Komar: informacje Karskiego o Holokauście były celowo przemilczane przez Zachód

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 19:27
Przemilczanie Holokaustu przez aliantów było świadomą polityką. - Zarówno Churchill, Eden, czy sam Roosevelt, zdawali sobie sprawę, że poruszenie tematu ratowania narodu żydowskiego w czasie drugiej wojny światowej nie będzie produktywne. (...) Prosty żołnierz może by nie chciał za to ginąć - zwracał uwagę Michał Komar
Audio
  • O Janie Karskim, w stulecie urodzin dyskutują w Jedynce: E. Wierzyńska, M/ Komar, M. Sadowski (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Wystawa o Janie Karskim będzie czynna przez dwa tygodnie
Wystawa o Janie Karskim będzie czynna przez dwa tygodnieFoto: PAP/EPA/Ireneusz Sobieszczuk

- Pamiętajmy, że zanim doszło do potwornej zbrodni Holokaustu, Europa miała już swoje fundamenty, nazwijmy je "duchowe", które uzasadniały wyobrażenie tej zbrodni. To, że zdarzyło się to Niemcom, to pewien dziejowy zbieg okoliczności - uważa Komar.

Jan Karski w Radiach Wolności >>>

Podkreślił on, że znaczna część europejskiej prasy lat 30. była "pełna nadziei na rozprawienie się z Żydami". - Widzimy więc jak łatwo zasiać ziarna nienawiści, a potem wystarczy je tylko hodować - mówił gość Jedynki.

W 100-lecie urodzin Jana Karskiego, legendarnego kuriera AK, który jako pierwszy przedstawił zachodnim aliantom dowody na zagładę Żydów przez hitlerowskie Niemcy, w radiowej Jedynce dyskutowali: Ewa Wierzyńska z Muzeum Historii Polski, Michał Komar - publicysta, krytyk filmowy i scenarzysta oraz Maciej Sadowski - autor foto biografii Jana Karskiego.

Historia Jana Karskiego, jak historia biblijna, ma swój początek, ale nie ma końca. - (...) Mamy tysiące pytań ale niewiele odpowiedzi - stwierdził Maciej Sadowski nawiązując do misji, którą sam Karski uznawał za niedokończoną i nieudaną, ze względu na zadziwiająca obojętność wolnego świata wobec informacji o Holokauście. - Elie Wiesel, laureat pokojowej nagrody Nobla, jeden z tych, którzy popularyzowali postać Jana Karskiego, w swojej książce "Noc", pisząc o Holokauście, mówi ustami głównego bohatera "a gdzie wtedy był Bóg".  Natomiast Jan Karski, pytał "a gdzie wtedy był człowiek" - podkreślał autor foto biografii Karskiego.

O Janie Karskim - tu czytaj więcej >>>

Ewa Wierzyńska, inicjatorka programu edukacyjnego "Jan Karski - niedokończona misja", mówiła z kolei, że tytuł ten odzwierciedla sens pracy Karskiego. - On sam uznał, że jego wysiłki, by poinformować aliantów o zagładzie Żydów i przynajmniej próbować uratować naród żydowski, zakończyły się niepowodzeniem - przypomniał gość Jedynki. - Przypomnę, że miał także drugą misję, (...) gdy decydowały się powojenne losy Polski, miał przekonywać opinię publiczną Zachodu, że Polska powinna pozostać w sferze wpływów wolnego świata. Ta misja także pozostała nieudana - mówiła Wierzyńska i podkreślała, że pojecie "niedokończona misja" odnosi się też do tego, że nadal na świecie istnieje nie tylko antysemityzm, ale także zagrożenie ludobójstwem.

- Nadal tli się w nas ludziach nienawiść i od nas zależy czy podejmiemy decyzję, by być po jasnej stronie mocy, czy po ciemnej. Tak uważał Jan Karski - dodała przedstawicielka Muzeum Historii Polski.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

mc, pg

Czytaj także

Jan Karski: ludzie nie powinni zapomnieć, co to jest Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 06:03
Przez całe życie walczył, żeby świat poznał dramat, jaki rozgrywał się w obozach zagłady. Nikt mu nie uwierzył. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setna rocznica urodzin Jana Karskiego. "Zrobił wszystko by ocalić drugiego człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 11:07
Senat specjalną uchwałą uczci pamięć Jana Karskiego, kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Brzeziński: wiedza o Janie Karskim w USA jest ograniczona

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 08:49
Sytuację, zdaniem byłego doradcy prezydenta USA Jimmy'ego Cartera, w niewielkim stopniu zmienia najnowsza publikacja książki Jana Karskiego pt. "Tajne Państwo" oraz uroczystości związane z 100. rocznicą jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 18:41
Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN, przyjaciel Jana Karskiego, mówił w audycji "Więcej świata" o miejscu Polski między dwoma mocarstwami w myśli Jana Karskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski - zapalony szachista chciał powstrzymać Holocaust

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 10:00
W czasie II wojny światowej dotarł na Zachód z przerażającymi informacjami o zagładzie Żydów. Mimo przedstawianych dowodów, wielu uważało, że uprawia propagandę.
rozwiń zwiń