Polska w strefie euro? Temat powraca przed wyborami do PE

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 18:12
Czy Polska jest gotowa do przyjęcia europejskiej waluty? Czy rezygnacja ze złotówki byłaby korzystna dla polskiej gospodarki? Na temat wejścia do strefy euro debatowali posłowie SLD, Polski Razem i Solidarnej Polski.
Audio
  • Prof. Krystyna Iglicka-Okólska, Jacek Kurski i Wojciech Olejniczak o wejściu Polski do strefy euro (Popołudnie z Jedynką)
Polska w strefie euro? Temat powraca przed wyborami do PE
Foto: East News/Glow Images

- Nie będziemy propagować wprowadzenia w Polsce euro zanim nie wypowiedzą się obywatele - powiedziała w Jedynce prof. Krystyna Iglicka-Okólska i dodała, że aż 74 proc. Polaków boi się wprowadzenia wspólnej waluty. Polska Razem Jarosława Gowina chce referendum w sprawie przyjęcia euro.

Przedstawiciel Solidarnej Polski Jacek Kurski mówił, że jego partia jest "zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia do Polski euro". - Aby przyspieszyć polityczną unię i wymuszoną integrację zaimplementowano w styczniu 2002 roku euro jedenastu krajom, z których aż pięć nie spełniało kryteriów - wyjaśnił. Jak dodał konsekwencją było zadłużenie biednych krajów południa u bogatszych członków euro. - Grecja padła, Portugalia i Hiszpania są na krawędzi, jest duże zagrożenie we Włoszech, natomiast taka dominanta jak Niemcy sześciokrotnie zwiększyła swój eksport do krajów euro - powiedział.

Z kolei Wojciech Olejniczak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest przekonany o potrzebie wstąpienia Polski do strefy euro. - Będziemy negocjować budżet Unii Europejskiej i jeśli chcemy otrzymać duże pieniądze w nowej perspektywie budżetowej, to musimy być krajem, który będzie o tym współdecydował - powiedział.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej debaty

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Prezydent: euro w Polsce niemożliwe bez zmian w konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 08:50
Zmiany w konstytucji są konieczne, żeby realnie myśleć o wejściu Polski do strefy euro - uważa prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Palikot: euro ważniejsze niż tarcza antyrakietowa

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 08:18
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia", europejską walutę należy traktować nie tylko w kategoriach ekonomicznych, ale też militarnych i politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: wydarzenia na Ukrainie powinny przyspieszyć przyjęcie euro w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 15:21
Radosław Sikorski mówi o potrzebie szybszej integracji ze strefą euro. Podczas swojego sejmowego exposé szef MSZ podkreślił, że wydarzenia na Ukrainie "powinny zmobilizować" Polskę do szybszego przyjęcia euro.
rozwiń zwiń