Demokracja do poprawki. Co jest największym mankamentem ostatnich 25 lat?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:46
- Udało się nam odzyskać wolność i zbudować instytucje. To czego nam się nie udało jeszcze osiągnąć, to odpowiedni poziom zaufania do tych instytucji. Następna dekada powinna być dekadą budowy takiego właśnie zaufania - mówiła w Jedynce prof. Irena Lipowicz.
Audio
  • Irena Lipowicz, Andrzej Zoll, Ryszard Bugaj i Paweł Śpiewak o mankamentach polskiej demokracji (Debata dnia/Jedynka)
Instalacja artystyczna Urny wolności zbudowana ze 170 urn stanęła na Placu Litewskim w Lublinie z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 89
Instalacja artystyczna "Urny wolności" zbudowana ze 170 urn stanęła na Placu Litewskim w Lublinie z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca '89Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Rzecznik Praw Obywatelskich była jednym z uczestników debaty zorganizowanej w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa w Warszawie w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca '89.

<<<4 czerwca - zobacz serwis specjalny>>>

W nawiązaniu do słów Teresy Lipowicz, prof. Andrzej Zoll stwierdził, że niski poziom zaufania do instytucji państwowych to w dużym stopniu kwestia wychowania ludzi, którzy je tworzą. - Na jakim poziomie ci ludzie są, jak są przygotowani mentalnie do pełnienia funkcji w tych instytucjach, od tego w dużym stopniu zależy zaufanie obywateli do państwa i instytucji, które się na nie składają - dowodził sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku oraz były Rzecznik Praw Obywatelskich.

/Prof. Rzyszard Bugaj skupił się z kolei na mankamentach mechanizmu wyborczego w Polsce, który nazwał najważniejszym elementem demokracji. - Scena polityczna bardzo się zamknęła i to sztucznie: przy pomocy wysokich progów wyborczych i formuły finansowania, która tym, którzy już sforsowali mury parlamentu daje wszystko, a tym, którzy są poza murami prawie nic. Wyborcy nie wybierają z tego co chcą, tylko z tego co jest w koszyku - przekonywał były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Niska frekwencja wyborcza to kolejna cecha polskiej demokracji. Zdaniem prof. Pawła Śpiewaka, nasz kraj jest pod tym względem unikalny w skali światowej, nawet w porównaniu z innymi państwami postkomunistycznymi. - Tylko częściowo można to tłumaczyć brakiem zaufania. Po prosto jest to rodzaj wyuczonej i trwałej bierności, ale też poczucia, że nie ma się na nic wpływu. Jeśli porównamy badania społeczne nad zaufaniem do instytucji państwowych, to myślę, że wskaźniki w późnym okresie PRL i obecnie są podobne - podsumował dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

pg/kul


Czytaj także

Henryk Wujec: 4 czerwca to jedno z najważniejszych świąt Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 15:06
- Świętować 25-lecie wyborów nie tylko można, ale i trzeba. W 1989 roku Polska zdecydowała o losie swoim i losie dużej części Europy kartką wyborczą pokonując komunę. Nie może być większego święta niż pokonanie totalitarnego systemu, w konsekwencji wyprowadzenie wojsk radzieckich z Polski. Nigdy nie myślałem, że to się uda - przyznaje był opozycjonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Staniszkis: gniew jest w wielu ludziach i całe szczęście

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 14:01
- Dziś widać jak tandetna jest struktura demokratyczna. W wielu ludziach jest gniew, bo mamy na co się złościć - mówi Jadwiga Staniszkis. Profesor podsumowała w radiowej Jedynce 25 lat polskiej wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Niezabitowska: klasa polityczna nie rozwinęła się w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 18:05
- Bardzo nam brakuje ludzi ideowych, dla których nie liczy się tylko doraźna kariera - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Niezabitowska, dziennikarka m.in. tygodnika "Solidarność", rzeczniczka rządu Tadeusza Mazowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: jeśli nie przyspieszymy reform, Polska trwale spowolni

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 17:17
W orędziu do narodu, wygłoszonym przed Zgromadzeniem Narodowym w 25. rocznicę wyborów 4 czerwca '89, Prezydent RP przedstawił wyzwania stojące przed Polską.
rozwiń zwiń