"Nie" dla narkotyków. PaT, czyli życie bez uzależnień

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:37
- Promujemy wśród młodych osób modę na życie bez uzależnień - mówił w radiowej Jedynce inspektor Grzegorz Jach, twórca programu "Profilaktyka a Ty". Od środy w Koninie odbywa się IX Ogólnopolski Przystanek PaT.
Audio
  • Inspektor Grzegorz Jach o programie "Profilaktyka a Ty" (Popołudnie z Jedynką)
  • Czym grozi przygoda z narkotykami - z uczestnikami Przystanku PaT rozmawiał Patryk Michalski (Popołudnie z Jedynką)
Inspektor Grzegorz Jach w studio Jedynki
Inspektor Grzegorz Jach w studio JedynkiFoto: Polskie Radio/Wojeciech Kusociński

Przystanek PaT potrwa do niedzieli, weźmie w nim udział ok. tysiąca osób z całej Polski. W jego trakcie młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach artystycznych i edukacyjno-profilaktycznych. Warsztaty prowadzone będą przez zawodowych instruktorów z Brazylii, Niemiec, Słowacji i Polski. Zaplanowano też prezentacje filmowe, spotkania z ludźmi sportu i kultury, oraz pokazy ponad 20 przedstawień teatralnych młodzieżowych teatrów profilaktycznych grup PaT.

- Chodzi o to, żeby profilaktyka nie była nudna, żeby ona nie była pogadanką i ulotką. Żeby profilaktyka mogła kojarzyć się z czymś fajnym. Jeżeli jest to twórcze, to wierzę, że jest to coś fajnego, bo ci młodzi ludzie chcą to robić. Chcą pisać scenariusze, chcą je realizować, chcą grać teatr, chcą robić telewizję, również radio. Tych warsztatów jest całe mnóstwo - podkreślił gość "Popołudnia z Jedynką".

Badania pokazują, że od 20 do blisko 40 proc. młodzieży w wieku gimnazjalnym i starszym ma kontakt z narkotykami. Grzegorz Jach powiedział, że młodym ludziom trzeba pokazać alternatywą drogę, aby nie musieli sięgać po środki psychoaktywne. - Trzeba uwierzyć w młodych ludzi, trzeba im dać pole do działania, trzeba dać im pole do kreatywności, do rozwoju. Nie hamować, tylko otwierać. Jestem przekonany, że zjawisko narkomanii, że zjawisko uzależniania od środków psychoaktywnych tutaj będzie się bardzo chwiało - zaznaczył inspektor.

- Bardzo trudno jest wrócić. Jeżeli już dziecko wchodzi w uzależnienie, to pomoc jest utrudniona. My mówimy o profilaktyce, żeby nie trzeba było resocjalizować, żeby ograniczać inicjację. Ale, żeby to się stało, to trzeba z młodym człowiekiem rozmawiać, trzeba mieć dla niego czas i trzeba w niego uwierzyć. PaT to jest głos młodzieży w profilaktyce - mówił gość radiowej Jedynki.

Program Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" adresowany jest głównie do młodzieży powyżej 14 roku życia. Adresatami działań są też rodzice uczniów szkół ponadpodstawowych, studenci, pedagodzy, animatorzy pracy z młodzieżą i samorządowcy. Od początku programu wzięło w nim udział ponad 160 tys. osób. Zwieńczeniem działań jest coroczne spotkanie w jednym z miast Polski.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(aj)

Zobacz więcej na temat: młodzież narkotyki policja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Maciej Stasiński: depenalizacja narkotyków daje dobre rezultaty

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 18:00
- Amerykanie zaczynają przełamywać się w kwestii legalizacji niektórych narkotyków, chociaż zbiorowe przeświadczenia, odziedziczone po wielu latach, trudno ustępują miejsca nowym tendencjom - mówi Maciej Stasiński w "Raporcie o stanie świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel noblistów i polityków: czas zakończyć wojnę z narkotykami

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 07:42
Światowe wysiłki mające na celu udaremnienie handlu narkotykami zakończyły się fiaskiem i nadszedł czas na radykalną zmianę myślenia - twierdzą.
rozwiń zwiń