X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dzięki lokalnym dziennikarzom władza zachowuje się lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 20:15
Prezydent Bronisław Komorowski nagrodził trójkę dziennikarzy prasy lokalnej. To zwycięzcy konkursu "Filary demokracji lokalnej", któremu patronowała radiowa Jedynka.
Audio
  • Ewa Barlik, Bartosz Woźniak i Filip Biernat o kondycji lokalnej prasy (Popołudnie z radiową Jedynką)
Prezydent Bronisław Komorowski oraz laureaci konkursu Filary demokracji lokalnej: reporter Tygodnika Lokalnego Pałuki z powiatu żnińskiego Bartosz Woźniak (L), Agnieszka Malik z miesięcznika Panorama Opolska i Filip Biernat (P) z tygodnika Wiadomości Wrzesińskie Warszawa, 25.06.2014.
Prezydent Bronisław Komorowski oraz laureaci konkursu "Filary demokracji lokalnej": reporter Tygodnika Lokalnego "Pałuki" z powiatu żnińskiego Bartosz Woźniak (L), Agnieszka Malik z miesięcznika "Panorama Opolska" i Filip Biernat (P) z tygodnika "Wiadomości Wrzesińskie" Warszawa, 25.06.2014. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Prasa lokalna, jak inne media, także musi się mierzyć z sytuacją rynkową. Ale z drugiej strony ma bliski kontakt z czytelnikami i bardzo wierne ich grono - mówi w "Popołudniu z Jedynką" Ewa Barlik. Przedstawicielka Stowarzyszenia Gazet Lokalnych wraz z dziennikarzem radiowej jedynki Przemysławem Szubartowiczem zasiadała w jury konkursu "Filary demokracji lokalnej".

Do konkursu można było zgłaszać materiały opublikowane w prasie o zasięgu gminnym i powiatowym w kategorii: "Małe Ojczyzny - 25 lat wolności. Bilans przełomu 1989 roku i przemian, które nastąpiły w jego wyniku".

Jego laureatką została Agnieszka Malik, autorka cyklu artykułów "Życie pełne tablic" opublikowanego w gazecie "Panorama Opolska". - Ta gazeta nie ukazuje się już w wersji papierowej, a jedynie w internecie. Okazuje się, że im większa miejscowość, tym bardziej trzeba wybierać tę alternatywną rzeczywistość, ze względu na koszty. Łatwiej, paradoksalnie, jest utrzymać się gazetom w mniejszych miejscowościach, gdzie można opisywać nawet drobne wydarzenia, bo ludzie lubią czytać o sprawach im bliskim - wyjaśnia Barlik.

Dyrektor biura Stowarzyszenia Gazet Lokalnych podkreśla, że lokalni dziennikarze przyjmują na ogół jedną strategię - "nie lubimy władzy". - Wszystko jedno jaka ona jest, siedzą jej na karku, chodzą na posiedzenia rad, patrzą na ręce burmistrzom. Dzięki temu ta władza zachowuje się lepiej - podkreśla.

Dziennikarz "Wiadomości Wrzesińskich" Filip Biernat przyznaje, że choć władza się do tego nie przyzna, to liczy się z lokalnymi mediami. - Niektóre publikacje są trafne, celne i to władzę boli - uważa publicysta wyróżniony za cykl artykułów pod tytułem "Tonsil płacił najlepiej".

Bartosz Woźniak, wyróżniony w konkursie za tekst pod tytułem "Żołnierze wyklęci na Pałukach", opublikowany w Tygodniku Lokalnym "Pałuki" dodaje, że dziennikarzy lokalnych interesuje przede wszystkim to, z czym zgłaszają się do nich mieszkańcy. - Jesteśmy taką podporą, która pozwala czasami wiele spraw rozwiązać - mówi.
Jakie są kłopoty i potrzeby lokalnej prasy? Co dla laureatów oznacza wyróżnienie w tym właśnie konkursie? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadził Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz, ei)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iwona Schymalla i "Zawód spikerka": od tremy przed kamerą do dyplomatycznej misji

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 19:58
- Praca dziennikarza to zajęcie wspaniałe, ale absorbujące. Jest to wielki przywilej, ale i konieczność rezygnacji z wielu różnych kwestii. Trzeba mieć rodzinę, która to rozumie i ja to szczęście mam - mówiła dziennikarka telewizyjna i radiowa w "Sobocie z radiową Jedynką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworak: właściwe finansowanie mediów publicznych to zadanie do wykonania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 17:24
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak podkreślił, że trzeba na nowo przemyśleć rolę mediów publicznych i dostosować ją do zmian społecznych, by jak najlepiej pełniły swoje funkcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Czapiński: za aferą taśmową na pewno nie stoją rosyjskie służby

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 18:40
- To nie Polska, tylko Unia Europejska spędza Władimirowi Putinowi sen z powiek. Najwspanialszą okazją wprowadzenia większej grupy eurosceptyków do Parlamentu Europejskiego były tegoroczne eurowybory - mówił w Jedynce psycholog społeczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: słowa Sikorskiego o stosunkach z USA bez wpływu na pozycję Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 18:58
- Sojusz z Ameryka jest dla nas krytyczny. Z różnych powodów. Również z tych, że w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia tylko Ameryka jest sojusznikiem, na którego można liczyć - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Lubowski, publicysta mieszkający w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń