Czy zakaz prywatyzacji lasów wpisać do konstytucji?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 16:51
Chce tego PSL popierany przez PO. PiS ma wątpliwości co do intencji wnioskodawców i zarzuca koalicji hipokryzję, przypominając, że Lasy Państwowe zostały przez rząd obciążone kosztami na rzecz budowy dróg.
Audio
  • Jak chronić lasy. Rozmowa ze Stanisławem Żelichowskim z PSL (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
  • Konstytucyjny zakaz prywatyzacji lasów. Relacja Kamili Terpiał-Szubartowicz (Popołudnie z Jedynką)
Stanisław Żelichowski
Stanisław ŻelichowskiFoto: PAP/Archiwum/Radek Pietruszka

Gościem "Popołudnia z Jedynką" jest poseł Stanisław Żelichowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, które przedstawiło projekt wpisania do Konstytucji zakazu prywatyzacji lasów, z wyjątkiem szczególnych przypadków wymienionych w ustawie.

Jak twierdzi, proponowane przez ludowców zmiany są właśnie konsekwencją wcześniejszej nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych. Zgodnie z nią, Lasy będą musiały wpłacić do budżetu ponad półtora miliarda złotych w ciągu dwóch lat. Z tych pieniędzy będzie finansowania budowa dróg lokalnych.

- Chodzi o rozwianie wszelkich wątpliwości i po to, dążymy do wpisania do ustawy zasadniczej ochrony Lasów Państwowych, by nie można ich było sprywatyzować - podkreśla gość Jedynki. Zapewnia, że wspomniane w projekcie zmian wyjątki, dotyczą szczególnych sytuacji jak na przykład poszerzenie drogi. - Nie ma tu żadnych furtek ani luk. (...) Chodzi o takie rozwiązanie, które będzie chroniło lasy a jednocześnie nie wstrzymywało rozwoju gospodarczego - dodaje Żelichowski.

W jego opinii, pomysł PiS, aby przeprowadzić referendum dotyczące ochrony lasów, jest niecelowy. Będzie namawiał partię Jarosława Kaczyńskiego by poparła proponowany przez PSL projekt zmian w konstytucji.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc

Czytaj także

PiS: ustawa o Lasach Państwowych jest sprzeczna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 12:25
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum o Lasach Państwowych. Kaczyński: chodzi o to, by pozostały polskie i wspólne

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 15:43
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie ponad 2 mln podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych. Politycy tej partii zapowiedzieli, że będą przekazywać kolejne, jak mówili, dziennie zbierają ich 20 tys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz prywatyzacji Lasów Państwowych będzie wpisany do konstytucji?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 12:58
Wpisania do konstytucji zakazu prywatyzacji Lasów Państwowych chce PSL. Projektem zmiany konstytucji Sejm ma się zająć w czwartek po południu.
rozwiń zwiń