X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Zemke: Sikorski z małymi szansami, Tusk nie jest faworytem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 16:48
W środę wieczorem w Brukseli rozpocznie się szczyt UE poświęcony obsadzie dwóch kluczowych stanowisk w Unii: szefa Rady Europejskiej i szefa dyplomacji. Janusz Zemke mówił w radiowej Jedynce, że Polacy raczej nie mają szans na objęcie tych posad.
Audio
  • Janusz Zemke o szczycie Unii Europejskiej (Popołudnie z Jedynką)
  • Beata Płomecka o szczycie Unii Europejskiej (Popołudnie z Jedynką)
Janusz Zemke
Janusz ZemkeFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Bardzo ciekawie zapowiada się batalia o stanowisko nowego szefa unijnej dyplomacji. Za faworytkę uchodzi włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini, ale politykom w krajach bałtyckich i w Polsce nie podoba się jej miękki stosunek do Rosji. Wśród kontrkandydatów wymieniany jest polski szef MSZ Radosław Sikorski i bułgarska komisarz ds. współpracy międzynarodowej i pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. Unijni przywódcy mogą też w środę zadecydować o następcy obecnego szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Tutaj na giełdzie kandydatów znajduje się Donald Tusk.

Janusz Zemke mówił w "Popołudniu z Jedynką", że środowy szczyt ma duże znaczenie. - To będzie dyskusja o obsadzie najważniejszych stanowisk w Europie na najbliższe pięć lat, więc jest to dyskusja piekielnie ważna, bo ona nie rozstrzyga czegoś, co będzie trwało rok czy dwa, tylko to będą rozstrzygnięcia na całą kadencję tego Parlamentu - podkreślił.

Zdaniem europosła SLD szanse Radosława Sikorskiego na objęcie stanowiska szefa unijnej dyplomacji są małe. - Zawsze się powinniśmy cieszyć, kiedy się mówi o Polakach dobrze i że jesteśmy na tej giełdzie kandydatów, ale od tego do powierzenia Polakom najważniejszych funkcji na poziomie unijnym jest jeszcze bardzo długa droga - zaznaczył.

Gość radiowej Jedynki odniósł się także do batalii o stanowisko szefa Rady Europejskiej. Według polityka Sojuszu ta posada nie trafi w ręce lidera Platformy Obywatelskiej.  - Sądzę, że więcej na ten temat mówi się w Polsce niż na poziomie instytucji unijnych i innych rządów. (…) Nie słyszałem, żeby w tej puli najmocniejszych kandydatów znajdował się tutaj pan Donald Tusk - dodał.

Mimo małych szans Radosława Sikorskiego i Donalda Tuska - Janusz Zemke podkreślił, że Polska powinna ostro walczyć o wysokie posady w strukturach unijnych. - Polska nie powinna godzić się po dziesięciu latach w Unii Europejskiej na rolę tylko jednego z dwudziestu ośmiu państw. Jesteśmy państwem o szóstym potencjale w Unii i największym z tych tzw. nowych unijnych państw, które w ostatnich latach wstąpiły do UE, więc trzeba te swoje aspiracje bardzo wyraźnie zgłaszać - zaznaczył.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(aj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak w najważniejszych organach politycznych PE. "To wielkie wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 23:59
Jerzy Buzek został wybrany na przewodniczącego Konferencji Przewodniczących Komisji Parlamentu Europejskiego. Funkcję tę będzie pełnił dwa i pół roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błaszczak: Tusk nie jest rozpoznawalny w Europie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 11:29
- O propozycjach stanowisk dla Polaków mówimy u nas w kraju, a w Unii Europejskiej o nich nie wiedzą - mówił szef klubu parlamentarnego PiS w Jedynce, komentując doniesienia o szansie Donalda Tuska na czołowe stanowisko we Wspólnocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na najważniejszych stanowiskach w UE? Donald Tusk już w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 16:14
Premier przybył na szczyt UE poświęcony obsadzie dwóch kluczowych stanowisk w Unii: szefa Rady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji. Polska będzie zabiegała, aby przynajmniej jedno z tych stanowisk przypadło państwu naszego regionu.
rozwiń zwiń