Eksplozja "czołgu pułapki" na ulicy Jana Kilińskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 19:30
Wydarzenie znane w historii Powstania Warszawskiego jako "wybuch czołgu pułapki" jest uznawane za jeden z najtragiczniejszych epizodów obrony Starego Miasta.
Audio
  • Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - Stare Miasto, ulica Kilińskiego. (PR, 21.07.2014)
Czołg po wybuchu na ulicy Kilińskiego na Starym Mieście podczas Powstania Warszawskiego
Czołg po wybuchu na ulicy Kilińskiego na Starym Mieście podczas Powstania WarszawskiegoFoto: Wikipedia

13 sierpnia 1944 roku powstańcy zdobyli tzw. "czołg", który w rzeczywistości był ciężkim transporterem ładunków. Mimo ostrzeżeń dowództwa, które liczyło się z możliwością podstępu, "czołg" został wprowadzony na Stare Miasto. Tam doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło ponad trzystu powstańców i cywilów, którzy zbiegli się podziwiać zdobyty pojazd.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>

Wojciech Barański, pseudonim Bar, strzelec z kompanii harcerskiej batalionu Gustaw, wpomina w radiowej Jedynce makabryczny widok po eksplozji. - Szczątki ludzi były porozrzucane, wisiały na okolicznych drzewach, a rynsztokiem płynęła fala krwi - mówi powstaniec.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Z okazji zbliżającej się 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca będziemy prezentować miejsc, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń. Drugim miejscem na naszej mapie była ulica Jana Kilińskiego na warszawskiej Starówce.

Pierwszy odcinek z cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

(ag)

Czytaj także

Współautor "Kalendarium Powstania Warszawskiego": to opowieść przez pryzmat emocji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 18:25
- Uświadomiliśmy sobie, że szkoda opowiadać tylko o faktach - mówili w radiowej Jedynce Edyta Poźniak i Witold Banach z Informacyjnej Agencji Radiowej, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - nowy cykl Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 10:44
Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na antenie Jedynki można słuchać wspomnień uczestników i dowiedzieć się, jak miejsca, w których toczyły się walki, wyglądają współcześnie. Pierwszy odcinek cyklu "Radiowa Mapy Powstania Warszawskiego" poświęcony był Śródmieściu Południowemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laibach prezentuje pełną historię Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:22
- Na tę mini płytę składają się 3 utwory: "Warszawskie dzieci”, piosenka bojowników getta warszawskiego i jeden z przebojów granych przez radio niemieckie w 1944 roku - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń