Maria Przełomiec: Eduard Szewardnadze był mądrym, starym aparatczykiem

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 18:56
- Gruzja niezwykle wiele zawdzięcza Eduardowi Szewardnadze - to opinia dziennikarki Studia Wschód w TVP Info Marii Przełomiec.
Audio
  • Dziennikarka Maria Przełomiec wspomina byłego prezydenta Gruzji Eduarda Szewardnadze (Jedynka/Więcej świata)
W poniedziałek w wieku 86 lat zmarł były prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze
W poniedziałek w wieku 86 lat zmarł były prezydent Gruzji Eduard SzewardnadzeFoto: EPA/YURI KOCHETKOV

Był ostatnim ministrem spraw zagranicznych ZSRR i drugim prezydentem Gruzji. Całe życie związany był z aparatem Komunistycznej Partii ZSRR. Najpierw zasiadał w strukturach regionalnych gruzińskiej administracji, później był szefem gruzińskiego resortu spraw wewnętrznych, a od 1985 ministrem spraw zagranicznych Związku Radzieckiego.

Jak wspomina Maria Przełomiec, przez lata stał na czele KGB w Gruzji. - To nie był człowiek biały i puszysty - mówiła. Paradoks polega na tym, że to właśnie on stał się jednym z architektów zarówno rosyjskiej pierestrojki, jak i nowego porządku w Europie.

Według Przełomiec, nie bez przyczyny Niemcy mówią, że to między innymi Szewardnadze doprowadził do zjednoczenia ich kraju. - To był porządny polityk, dużego formatu. Był przewidywalny. Był mądrym, starym aparatczykiem - powiedziała. Jej zdaniem, jak na tamte czasy, prezydent Gruzji był politykiem najbardziej typu zachodniego.

- Rosja zgodziła się na Szewardnadze tylko dlatego, że uważali, iż powstrzyma Gruzję w drodze na Zachód. Szewardnadze tego nie zrobił - dodała. Moskwa mu tego nie darowała, zemściła się odrywając Abchazję właśnie w czasach gdy był prezydentem.

W latach 1991 - 1992 Szewardnadze był jednym z organizatorów przewrotu wojskowego w Gruzji, doprowadzając do upadku rządów pierwszego, demokratycznie wybranego prezydenta Zwiada Gamsachurdi. Początkowo objął funkcję szefa Rady Państwa, a w 1995 roku został wybrany na prezydenta. W 2000 roku doczekał się reelekcji, aby trzy lata później w wyniku "rewolucji róż" podać się do dymisji, ogłaszając wcześniejsze wybory, które wygrał Micheil Saakaszwili.

Okres prezydentury Szewardnadze kojarzony jest w Gruzji z szalejącą korupcją, rządami mafijnymi i recesją gospodarczą. W ostatnim okresie Eduard Szewardnadze krytykował poczynania gruzińskich liderów Micheila Saakaszwilego i Bidziny Iwaniszwilego. Mówił również o konieczności równoległego rozwijania kontaktów z Unia Europejską i Rosją.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Dariusz Rosiak.

(asop, pg)

Zobacz więcej na temat: Eduard Szewardnadze Gruzja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Eduard Szewardnadze, były prezydent Gruzji, współpracownik Gorbaczowa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 11:35
Nie żyje Eduard Szewardnadze. Był szefem dyplomacji Związku Radzieckiego za rządów Michaiła Gorbaczowa, a jego decyzje odegrały istotną rolę w procesie rozpadu ZSRR. Zmarł w Tbilisi, po długiej chorobie, miał 86 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Eduard Szewardnadze: sylwetka gruzińskiego przywódcy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 18:40
Były gruziński przywódca, zmarły w poniedziałek około południa, należał bez wątpienia do najważniejszych polityków przełomu wieków - pisze w komentarzu Wojciech Jagielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Eduard Szewardnadze. Jak zapamięta go historia?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 19:39
- Jako człowieka odprężenia, końca Związku Radzieckiego, który podążał w kierunku dialogu z Zachodem. Ale także jako skrajnie nieudolnego prezydenta Gruzji, który jednakowoż nie strzelał do ludzi i zdecydował się oddać władzę - mówi Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń