X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Odpowiedzialność za zestrzelenie cywilnego samolotu ponosi Moskwa"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 19:30
Tak zgodnie uważają goście Popołudnia z Jedynką: Bogusław Liberadzki z SLD, Marcin Kierwiński z PO i Andrzej Romanek ze Sprawiedliwej Polski.
Audio
  • O zestrzeleniu samolotu pasażerskiego na Ukrainie rozmawiają goście Jedynki: M. Kierwiński, B. LIberadzki i A. Romanek (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Samolot typu Boeing 777 Malezyjskich Linii Lotniczych
Samolot typu Boeing 777 Malezyjskich Linii Lotniczych Foto: wikipedia cc/Aldo Bidini

- Nie można ukrywać, że za zestrzelenie malezyjskiego samolotu ponosi też odpowiedzialność Rosja i prezydent Putin. (...) Tak jest, gdy jedno z dużych państw handluje bronią z terrorystami - powiedział Marcin Kierwiński.

Wyraził opinię, że ta tragedia będzie dla Unii Europejskiej kubłem zimnej wody.  - Zwłaszcza dla tych państw, które są bardzo delikatne jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji - dodał polityk PO. Jego zdaniem, teraz najważniejsze jest, by presja świata zachodniego doprowadziła do tego, że Rosja wycofa się wreszcie z popierania separatystów. W opinii Kierwińskiego, samolot pasażerski został zestrzelony przez prorosyjskie bojówki świadomie, a nie przez pomyłkę. - Reakcja międzynarodowa musi być teraz bardzo ostra, bo inaczej sytuacja na Ukrainie wschodniej wymknie się całkowicie spod kontroli - mówi poseł.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu>>>

- Dziś są takie systemy, w tym satelitarne, że z bardzo dużą dokładnością można ustalić, z precyzją wręcz co do centymetrów, z jakiego miejsca rakieta została odpalona i kto w tym momencie wokół rakiety się znajdował - uważa Bogusław Liberadzki. Polityk SLD nie podziela opinii, że do zestrzelenia doszło celowo. - Ja byłbym ostrożny, poczekajmy na to, co pokażą badania międzynarodowe - podkreśla.

Jego zdaniem, przyszedł czas na ostrzejsze niż dotąd sankcje o charakterze nie tylko gospodarczym sankcje wobec Rosji.  - Natomiast powinnością Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych jest jak najszybciej pomóc Ukrainie odzyskać władzę nad swoim terytorium - podkreśla. Liberadzki zwraca uwagę, że żadna międzynarodowa instytucja pilnująca bezpieczeństwa ruchu lotniczego nie zareagowała odpowiednio wcześniej na zagrożenie.  - Dziwi mnie, że nie wydano jakiegokolwiek ostrzeżenia o niebezpieczeństwach dotyczących przelotów nad Ukrainą, zwłaszcza nad jej wschodnią częścią.

Kryzys na Ukrainie>>>

- Pełną odpowiedzialność za stan rzeczy na wschodniej Ukrainie ponoszą władze Rosji i to nie tylko moralną ale i faktyczną - uważa z kolei Andrzej Romanek.  - Władimir Putin, mówiąc o śledztwie ws. zestrzelenia malezyjskiego samolotu prowadzi grę polityczną. (...)  Przecież ma świadomość, że gdyby było prowadzone prawdziwe postępowanie, to byłoby ono dla Rosji szalenie niewygodne. (...) Dzisiaj wszystkie dowody są w rekach separatystów, a kto nimi steruje? - Moskwa. Więc zgodzą się żeby to śledztwo było prowadzone, nawet przez międzynarodową komisję, tylko pozostaje pytanie: czym ta komisja będzie dysponować? - mówi Romanek. Jego zdaniem, zostaną udostępnione tylko te dowody, które będą wygodne dla Moskwy.

Gość Jedynki zwraca uwagę, na niekonsekwencję władz rosyjskich: - Mówią, że odpowiedzialność za katastrofę ponosi Ukraina, bo zdarzyła się ona na terytorium tego państwa. (...) Ale w przypadku katastrofy w Smoleńsku twierdzili, że nie ponoszą odpowiedzialności - przypomniał Romanek.

Goście Jedynki skomentowali też wewnątrz-unijne negocjacje w sprawie obsady stanowisk we Wspólnocie, w tym w Komisji Europejskiej, oraz szanse polskich polityków w tym "wyścigu".

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej rozmowy

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katastrofa Boeinga 777: Rada Bezpieczeństwa ONZ zabrała głos [relacja - 18 lipca 2014]

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 21:09
Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała na nadzwyczajnym posiedzeniu do przeprowadzenia pełnego, dogłębnego i niezależnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na wschodzie Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pytania o przyczyny i skutki katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 17:45
Samolot malezyjskich linii lotniczych lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został prawdopodobnie zestrzelony. Władze Malezji zapewniły, że będą przekazywać wszystkie informacje o śledztwie ukraińskiej komisji badającej okoliczności zdarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa na wschodzie Ukrainy. Barack Obama nie ma wątpliwości: Boeing 777 został zestrzelony

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 19:03
Prezydent USA oświadczył w piątek, że malezyjski samolot pasażerski został zestrzelony pociskiem rakietowym odpalonym z obszaru na wschodzie Ukrainy, kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów.
rozwiń zwiń