Lityński: to dzwonek alarmowy, że coś w prokuraturze trzeba zmienić

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 16:23
W ocenie doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego, szarpanina w redakcji tygodnika "Wprost" skompromitowała prokuraturę.
Audio
  • Doradca prezydenta Jan Lityński o aferze taśmowej (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Jan Lityński
Jan LityńskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Minister sprawiedliwości Marek Biernacki powiedział na konferencji prasowej w piątek, że działania prokuratury w redakcji "Wprost" były zbyt daleko idące i mogły budzić uzasadnioną obawę naruszenia tajemnicy dziennikarskiej. Mogły też - według niego - naruszyć zasadę wolności wypowiedzi i wolności słowa zawartą w Konstytucji. Jako niezgodną z kodeksem postępowania karnego ocenił próbę wykonania kopii zawartości komputerów w redakcji.

Gość audycji "Popołudnie z Jedynką", doradca prezydenta RP Jan Lityński uważa, że minister Biernacki w tej sprawie ma rację. Podkreślił, że prokuratura nie powinna kopiować dokumentów z laptopa redaktora naczelnego tygodnika, a w sposób zgodny z prawem zabezpieczyć sprzęt i przekazać go do sądu. Zdaniem gościa Jedynki szarpanina, do której doszło między Sylwestrem Latkowskim a funkcjonariuszami ABW skompromitowała prokuraturę.
Jak zaznaczył Lityński, ta sprawa powinna być "dzwonkiem alarmowym, że coś trzeba zmienić w prokuraturze". Zwrócił uwagę, że już wcześniej nagłaśniano przypadki, które świadczyły o braku fachowości prokuratorów. Pojawiały się też doniesienia, że prokuratorzy są "politycznie nastawieni do czegoś".
- Wydaje się, że ten krok oddzielenia prokuratury od rządu był krokiem w dobrym kierunku. Niemniej  wydaje się, że nie było to dostatecznie przygotowane. (...) Niewątpliwie prokuratura nie funkcjonuje tak, jak powinna - stwierdził. Zapytany, czy w związku z tym prokurator generalny Andrzej Seremet powinien zostać zastąpiony kimś innym, odpowiedział, że "wnioski, z tego co się stało powinni wyciągnąć ludzie za to odpowiedzialni".
Gość radiowej Jedynki jest rozczarowany ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem i prezesem NBP Markiem Belką ponieważ nie spodziewał się po nich czegoś takiego. W jego ocenie Sienkiewicz zakończy swoją karierę polityczną, zaś Belka powinien się zastanowić, czy może dalej pełnić swoją funkcję.

Na nagraniu, które opublikował w internecie "Wprost" Sienkiewicz rozmawia Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim, m.in. o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(Jedynka/PAP/kk)

Komentarze1
aby dodać komentarz
pons2014-06-20 17:03 Zgłoś
Po wystąpieniu Biernackiego i Lityńskiego zaczynam z większą powagą traktować opinię dr Chwedoruka, politologa z UW, który jeśli nie mówi tego wprost, to jednak wyraźnie sugeruje, że mamy do czynienia z rozgrywką sił skupionych wokół prezydenta z jednaj strony i premiera z drugiej. Tego rodzaju opinię bez ogródek przedstawiają też od pewnego czasu piszący na portalu wPolityce.pl. Jeśli tak, kultura polityczna PRL-u kłania się w pas.

Czytaj także

Latkowski spełni obietnicę? Śledczy czekają na nagrania

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 14:21
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga liczy na to, że redaktor naczelny tygodnika "Wprost" spełni swoją obietnicę i przekaże śledczym nagrania z nielegalnych podsłuchów polityków i szefa NBP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biernacki: liczę, że wydarzenia we "Wprost" były incydentem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 16:08
Resort sprawiedliwości krytykuje działania prokuratury i ABW w redakcji tygodnika "Wprost".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postępowanie wyjaśniające w ABW po akcji we ”Wprost”

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 15:17
O wszczęciu postępowania poinformował minister sprawiedliwości Marek Biernacki, zaznaczając, że nie ma w nie wglądu.
rozwiń zwiń