X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Demokracja do poprawki. Co jest największym mankamentem ostatnich 25 lat?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:46
- Udało się nam odzyskać wolność i zbudować instytucje. To czego nam się nie udało jeszcze osiągnąć, to odpowiedni poziom zaufania do tych instytucji. Następna dekada powinna być dekadą budowy takiego właśnie zaufania - mówiła w Jedynce prof. Irena Lipowicz.
Audio
  • Irena Lipowicz, Andrzej Zoll, Ryszard Bugaj i Paweł Śpiewak o mankamentach polskiej demokracji (Debata dnia/Jedynka)
Instalacja artystyczna Urny wolności zbudowana ze 170 urn stanęła na Placu Litewskim w Lublinie z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 89
Instalacja artystyczna "Urny wolności" zbudowana ze 170 urn stanęła na Placu Litewskim w Lublinie z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca '89Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Rzecznik Praw Obywatelskich była jednym z uczestników debaty zorganizowanej w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca '89.

<<<4 czerwca - zobacz serwis specjalny>>>

W nawiązaniu do słów Teresy Lipowicz, prof. Andrzej Zoll stwierdził, że niski poziom zaufania do instytucji państwowych to w dużym stopniu kwestia wychowania ludzi, którzy je tworzą. - Na jakim poziomie ci ludzie są, jak są przygotowani mentalnie do pełnienia funkcji w tych instytucjach, od tego w dużym stopniu zależy zaufanie obywateli do państwa i instytucji, które się na nie składają - dowodził sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich.

/Prof. Rzyszard Bugaj skupił się z kolei na mankamentach mechanizmu wyborczego w Polsce, który nazwał najważniejszym elementem demokracji. - Scena polityczna bardzo się zamknęła i to sztucznie: przy pomocy wysokich progów wyborczych i formuły finansowania, która tym, którzy już sforsowali mury parlamentu daje wszystko, a tym, którzy są poza murami prawie nic. Wyborcy nie wybierają z tego co chcą, tylko z tego co jest w koszyku - przekonywał były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Niska frekwencja wyborcza to kolejna cecha polskiej demokracji. Zdaniem prof. Pawła Śpiewaka, nasz kraj jest pod tym względem unikalny w skali światowej, nawet w porównaniu z innymi państwami postkomunistycznymi. - Tylko częściowo można to tłumaczyć brakiem zaufania. Po prosto jest to rodzaj wyuczonej i trwałej bierności, ale też poczucia, że nie ma się na nic wpływu. Jeśli porównamy badania społeczne nad zaufaniem do instytucji państwowych, to myślę, że wskaźniki w późnym okresie PRL i obecnie są podobne - podsumował dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

pg/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Wujec: 4 czerwca to jedno z najważniejszych świąt Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 15:06
- Świętować 25-lecie wyborów nie tylko można, ale i trzeba. W 1989 roku Polska zdecydowała o losie swoim i losie dużej części Europy kartką wyborczą pokonując komunę. Nie może być większego święta niż pokonanie totalitarnego systemu, w konsekwencji wyprowadzenie wojsk radzieckich z Polski. Nigdy nie myślałem, że to się uda - przyznaje był opozycjonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Staniszkis: gniew jest w wielu ludziach i całe szczęście

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:01
- Dziś widać jak tandetna jest struktura demokratyczna. W wielu ludziach jest gniew, bo mamy na co się złościć - mówi Jadwiga Staniszkis. Profesor podsumowała w radiowej Jedynce 25 lat polskiej wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Niezabitowska: klasa polityczna nie rozwinęła się w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 18:05
- Bardzo nam brakuje ludzi ideowych, dla których nie liczy się tylko doraźna kariera - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Niezabitowska, dziennikarka m.in. tygodnika "Solidarność", rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: jeśli nie przyspieszymy reform, Polska trwale spowolni

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 17:17
W orędziu do narodu, wygłoszonym przed Zgromadzeniem Narodowym w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca '89, Prezydent RP przedstawił wyzwania stojące przed Polską.
rozwiń zwiń