X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kubuś" w ataku na Uniwersytet Warszawski

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 18:08
Gmach Uniwersytetu Warszawskiego należy do tych obiektów, które nigdy podczas Powstania Warszawskiego nie zostały zdobyte przez powstańców. W jednym z ataków brał udział powstańczy wóz pancerny "Kubuś".
Audio
  • Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - walki o Uniwersytet Warszawski
Pojazd pancerny Kubuś na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego
Pojazd pancerny "Kubuś" na dziedzińcu Muzeum Wojska PolskiegoFoto: Wikipedia CC 3.0/Hiuppo

Gmach uniwersytetu był broniony przez dwie kompanie piechoty i tzw. ozdrowieńców, czyli żołnierzy niemieckich, którzy przechodzili tam rekonwalescencję, ale mogli wziąć broń do ręki i walczyć. - Uniwersytet znajduje się na skarpie. Ten, kto go kontroluje, może z karabinów maszynowych ostrzeliwać całe Powiśle - wyjaśnia dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>
Były trzy uderzenia na uniwersytet. Pierwsze zostało wyprowadzone od dołu skarpy i zakończyło się kompletnym niepowodzeniem. W drugim i trzecim został użyty skonstruowany przez powstańców wóz pancerny "Kubuś", a także drugi wóz pancerny zdobyty na Niemcach nazwany "Szary wilk". Tym razem ataki zostały poprowadzone od bramy głównej. Również one zakończyły się niepowodzeniem.
Zdzisław Sadowski pseudonim "Czarski", kapral podchorąży, grupa "Krybar" wspomina, że niemiecki wóz pancerny został zdobyty trochę przypadkiem. Kierowca pomylił drogę wjechał w ulicę pełną powstańców. Ci obrzucili pojazd granatami, a załogę wzięli do niewoli. "Kubuś" był budowany w warsztacie mieszącym się na rogu ulic Tamka i Topiel. "Czarski" został skierowany do pilnowania warsztatu. Obserwował z zaciekawieniem, jak dobierano płyty pancerne do osłony "Kubusia". Osłona okazała się niewystarczająca i podczas walki płyty zostały przebite przez pociski, a w pojeździe zginął jego kierowca.

70. rocznica Powstania Warszawskiego w Jedynce >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (około godz. 7.50 i 15.45) prezentujemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

(ag/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prudential. Nad Warszawą znów powiewała polska flaga

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 10:34
- Pamiętam jak wykurzaliśmy Niemców z kawiarni, która była na dole. Bronili się jak mogli, a potem starali się nam odebrać budynek z powrotem. Nasze ataki jednak się udały, Niemcy zostali wygnani z Prudentialu - wspomina Danuta Kaszkur-Paszkowska ps. "Młoda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Powstania Warszawskiego na stronie www.powstanie.polskieradio.pl

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 14:20
Portal PolskieRadio.pl przyłącza się do obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu. A w nim: reportaże, dokumenty, wywiady dotyczące walczącej stolicy w '44. Przewodnik po wydarzeniach sprzed 70. lat. A także, między innymi, podstrona poświęcona Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znany pisarz ostro o Powstaniu Warszawskim: prawda jest fałszowana. Ono wydłużyło wojnę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 10:27
Gdyby Powstanie Warszawskie nie wybuchło, wojna być może trwałaby krócej, krócej też dymiłyby kominy Oświęcimia - mówi w rozmowie z PAP pisarz i publicysta Tomasz Łubieński. Jego zdaniem popkultura spłyca i fałszuje prawdę o powstaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum, które zwróciło Warszawie duszę

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 09:00
W czwartek mija 10. rocznica otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania "Kwadransa bez muzyki", w którym przyjrzymy się książkom dokumentującym powstanie tej instytucji.
rozwiń zwiń