Agnieszka Holland na Przystanku Woodstock!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 17:12
- Osoba niesamowicie zasłużona dla polskiej kultury będzie razem z nami. Podczas spotkań Akademii Sztuk Przepięknych będziemy mogli z nią porozmawiać, zapytać o wszystko - tą informacją Jurek Owsiak zakończył spotkanie ze słuchaczami radiowej Jedynki. A rozpoczął je równie dobrymi wieściami...
Audio
  • Jurek Owsiak o Nagrodzie Jerzmanowskich oraz spotkaniach z Agnieszką Holland w Akademii Sztuk Przepięknych na 20. Przystanku Woodstock (Popołudnie z Jedynką)
Agnieszka Holland
Agnieszka HollandFoto: Marlena Borawska/PR

Z radością przekazujemy informację o przyznaniu Jerzemu Owsiakowi Nagrody Jerzmanowskich za 2014 rok!

Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich przyznawana jest osobom, które przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne, dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafią zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim.

- Czuję się bardzo doceniony i potwierdzam, że to, co robimy - bo nie tylko ja, ale cały zespół - od 22 lat, pozostawia ślad i w nas pozostaje - powiedział szef WOŚP w "Popołudniu z Jedynką".

Owsiak wyraził żal, że o postaci Erazma Jerzmanowskiego - niezwykłej w jego ocenie - tak mało się mówi w Polsce. - Powstaniec styczniowy, zdobywca patentów, mecenas polskich inicjatyw w Ameryce. Zdobywszy ogromną fortunę wrócił do Polski i stworzył nagrodę, która laureatom pozwalała na kilka lat spokojnej działalności - opowiadał w Jedynce.

Do pierwszych laureatów nagrody należeli: kard. Adam Stefan Sapieha, Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Paderewski, a po jej wznowieniu w 2009 roku m.in. Janina Ochojska i Andrzej Zoll.

"Tegoroczny laureat, Jerzy Owsiak, stworzył niezwykłe dzieło - Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - która przekształciła się w ogromny ruch społeczny angażujący tysiące wolontariuszy, przede wszystkim ludzi młodych, dla których jest to nadzwyczajna lekcja aktywności obywatelskiej i solidarności społecznej." - podaje PAU w uzasadnieniu.
- To jest docenienie całej fundacji. A Fundacja WOŚP to nie tylko ludzie w niej pracujący, ale także miliony Polaków, którzy uczestniczą w tym wspaniałym dziele - dodał Jurek Owsiak.

W rozmowie z Patrykiem Michalskim szef WOŚP zdradził także szczegóły finału Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować", który odbędzie się w maju w Warszawie. Patronem medialnym programu jest radiowa Jedynka.
"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz/kd)

Czytaj także

Owsiak: Przystanek Woodstock to niezwykle edukacyjne miejsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 17:44
- To jest bardzo kolorowy festiwal. Wszyscy, którzy przyjeżdżają pierwszy raz, są pod wrażeniem. Cały czas ze sceny mówimy "stop narkotykom, stop przemocy", a proponujemy wiele aktywności, okazji do mądrego spędzania czasu - opowiada w Jedynce Jurek Owsiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza pomoc? Z WOŚP - śpiewająco!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 18:19
Trwa trzecia edycja konkursu "Ratujemy i Uczymy Ratować", który Fundacja WOŚP prowadzi w szkołach podstawowych. Jurek Owsiak mówił w radiowej Jedynce, że marzy o wprowadzeniu pierwszej pomocy jako obligatoryjnych zajęć szkolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pszoniak: "Dziecko Rosemary" Holland nie jest remakiem

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 01:00
- Akcja będzie się dziać nie w Nowym Jorku, a w Paryżu - w XVI dzielnicy, która ma bardzo burżuazyjny charakter. Inny niż w filmie Romka Polańskiego będzie też klimat tej opowieści - mówił w radiowej Jedynce aktor, który w miniserialu "Dziecko Rosemary" wciela się w jedną z ról.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przystanek Woodstock, sektorówka i polskie przemiany. "Mamy z czego być dumni"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:00
- Wczoraj, chyba z milionami Polaków, obejrzeliśmy reklamówkę, która mówi o naszych 10 latach we wspólnej Europie. Pojawia się w niej flaga, którą dwukrotnie rozwinięto na Przystanku i widząc to, poczuliśmy ogromną dumę - mówił w radiowej Jedynce Jerzy Owsiak.
rozwiń zwiń