Woodstockowe lekcje historii - gry, sztuka i cisza, która mówi wiele

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 20:19
- Trzeba mówić o rzeczach, które kiedyś były, żeby młode pokolenie tego nigdy nie zapomniało - podkreśla obecny na 20. Przystanku Woodstock Piotr "Dziki" Chancewicz. Wokalista i gitarzysta zespołu Wild Pig na swoim harleyu pozwolił zamieścić sceny z Powstania Warszawskiego.
Audio
  • 20. Przystanek Woodstock i lekcje historii (Popołudnie z Jedynką)
20. Przystanek Woodstock.
20. Przystanek Woodstock.Foto: Łukasz Kowalski/IAR

Ich autorem jest artysta grafik Szymon Chwalisz . - Wszystkie elementy zawarte na motocyklu pochodzą z animacji "Hardkor 44", której reżyserem jest Tomasz Bagiński, twórca m.in. "Katedry" - opowiada artysta w Jedynce.

Pełnometrażowy film animowany, który będzie miał swoją premierę w 2015 roku, Bagiński realizuje w ramach artstycznego konglomeratu Platige Image i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Te grafiki wyglądają, jakby to było Powstanie Warszawskie w 3044 roku, ale trzeba jakoś dotrzeć do młodych ludzi. Jeżeli zrozumieją, zastanowią się, o co chodziło, dlaczego zginęło 300 tys. ludzi - opowiada "Dziki".

Ale wymowny może być nie tylko ryk motocykla czy filmowy przekaz. 1 sierpnia tradycyjnie o 17.00 w Godzinie "W" Przystanek Woodstock zamilkł. Podczas gdy syrena sygnalizowała 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na telebimie pojawiły się zdjęcia walczących. Później wszyscy odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.

70. rocznica Powstania Warszawskiego w Jedynce >>>

W tym roku historia odgrywa szczególną rolę na festiwalu, a to dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, który po raz pierwszy rozstawił swój namiot na wzgórzu Akademii Sztuk Przepięknych. Jak donosi dziennikarz radiowej Jedynki Krzysztof Horwat, festiwalowicze mogą oglądać filmy znaczące dla zrozumienia polskiej historii najnowszej, a nawet zagrać w edukacyjne gry. 2 sierpnia w ASP zjawią się także twórcy filmu "Miasto 44" .

Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Krzysztofa Horwata.

Radiowa Jedynka - patron medialny Przystanku Woodstock - jest obecna w Kostrzynie. Na naszej antenie i stronie internetowej relacjonujemy najważniejsze wydarzenia festiwalowe. Wszystkie informacje znajdziecie TU >>

(asz/jp)

Czytaj także

Owsiak: weź namiot i rodziców na Przystanek Woodstock

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 20:09
Przed nami 20., jubileuszowy Przystanek Woodstock. Jerzy Owsiak przekonuje, że każdy Przystanek jest wyjątkowy, a ten będzie takim chociażby dlatego, że na nim po raz ostatni wystąpi z koncertem Budka Suflera. To impreza dla każdego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20. Przystanek Woodstock. Jesteśmy tam dla Was!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 15:15
Przystanek Woodstock 2014 - jedyny taki festiwal we wszechświecie - czas zacząć! Tegoroczna, jubileuszowa edycja zapowiada się wyjątkowo. Bądźcie z nami, Jedynkowymi "woodstockowiczami"! Startujemy już 31 lipca...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazowsze wraca na Przystanek Woodstock

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 19:38
- Wracamy na Woodstock, bo tak chcieli słuchacze - cieszy się dyrektor zespołu Mazowsze Włodzimierz Izban.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przystanek Woodstock: będzie się działo

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 20:46
W czwartek oficjalne przecięcie wstęgi na otwarcie miasteczka Przystanku Woodstock. - Ale miasto kipi życiem już od wtorku - mówi w radiowej Jedynce Jerzy Owsiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20. Przystanek Woodstock. "Ten festiwal stał się naszą marką"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 17:26
- Wcale się nie dziwię, że właśnie w naszym regionie - najbardziej otwartym i tolerancyjnym, co potwierdzają badania - Przystanek Woodstock gra już po raz 16. Impreza cieszy się rosnącą popularnością, a dla Lubuskiego jest to wielki atut - mówiła w Jedynce Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.
rozwiń zwiń