Jaromir Sokołowski: Niemcy bardzo często zapominają o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 19:57
- Pamięć o zbrodniach dokonanych w Polsce na Polakach, w Niemczech jest praktycznie nieobecna - mówił w radiowej Jedynce podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Audio
  • Niemcy nie pamiętają o Powstaniu Warszawskim? (Więcej świata/Jedynka)
Prezydent Bronisław Komorowski (z prawej) i prezydent Niemiec Joachim Gauck (w środku) na otwarciu wystawy Powstanie Warszawskie 1944 zorganizowanej w Centrum Dokumentacji Topografia Terroru w Berlinie z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Prezydent Bronisław Komorowski (z prawej) i prezydent Niemiec Joachim Gauck (w środku) na otwarciu wystawy "Powstanie Warszawskie 1944" zorganizowanej w Centrum Dokumentacji Topografia Terroru w Berlinie z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/EPA/WOLFGANG KUMM

Niezwykła wystawa w niezwykłym miejscu. Na kilka dni przed 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Berlinie w muzeum "Topografii Terroru" prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Joachim Gauck otworzyli wystawę poświęconą bitwie o Warszawę.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

- Dwa dni temu spotkaliśmy się w Berlinie, w dawnym miejscu, gdzie była siedziba Gestapo, SS i Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. To druga wystawa o Powstaniu Warszawskim, ale pierwsza tak wielka i w tak znaczącym miejscu - zaznaczył w audycji "Więcej świata" Jaromir Sokołowski.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP tłumaczył, że chodziło o to, by z jednej strony oddać hołd bohaterskim powstańcom, a z drugiej - przypomnieć Niemcom o rozmiarze zbrodni dokonanej w Polsce.

- Warszawa została zrównana z ziemią. Straciliśmy stolicę, straciliśmy ponad 150 tys. ludzi. Mam wrażenie, że Niemcy bardzo często zapominają o Powstaniu Warszawskim. Dlatego prezydent Komorowski udał się do Berlina i wspólnie z prezydentem Gauckiem otworzyli tę wystawę - mówił Jaromir Sokołowski.

Podkreślił, że utrzymanie pamięci o rozmiarze zbrodni i o tym jak wyglądała Europa przed integracją, jak wyglądały relacje polsko-niemieckie, ma gigantyczne znaczenie również dzisiaj.

- To pomaga z jeszcze większym zaangażowaniem działać na rzecz pogłębienia integracji europejskiej i współdziałania polsko-niemieckiego - podkreślił gość Jedynki.

Źródło:TVN24/x-news

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wystawa o Powstaniu Warszawskim w Berlinie. "Totalitaryzm bezsilny wobec marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 15:09
Niezwykła wystawa w niezwykłym miejscu. Na kilka dni przed 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w Berlinie w muzeum "Topografii Terroru" prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Joachim Gauck otworzyli wystawę poświęconą bitwie o Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent odznaczył powstańców warszawskich: Polska i Europa są waszymi dłużnikami

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:51
Ponad czterdziestu powstańców warszawskich i osób związanych z pielęgnowaniem pamięci o niepodległościowym zrywie stolicy odebrało w środę z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczenia państwowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica Powstania Warszawskiego. Powstańcy apelują o godne uczczenie rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 14:28
Kombatanci nie chcą demonstracji politycznych przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach i proszą, aby w piątek panowała tam cisza i zaduma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Msza i Apel Poległych w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 21:09
Uroczystą mszą i Apelem Poległych w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono pamięć powstańców i ofiar cywilnych. - Oby już nigdy nie było zabitych, rannych, okaleczonych i osieroconych - apelował bp polowy WP Józef Guzdek.
rozwiń zwiń