Barbara Nowacka o rynku pracy w UE: tkwimy w ostro neoliberalnym dyskursie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 19:52
- Przyjmujemy już zastane paradygmaty i nie wychodzimy poza nie. Tymczasem jest tyle koncepcji, o których warto rozmawiać. Na szczęście w Unii Europejskiej powoli zaczyna się to rozumieć - mówiła w Jedynce kandydatka koalicji Europa Plus – Twój Ruch do Parlamentu Europejskiego.
Audio
  • Barbara Nowacka o dysproporcjach w zarobkach i problemach rynku pracy w UE (Popołudnie z Jedynką)
Barbara Nowacka
Barbara NowackaFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Jako przykład Barbara Nowacka podała zmianę czasu pracy. - Dyskusja na ten temat nie powinna być prowadzona w poszczególnych krajach UE, ale na szczeblu europejskim. Mamy 8-godzinny czas pracy od 1918 roku, choć od tamtego czasu zupełnie zmieniły sie stosunki pracy i jej jakość. Bardzo często ludzie pracują na wielu etatach. Z drugiej strony są ludzie, którzy wykonują swą pracę w dużo krótszym czasie i potem muszą w pracy odsiadywać - tłumaczyła w "Popołudniu z Jedynką" kandydatka.

Za poważny problem europejskiego rynku pracy Barbara Nowacka uważa też ucieczkę tutejszego przemysłu na inne kontynenty. - My mamy z tego powodu bezrobocie, a tam produkujemy ogromny wyzysk. Pociąga to za sobą wielkie nierówności na całym świecie - podkreślała reprezentantka koalicji Europa Plus – Twój Ruch.

Co kandydatka do Parlamentu Europejskiego sądzi o wydłużeniu wieku emerytalnego i europejskim dochodzie gwarantowanym, dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

pg

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Muniek Staszczyk o spocie wyborczym Twojego Ruchu: to jest złodziejstwo

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 10:31
Wokalista T.Love nie jest zadowolony z tego, że kandydatka Twojego Ruchu, Anna Kubica wykorzystała słowa tekstu jego piosenki "Jest super” w swoim spocie wyborczym. – To chamstwo – ocenił w TVN24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Episkopat apeluje o udział w wyborach do PE. "Głosujcie zgodnie z sumieniem”

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:19
W swym oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że "poprzez wybór osób, którym na sercu leży autentyczne dobro Europy i Polski" możemy się przyczynić "do budowania europejskiej wspólnoty ducha, opartej na duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal: europejska unia energetyczna to strata czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 13:21
Kandydat do PE z listy Polski Razem Jarosława Gowina Paweł Kowal uważa, że wszystkie cele unii energetycznej przedstawiane przez Donalda Tuska można osiągnąć na gruncie obowiązujących dziś umów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Cywińska: czuję się politykiem, a nie polityczką

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 18:35
Wybory do Parlamentu Europejskiego już 25 maja. Gościem Wyborczego Pulsu Trójki była kandydatka Ruchu Narodowego - Marta Cywińska.
rozwiń zwiń