X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Są różne harcerskie organizacje, ale harcerstwo jest jedno

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 18:19
Mimo dzielących ich różnic, z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, cztery organizacje harcerze podjęły wspólną akcję upamiętnienia narodowego zrywu.
Audio
  • Jak harcerze obchodzili rocznicę Powstania Warszawskiego - m. innymi o tym debatowały harcerki trzech skautowych organizacji: ZHP, ZHR i Stow. Harcerskiego. (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Kopiec Powstania Warszawskiego na warszawskim Mokotowie
Kopiec Powstania Warszawskiego na warszawskim MokotowieFoto: Wistula/Wikimedia Commons/CC

O wspólnych działaniach i współczesnym skauting rozmawiają w radiowej Jedynce harcerki: Teresa Fijałkowska ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, Karolina Tabor ze Stowarzyszenia Harcerskiego i Klaudia Szydło ze Związku Harcerstwa Polskiego.

- ZHP promuje tak zwany "radosny patriotyzm". Staramy się docierać do młodych ludzi i stąd korzystamy z takich kanałów informacji, których oni używają jak Facebook, Twitter czy Instagram - mówi Klaudia Szydło. Dodaje, ze serwisy społecznościowe były też wykorzystywane podczas promowania wśród harcerzy rocznicy Powstania Warszawskiego. Harcerka podkreśla, że w obchodach rocznicowych uczestniczyli harcerze ZHP nie tylko z Warszawy, ale i z innych chorągwi. - Mieliśmy też harcerzy z zagranicy: patrol Gruzinów, dwóch Czechów i dwie Portugalki - zaznacza.

ZOBACZ: serwis specjalny - Powstanie Warszawskie >>>

Teresa Fijałkowska jako przykład wspólnych działań różnych organizacji harcerskich podaje akcję związana z rocznicą Powstania Warszawskiego: "Harcerki i harcerze łącza miasto".  - Spotkaliśmy się, by wspólnie celebrować tę rocznicę. (...) Byliśmy obecni we wszystkich ważnych miejscach upamiętniających bohaterów - mówi. Podkreśla, że także na zlocie ZHR byli harcerze z całej Polski, a także z zagranicy. - Mnie, jako warszawiance, nie trzeba przypominać czym jest rocznica 1 sierpnia, ale dzięki temu zlotowi uświadomiłam sobie jaki to zaszczyt móc mieszkać w Warszawie i te uroczystości obchodzić co roku - zaznacza.

- Wspólnie uczestniczyliśmy też w grze miejskiej "Nocna zmiana miasta" - mówi Karolina Tabor. - Ponieważ była ona przeznaczona głównie dla młodzieży, to wykorzystaliśmy nowoczesne urządzenia, takie jak smartfony, ze specjalnym oprogramowaniem. (...) Dzięki nowej technologii te gry są bardziej atrakcyjne - zaznacza. Jej zdaniem warto nie tylko upamiętniać Powstanie, ale też nad nim dyskutować w kręgach młodych ludzi. - Jest nawet taki pomysł, żeby o Powstaniu Warszawskim zorganizować wśród harcerzy starszych "debatę oksfordzką" - dodaje.

70. rocznica Powstania Warszawskiego>>>

Harcerki zwracały uwagę, że obchody rocznicowe "nie są celem samym w sobie". Chodzi przede wszystkim o to, by podobne wydarzenia dawały okazję do wyrażenia poczucia tożsamości jako warszawiaka i Polaka. Jak mówią goście Jedynki, takie wspólne działania są też nauką historii i to znacznie ciekawszą niż szkolna. Podkreślały rolę wychowawczą i edukacyjną takich akcji jak ta z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Harcerstwo przeciąga na jasną stronę życia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:00
- Bycie w harcerstwie w kontekście rynku pracy bywa bonusem bardziej skutecznym niż uroda zewnętrzna, czy skończone kursy - mówił w Dwójce harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyny z Powstania. Losy bohaterek Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 12:50
- Powstanie Warszawskie to finał wychowania Polski podziemnej, to wielki egzamin krwi i życia. Wierzyliśmy, że jest to walka o wolność i przyszłość - mówiła druhna Urszula Katarzyńska - łączniczka podczas Powstania, której słowa przytacza Barbara Wachowicz, autorka książki "Bohaterki powstańczej Warszawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik powstańca" - wspomnienia żołnierza Parasola

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 11:00
Powstańcze wspomnienia Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego czytał w Dwójce Marcin Hycnar. Wszystkie fragmenty do odsłuchania na naszej stronie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 06:07
- Chłopcy szli w teren niosąc wiadomości. Rzadko były to wiadomości złe, bo jeżeli ktoś pisał, był to sygnał, że żyje, poszukuje i jest. Dlatego byli przyjmowani wszędzie z niesłychanym entuzjazmem i podnosili nastrój walczącego miasta – wspominał naczelnik Szarych Szeregów Stanisław Broniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Kieżun ps. "Wypad": powstania nie dało się uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 19:30
– Pięć lat przygotowywaliśmy się do tego. Nie było praktycznie nikogo w Warszawie, kto nie byłby przekonany, że należy wystąpić zbrojnie przeciw znienawidzonym Niemcom – mówił w nagraniu z Archiwum Historii Mówionej żołnierz AK i powstaniec warszawski Witold Kieżun.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość w mrocznych czasach wojny. Basia i Krzysztof Baczyńscy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 02:35
To dla niej powstały jedne z najpiękniejszych erotyków w polskiej literaturze. Życie obojga zakończyło się w powstańczej Warszawie. Miłość Barbary i Krzysztofa Baczyńskich jest tematem książki "Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądało codzienne życie w powstańczej Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 16:24
Mobilizacja, nadzieja i ofiarność - tak historycy opisują postawę mieszkańców stolicy w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Z zachowanych dokumentów i relacji wynika, że ludność czynnie pomagała walczącym i sobie nawzajem.
rozwiń zwiń