Analityk: nasza chęć do ubezpieczania się nie jest wysoka

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 16:04
- Żadne ubezpieczenie, które jest dobrowolne nie jest popularne. Niespecjalnie lubimy ubezpieczać się dobrowolnie - uważa analityk Marcin Tarczyński.
Audio
  • Marcin Tarczyński o ubezpieczeniach (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Analityk: nasza chęć do ubezpieczania się nie jest wysoka
Foto: dewlittle/sxc.hu/cc

Gość audycji "Popołudnie z Jedynką" zwraca uwagę, że gdy zagłębimy się w lekturę danych dotyczących ubezpieczeń, od ognia czy innych żywiołów, to okaże się, że liczba ubezpieczonych rośnie, ale nie jest to wzrost bardzo znaczący. Nawet po takich wydarzeniach, jak tragiczne powodzie w 1997 i 2010 roku nie odnotowano skokowego wzrostu zainteresowania ubezpieczeniami.
Z danych sprzed kilku lat (nowszych nie ma) wynika, że ok. 50-60 proc. Polaków ubezpieczyło swój majątek. Według ekspertów, ta liczba nie jest obecnie dużo wyższa. - Nasza chęć do ubezpieczenia się dobrowolnego, do ubezpieczania własnego majątku, nie jest wysoka - ocenia analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń Marcin Tarczyński i dodaje, że z jego obserwacji wynika, że "żadne ubezpieczenie, które jest dobrowolne nie jest popularne".
- Zazwyczaj jest tak, że osoby, które dotknęły jakieś tragedie, na pytanie dlaczego nie miały ubezpieczenia, odpowiadają, że nie spodziewały się tego, co się wydarzyło. A natura ubezpieczeń polega właśnie na tym, że ma ono zadziałać wtedy, kiedy stanie się coś, czego się nie spodziewaliśmy - tłumaczy gość Jedynki.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.
kk, pg

Czytaj także

Małopolska bezradna wobec deszczu: setki uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 16:34
447 podtopionych budynków mieszkalnych oraz 245 gospodarczych i uszkodzenia 99 budynków mieszkalnych oraz 89 gospodarczych - to wstępne szacunki strat po nawałnicach w Małopolsce - podało MAC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister administracji: powstaje system ostrzegania pogodowego dla mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 08:26
Jak zapewnia Rafał Trzaskowski, szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, system wypłacania odszkodowań dla osób dotkniętych skutkami ulew został usprawniony i procedury przebiegają bardzo szybko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawałnice nad Polską: połamane drzewa, uszkodzone budynki. Setki interwencji strażaków

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 10:40
Połamane drzewa, uszkodzone budynki, zalane piwnice - to bilans nawałnic, które w ciągu ostatniej doby przeszły nad Polską. Najtrudniejsza sytuacja była w woj. małopolskim.
rozwiń zwiń