż bohater zostanie otwarta 24 kwietnia, w dniu setnej rocznicy urodzin legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.
Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego także Muzeum Miasta Łodzi zmodernizowało Gabinet prof. Jana Karskiego. Nowa ekspozycja pt. "...więcej niż bohater" zostanie otwarta 24 kwietnia, w dniu setnej rocznicy urodzin legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Na początku kwietnia w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Waszyngtonie odbyło się uroczyste otwarcie izby pamięci dedykowanej Janowi Karskiemu. Inauguracji działalności izby, dokonał ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf, który znał Karskiego osobiście. - Poznałem go w zupełnie innych okolicznościach, jako student. Pamiętałem o tym wielkim człowieku nie myśląc o tym, że któregoś dnia znajdę się w miejscu, gdzie są jego meble, pamiątki. To tak, jakby dotykać jego dzieła, jego bohaterskiego życia pełnego poświęceń - mówił w rozmowie z Markiem Wałkuskim.

100. urodziny Jana Karskiego w radiowej Jedynce >>>

Ryszard Schnepf uważa, że w "Janie Karskim kumuluje się najlepsza energia społeczeństwa polskiego". - Pamięć o nim i pragnienie, aby społeczeństwo amerykańskie wiedziało, że wśród Polaków byli bohaterowie, którzy gotowi byli poświęcać swoje życie, by ratować innych, to wielka rzecz - podkreślił.

Jaką lekcję z życia Jana Karskiego, także po II wojnie światowej, mogą czerpać współcześni? Jakim nauczycielem był emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego? Zapraszamy do wysłuchania rozmów Marka Wałkuskiego z ambasadorem Schnepfem oraz prof. Robertem Lieberem z Georgetown University, który opowiedział o życiu Jana Karskiego w USA, jego pracy ze studentami i nad książką "Tajne państwo".

Jan Karski w Radiach Wolności >>>

Rok 2014 decyzją Sejmu został ogłoszony Rokiem Jana Karskiego - postaci legendarnej: kuriera, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, naocznego świadka Holokaustu, obywatela Polski i USA, honorowego obywatela Izraela, Kawalera Orderu Orła Białego i amerykańskiego Medalu Wolności.

(asz/ag)

Czytaj także

Człowiek, który próbował powstrzymać Holokaust: Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 04:42
- Żydzi na całym świecie chodzą z otwarta raną i oni nie chcą, by ta rana się zagoiła. Ta rana to wspomnienie Holokaustu i w tej sprawie ja jestem z nimi, bo ludzkość nie powinna o tym zapomnieć - mówił przed laty w wywiadzie udzielonym BBC Jan Karski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dyplomaty do bohaterskiego kuriera. Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 06:22
Jan Karski znów na półkach księgarskich. Wznowiona została jego akademicka praca "Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka Jana Karskiego na antenie radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 07:58
"Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" autorstwa Jana Karskiego - wybitnego Polaka, dyplomaty, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, człowieka, dzięki któremu świat dowiedział się o Holokauście - czytał Andrzej Ferenc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być jak Jan Karski. Gra miejska śladami legendarnego emisariusza

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 18:36
Wcielenie się w postać "kuriera z Warszawy" Jana Karskiego i rozwiązywanie zadań konspiracyjnych dotyczących Polskiego Państwa Podziemnego przewidywała gra miejska "Karski. Misja 1942 r.", którą zorganizowało Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Smolar: Jan Karski wyróżniał się empatią

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 19:34
- Wykazał się osobistym zaangażowaniem wobec ludzi ginących - powiedział w radiowej Jedynce dyrektor Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. W czwartek 24 kwietnia minie 100. rocznica urodzin Jana Karskiego, byłego oficera Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy naoczny świadek zaalarmował Zachód o zbrodni Holokaustu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawy i spektakl - huczne obchody 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 10:19
W czwartek 24 kwietnia, w dniu 100. urodzin legendarnego kuriera, w całej Polsce odbędzie się wiele uroczystości upamiętniających Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20. rocznica śmierci Jana Karskiego. "Ludzie nie mogą zapomnieć, co to jest Holokaust"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 05:58
Przez całe życie walczył, żeby świat poznał dramat, jaki rozgrywał się w obozach zagłady. Nikt mu nie uwierzył. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił. 
rozwiń zwiń