Handel czarnym złotem w centrum zainteresowania polityków i służb

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 21:54
O nieprawidłowościach przy imporcie węgla ostatnio stało się głośno. Na początku czerwca CBŚ zatrzymało 10 osób zajmujących kierownicze stanowiska w firmie Składy Węgla, jednej z największych w kraju spółek handlujących węglem.
Audio
  • Debata o nieprawidłowościach na rynku węgla (Popołudnie z Jedynką)
Handel czarnym złotem w centrum zainteresowania polityków i służb
Foto: Glow Images/East News

Jak informowała wówczas policja, węgiel sprowadzany z Rosji i Kazachstanu oferowany był przez tę firmę jako polski, nieprawidłowości dotyczyły także jego jakości i ilości.

Na potrzebę wprowadzenia systemu kontroli paliw stałych, w tym paliw węglowych, zwracają też uwagę fachowcy zajmujący się ochroną powietrza, przede wszystkim tzw. niską emisją. To uwalniane do atmosfery zanieczyszczenia powstające głównie wskutek spalania w prymitywnych paleniskach paliw złej jakości.

W debacie radiowej Jedynki o problemach polskiego górnictwa rozmawiali: Jerzy Markowski - były wiceminister przemysłu i handlu oraz gospodarki, Adam Gorszanów - prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla oraz Andrzej Czerwiński - poseł PO, przewodniczący Komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadził Krzysztof Rzyman.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Wicepremier Piechociński: górnictwo musi ograniczyć koszty

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 08:44
Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki zapowiada, że nie będzie możliwe kupowanie węgla po każdym koszcie. Zapewnia, że rząd ma program naprawczy dla branży górniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorz: rynek polskiego węgla jest bardzo rozchwiany

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 08:27
- Nie stać nas na to, by likwidować polski węgiel, bo za chwilę dojdziemy do abstrakcyjnej sytuacji, że polska energetyka bazować będzie na węglu importowanym, który wcale nie będzie tańszy od polskiego - powiedział w radiowej Jedynce Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef górniczej "Solidarności": nasza energetyka powinna opierać się na polskim węglu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 09:38
- Taka jest racja stanu, na tym powinno polegać bezpieczeństwo energetyczne kraju. Węgiel jest jedynym nośnikiem energii, którego mamy pod dostatkiem - mówił w Jedynce Jarosław Grzesik.
rozwiń zwiń