Są różne harcerskie organizacje, ale harcerstwo jest jedno

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 18:19
Mimo dzielących ich różnic, z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, cztery organizacje harcerze podjęły wspólną akcję upamiętnienia narodowego zrywu.
Audio
  • Jak harcerze obchodzili rocznicę Powstania Warszawskiego - m. innymi o tym debatowały harcerki trzech skautowych organizacji: ZHP, ZHR i Stow. Harcerskiego. (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Kopiec Powstania Warszawskiego na warszawskim Mokotowie
Kopiec Powstania Warszawskiego na warszawskim MokotowieFoto: Wistula/Wikimedia Commons/CC

O wspólnych działaniach i współczesnym skauting rozmawiają w radiowej Jedynce harcerki: Teresa Fijałkowska ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Karolina Tabor ze Stowarzyszenia Harcerskiego i Klaudia Szydło ze Związku Harcerstwa Polskiego.

- ZHP promuje tak zwany "radosny patriotyzm". Staramy się docierać do młodych ludzi i stąd korzystamy z takich kanałów informacji, których oni używają jak Facebook, Twitter czy Instagram - mówi Klaudia Szydło. Dodaje, ze serwisy społecznościowe były też wykorzystywane podczas promowania wśród harcerzy rocznicy Powstania Warszawskiego. Harcerka podkreśla, że w obchodach rocznicowych uczestniczyli harcerze ZHP nie tylko z Warszawy, ale i z innych chorągwi. - Mieliśmy też harcerzy z zagranicy: patrol Gruzinów, dwóch Czechów i dwie Portugalki - zaznacza.

ZOBACZ: serwis specjalny - Powstanie Warszawskie >>>

Teresa Fijałkowska jako przykład wspólnych działań różnych organizacji harcerskich podaje akcję związana z rocznicą Powstania Warszawskiego: "Harcerki i harcerze łącza miasto".  - Spotkaliśmy się, by wspólnie celebrować tę rocznicę. (...) Byliśmy obecni we wszystkich ważnych miejscach upamiętniających bohaterów - mówi. Podkreśla, że także na zlocie ZHR byli harcerze z całej Polski, a także z zagranicy. - Mnie, jako warszawiance, nie trzeba przypominać czym jest rocznica 1 sierpnia, ale dzięki temu zlotowi uświadomiłam sobie jaki to zaszczyt móc mieszkać w Warszawie i te uroczystości obchodzić co roku - zaznacza.

- Wspólnie uczestniczyliśmy też w grze miejskiej "Nocna zmiana miasta" - mówi Karolina Tabor. - Ponieważ była ona przeznaczona głównie dla młodzieży, to wykorzystaliśmy nowoczesne urządzenia, takie jak smartfony, ze specjalnym oprogramowaniem. (...) Dzięki nowej technologii te gry są bardziej atrakcyjne - zaznacza. Jej zdaniem warto nie tylko upamiętniać Powstanie, ale też nad nim dyskutować w kręgach młodych ludzi. - Jest nawet taki pomysł, żeby o Powstaniu Warszawskim zorganizować wśród harcerzy starszych "debatę oksfordzką" - dodaje.

70. rocznica Powstania Warszawskiego>>>

Harcerki zwracały uwagę, że obchody rocznicowe "nie są celem samym w sobie". Chodzi przede wszystkim o to, by podobne wydarzenia dawały okazję do wyrażenia poczucia tożsamości jako warszawiaka i Polaka. Jak mówią goście Jedynki, takie wspólne działania są też nauką historii i to znacznie ciekawszą niż szkolna. Podkreślały rolę wychowawczą i edukacyjną takich akcji jak ta z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Harcerstwo przeciąga na jasną stronę życia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:00
- Bycie w harcerstwie w kontekście rynku pracy bywa bonusem bardziej skutecznym niż uroda zewnętrzna, czy skończone kursy - mówił w Dwójce harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyny z Powstania. Losy bohaterek Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 12:50
- Powstanie Warszawskie to finał wychowania Polski podziemnej, to wielki egzamin krwi i życia. Wierzyliśmy, że jest to walka o wolność i przyszłość - mówiła druhna Urszula Katarzyńska - łączniczka podczas Powstania, której słowa przytacza Barbara Wachowicz, autorka książki "Bohaterki powstańczej Warszawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik powstańca" - wspomnienia żołnierza Parasola

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 11:00
Powstańcze wspomnienia Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego czytał w Dwójce Marcin Hycnar. Wszystkie fragmenty do odsłuchania na naszej stronie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 08:00
- Chłopcy szli w teren niosąc wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, był to sygnał, że żyje, poszukuje i jest. Dlatego byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i podnosili nastrój walczącego miasta – wspominał naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Kieżun ps. "Wypad": powstania nie dało się uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 19:30
– Pięć lat przygotowywaliśmy się do tego. Nie było praktycznie nikogo w Warszawie, kto nie byłby przekonany, że należy wystąpić zbrojnie przeciw znienawidzonym Niemcom – mówił w nagraniu z Archiwum Historii Mówionej żołnierz AK i powstaniec warszawski Witold Kieżun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość w mrocznych czasach wojny. Basia i Krzysztof Baczyńscy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 02:35
To dla niej powstały jedne z najpiękniejszych erotyków w polskiej literaturze. Życie obojga zakończyło się w powstańczej Warszawie. Miłość Barbary i Krzysztofa Baczyńskich jest tematem książki "Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądało codzienne życie w powstańczej Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 16:24
Mobilizacja, nadzieja i ofiarność - tak historycy opisują postawę mieszkańców stolicy w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Z zachowanych dokumentów i relacji wynika, że ludność czynnie pomagała walczącym i sobie nawzajem.
rozwiń zwiń