Powstanie Warszawskie - życie i śmierć. Wspomnienia powstańców i cywilów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 22:50
Gdzie znajdowali się w Godzinie "W", jak radzili sobie z brakiem jedzenia i wody, jaką rolę odegrali jeńcy? W radiowej Jedynce prezentujemy relacje uczestników walk z sierpnia 1944.
Audio
  • Powstanie Warszawskie - życie i śmierć we wspomnieniach powstańców i cywilów
Kadr z filmu Powstanie Warszawskie. To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych
Kadr z filmu "Powstanie Warszawskie”. To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnychFoto: mat. prasowe

Ich głosy towarzyszyły nam przez ostatnie dwa tygodnie. W cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego , dwa razy dziennie na naszej antenie mogliśmy słuchać wspomnień powstańców, dramatycznych opowieści o bólu i strachu, ale także nadziei, przyjaźni, miłości i odwadze.

Kończąc nasz cykl w dniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zasłuchajmy się jeszcze raz. Tym razem nie zabierają nas do konkretnego miejsca stolicy, nie mówią o budynku, który udało się zdobyć lub odbić, ani o towarzyszach, którzy zginęli na ich oczach. Ta relacja to opowieść o prozie codzienności: karabinie znalezionym w spiżarni, naprawie motocykla, uczcie z gawrona, szpitalnej opiece nad jeńcami, kartce, która uratowała życie.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Swoimi wspomnieniami podzielili się żołnierze: Krystyn Lewenstein ps. "Dudek", Józef Napieraj  ps. "Pantera", Jerzy Borowski ps. "Bomba", Barbara Matys-Wysiadecka ps. "Baśka", Jerzy Zięborak ps. "Sokół" oraz cywile: Antonina Buzuk i Witold Sadowski.

Wysłuchała Agnieszka Ciecierska.

70. rocznica Powstania Warszawskiego w Jedynce >>>

(asz)

Czytaj także

Z "Sygnałami dnia" przez 63 dni Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 20:50
Piątkowa audycja w całości poświęcona była 70. rocznicy wybuchu Powstania. Wspólnie ze słuchaczami zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, słuchaliśmy wspomnień powstańców; rozmawialiśmy też o tamtych wydarzeniach z naszymi gośćmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ppłk Edmund Baranowski: do dziś słyszę głosy kolegów wołających o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:20
- Dowodziłem oddziałem, kiedy padało Stare Miasto. Tworzone były tzw. grupy osłonowe, które nie dopuszczały atakujących Niemców do wdarcia się na teren placu Krasińskich, gdzie odbywała się ewakuacja kanałami - wspomina w Jedynce wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, ppłk Edmund Baranowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woodstockowe lekcje historii - gry, sztuka i cisza, która mówi wiele

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 20:19
- Trzeba mówić o rzeczach, które kiedyś były, żeby młode pokolenie tego nigdy nie zapomniało - podkreśla obecny na 20. Przystanku Woodstock Piotr "Dziki" Chancewicz. Wokalista i gitarzysta zespołu Wild Pig na swoim harleyu pozwolił zamieścić sceny z Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń