Jaka przyszłość polskiego szkolnictwa wyższego? Debata po wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 20:30
Przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Studia stacjonarne, zdaniem Trybunału, należą do zakresu podstawowej działalności publicznych szkół wyższych i powinny być bezpłatne.
Audio
  • Opłaty za kształcenie na drugim kierunku studiów dziennych są niezgodne z konstytucją - debata wokół wyroku trybunału Konstytucyjnego (Popołudnie z Jedynką)
Jaka przyszłość polskiego szkolnictwa wyższego? Debata po wyroku TK
Foto: Glow Images/East News

Przepisy nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym z 2011 r., wprowadzające opłaty za drugi kierunek studiów stacjonarnych, zaskarżyli do TK posłowie PiS.

Urszula Augustyn (PO), wiceszefowa sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży uważa, że orzeczenie Trybunału nie jest jednoznaczne, dlatego konieczne jest wydanie przez sędziów uzasadnienia wyroku. - Jeżeli ja dobrze rozumiem, to nie zakwestionowano samej odpłatności za drugi kierunek, ale fakt, że student rozpoczynający drugie studia nie zawsze był świadom, iż będzie płacił - powiedziała w "Popołudniu z Jedynką". Dodała, że pozwoli to także Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego właściwie poprawić przepisy.

Studia, praca, przemysł i konkurencyjność z radiową Jedynką >>>

Zgodnie z orzeczeniem TK przepisy dotyczące opłat przestaną obowiązywać 30 września 2015 r. Przedstawiciele Parlamentu Studentów RP chcą jednak spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem i domagać jak najszybszego usunięcia niezgodnych z konstytucją przepisów.
Dr. hab. Magdalen Kachniewska, dziekan studiów magisterskich SGH dodała, że intencją zaskarżonych przepisów nie było odcinanie polskim studentom drogi do nauki, lecz zapobieganie wyciekaniu pieniędzy w sytuacji, "gdy ktoś podejmuje studia i skacze po różnych uczelniach realizując po jednym semestrze". - Zawsze zdarzają się wypaczenia systemu, ale nie można obwiniać większości studentów, którzy rzetelnie podchodzą do studiów, którzy wywiązują się ze swoich obowiązków, za garstkę studentów, którzy w sposób nieodpowiedzialny zaczynają te studia - powiedział Mateusz Dworek z NZS Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Na razie w Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, przyjętym przez rząd jeszcze przed rozprawą przed Trybunałem. Projekt zakłada, że student lub absolwent pierwszego kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej będzie mógł jeszcze przed rozpoczęciem studiów na drugim kierunku dowiedzieć się, czy będzie do końca studiów zwolniony z opłat. Warunkiem do podjęcia bezpłatnych studiów na drugim kierunku jest to, by znalazł się w grupie 20 proc. najlepszych kandydatów przyjętych na ten kierunek. Nie będzie więc miało znaczenia, jakie wyniki student będzie uzyskiwał na uczelni, tylko jak wypadnie w rekrutacji.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Minister nauki i szkolnictwa wyższego: warto wesprzeć humanistykę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 09:40
Lena Kolarska-Bobińska mówiła w "Sygnałach dnia", że światły obywatel to nie tylko ten, który myśli o innowacjach, obserwuje inne planety i buduje samoloty. - To też obywatel, który potrafi racjonalnie myśleć, argumentować, komunikować i analizować nasze historyczne dziedzictwo - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TK: opłata za drugi kierunek studiów niezgodna z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 21:59
Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Skargę do TK zgłosiła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń