Pijany Polak za kierownicą. "Wiara w ustawę problemu nie rozwiąże"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 18:20
- Jako społeczeństwo oczekujemy, ze ktoś inny rozwiąże problem alkoholu na drogach. Że zrobi to władza za pomocą zaostrzania kar czy kontroli drogowych. A przecież problemy społeczne załatwia się tam, gdzie one występują: w rodzinie, gronie przyjaciół, sąsiadów - powiedział w Jedynce Maciej Wroński, prezes Towarzystwa Trzeźwości Transportowców.
Audio
  • Powstrzymaj pijanego kierowcę - debata w Jedynce (Popołudnie z radiową Jedynką)
W Polsce prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem (...) w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu
W Polsce prawo o ruchu drogowym zabrania "kierowania pojazdem (...) w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu"Foto: Eli Christman/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Co trzeci Polak przyznaje, że widział pijane osoby kierujące pojazdami mechanicznymi. Rzadko reagujemy z obawy przed zemstą lub posądzeniem o donosicielstwo. - A przecież to działanie w interesie tej osoby, którą znamy i jej potencjalnych ofiar - podkreśla Krzysztof Brzózka , dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Bartłomiej Morzycki , prezes Partnerstwa Dla Bezpieczeństwa Drogowego zaznacza, że elementem odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu jest również planowanie. Jeśli więc wybieramy się na imprezę czy uroczystość, trzeba zaplanować, kto będzie prowadził w drodze powrotnej, a tym samym - nie pił.

Niestety, choć po każdej tragedii spowodowanej przez pijanego kierowcę, odżywają gorące debaty, to trudno znaleźć sposób, który zadziała na każdego sprawcę. Co proponowali goście radiowej Jedynki? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz .

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz, pg)

Czytaj także

Gdyby nie oni, kolejny pijany kierowca mógł zostać sprawcą nieszczęścia

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 12:09
54-letni mieszkaniec Słupska dwa razy próbował odjechać samochodem mimo, że był kompletnie pijany. Jazdę uniemożliwiło mu dwóch nastolatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konfiskata samochodu i prawa jazdy za jazdę po pijanemu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 12:50
W Danii wchodzą w życie zaostrzone przepisy dają policji prawo konfiskaty samochodu, gdy jego kierowca ma we krwi ponad 2,0 promile alkoholu.
rozwiń zwiń