X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaka przyszłość polskiego szkolnictwa wyższego? Debata po wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:30
Przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Studia stacjonarne, zdaniem Trybunału, należą do zakresu podstawowej działalności publicznych szkół wyższych i powinny być bezpłatne.
Audio
  • Opłaty za kształcenie na drugim kierunku studiów dziennych są niezgodne z konstytucją - debata wokół wyroku trybunału Konstytucyjnego (Popołudnie z Jedynką)
Jaka przyszłość polskiego szkolnictwa wyższego? Debata po wyroku TK
Foto: Glow Images/East News

Przepisy nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym z 2011 r., wprowadzające opłaty za drugi kierunek studiów stacjonarnych, zaskarżyli do TK posłowie PiS.

Urszula Augustyn (PO), wiceszefowa sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży uważa, że orzeczenie Trybunału nie jest jednoznaczne, dlatego konieczne jest wydanie przez sędziów uzasadnienia wyroku. - Jeżeli ja dobrze rozumiem, to nie zakwestionowano samej odpłatności za drugi kierunek, ale fakt, że student rozpoczynający drugie studia nie zawsze był świadom, iż będzie płacił - powiedziała w "Popołudniu z Jedynką". Dodała, że pozwoli to także Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego właściwie poprawić przepisy.

Studia, praca, przemysł i konkurencyjność z radiową Jedynką >>>

Zgodnie z orzeczeniem TK przepisy dotyczące opłat przestaną obowiązywać 30 września 2015 r. Przedstawiciele Parlamentu Studentów RP chcą jednak spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem i domagać jak najszybszego usunięcia niezgodnych z konstytucją przepisów.
Dr. hab. Magdalen Kachniewska, dziekan studiów magisterskich SGH dodała, że intencją zaskarżonych przepisów nie było odcinanie polskim studentom drogi do nauki, lecz zapobieganie wyciekaniu pieniędzy w sytuacji, "gdy ktoś podejmuje studia i skacze po różnych uczelniach realizując po jednym semestrze". - Zawsze zdarzają się wypaczenia systemu, ale nie można obwiniać większości studentów, którzy rzetelnie podchodzą do studiów, którzy wywiązują się ze swoich obowiązków, za garstkę studentów, którzy w sposób nieodpowiedzialny zaczynają te studia - powiedział Mateusz Dworek z NZS Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Na razie w Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, przyjętym przez rząd jeszcze przed rozprawą przed Trybunałem. Projekt zakłada, że student lub absolwent pierwszego kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej będzie mógł jeszcze przed rozpoczęciem studiów na drugim kierunku dowiedzieć się, czy będzie do końca studiów zwolniony z opłat. Warunkiem do podjęcia bezpłatnych studiów na drugim kierunku jest to, by znalazł się w grupie 20 proc. najlepszych kandydatów przyjętych na ten kierunek. Nie będzie więc miało znaczenia, jakie wyniki student będzie uzyskiwał na uczelni, tylko jak wypadnie w rekrutacji.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister nauki i szkolnictwa wyższego: warto wesprzeć humanistykę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 09:40
Lena Kolarska-Bobińska mówiła w "Sygnałach dnia", że światły obywatel to nie tylko ten, który myśli o innowacjach, obserwuje inne planety i buduje samoloty. - To też obywatel, który potrafi racjonalnie myśleć, argumentować, komunikować i analizować nasze historyczne dziedzictwo - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TK: opłata za drugi kierunek studiów niezgodna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 21:59
Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Skargę do TK zgłosiła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń