Andrzej Szczęśniak: polski plan unii energetycznej nie ma szans

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 16:23
- Takie inicjatywy jak unia energetyczna oznaczają dla Europy konflikt z Rosją, a ona tego nie chce, już dziś odczuwa boleśnie sankcje - oświadczył ekspert ds. energetyki Andrzej Szczęśniak.
Audio
  • Andrzej Szczęśniak o planie polityki energetycznej Polski do 2050 roku (Popołudnie z Jedynką)
Andrzej Szczęśniak
Andrzej SzczęśniakFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Ministerstwo gospodarki rozpoczęło konsultacje wstępnej wersji projektu ”Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”. Są w nim trzy scenariusze rozwoju sektora energetycznego – zrównoważony, (czyli kontynuacja dotychczasowego, z malejącą dominacją węgla), oparcie się o atom lub o źródła odnawialne i gaz.

Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. rynku energetycznego wyjaśniał, że według pierwszej strategii ilość zużywanego węgla ma się zmniejszyć o 10 procent w ciągu 10 lat. Zastąpić mają go częściowo m.in. odnawialne źródła energii. Gość Jedynki mówił, że polityka energetyczna ma zapewniać rozwój innym sektorom gospodarki. Zaznaczył przy tym, że tak się dzieje, gdy ceny są niskie. W Polsce niestety strategia nie idzie w tym kierunku, bo jako podstawowy punkt stawia efektywność energetyczną, a to podwyższa koszty produkcji energii – stwierdził Szczęśniak. Dodał, że ceny energii w Polsce są podobne do europejskich, choć nasze portfele nie. Około 10 procent przeciętnego portfela domowego to wydatki na energię.

Drugi ze scenariuszy projektu zakłada, że 45 do 60 procent energii powinno pochodzić z elektrowni jądrowych. Zdaniem Andrzeja Szczęśniaka to dobry trop, ale w Polsce jest mało realny. - Energia jądrowa wymaga bowiem wielkiego kapitału, którego w Polsce nie ma. Nasz kraj nie jest wystarczająco bogaty, by wydać wielkie pieniądze, zanim energia zacznie dochodzić do konsumenta -  argumentował ekspert.

Gość Jedynki wyraził opinię, że energię w Polsce traktuje się zbyt ekologicznie, stawiając jako pierwszy cel efektywność. Po drugie, jego zdaniem Polska porusza się głównie w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego, a za mało jest położone nacisku na to, by energia była tańsza.

Scenariuszem numer trzy mówi o oparciu się na gazie i OZE. Według Andrzeja Szczęśniaka, jest to plan na wypadek bardzo ostrej polityki Unii Europejskiej w ochronie klimatu. Jeśli pozwolenia na emisję byłyby bardzo drogie, Polska nie miałaby innego wyjścia niż postawić na energię odnawialną – uważa Andrzej Szczęśniak. Ocenił, że taka polityka UE jest jednak mało prawdopodobna.

Kryzys na rynku węglowym

Według gościa Jedynki trzeba naprawić polskie górnictwo. Jak mówił, sytuacja kiedy największe przedsiębiorstwo węglowe w Europie jest na skraju upadłości, to sprawa jakości zarządzania i decyzji władz państwowych, które zajmują się tą branżą. Ekspert przypomniał, że wydobywaliśmy kiedyś 200 mln ton  węgla (rocznie), a teraz to zaledwie 40 mln ton.

W jego ocenie Polska wprowadza czasem pomysły z bogatych państw, w których nie ma węgla. Dotyczy to np. zakazu spalania tego surowca, np. w mniejszych miastach czy wsiach, gdzie on tak bardzo nie szkodzi, jak np. w aglomeracji krakowskiej.

Andrzej Szczęśniak tłumaczył też, że zamknięcie dopływu gazu przez Ukrainę z Rosji może nam zaszkodzić. Zaznaczył, że w przypadku Białorusi mamy ograniczone moce odbiorcze, i duża część błękitnego paliwa płynie do nas przez Ukrainę. Ekspert ocenił, że nie przetrzymamy zimy bez gazu przekazywanego przez Ukrainę. Według niego szczególne zagrożenie mogą odczuwać Słowacja, Bułgaria, Czechy, Węgry, które są niemal w 100 procentach uzależnione od Kijowa.

Andrzej Szczęśniak pytany o szanse unii energetycznej, powiedział, że ich nie widzi, podobnie jak rozszerzenia baz NATO w Polsce. - To oznaczałoby dla Europy konflikt z Rosją, a ona tego nie chce, już dziś odczuwa boleśnie sankcje – oświadczył ekspert. Według Andrzeja Szczęśniaka inicjatywy unii energetycznej, rozmieszczenie baz na wschodzie NATO i interwencja NATO na Ukrainie ”nie są nastawione na to, by w Polsce żyło się bezpieczniej” i Polska powinna ”bardziej wzorować się na polityce niemieckiej”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadził Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

agkm

Czytaj także

Czy można uratować polskie kopalnie?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 05:00
Gościem "Sygnałów dnia" będzie szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górnicy chcą utworzenia Państwowych Składów Węgla

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 09:07
Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik mówił w radiowej Jedynce, że taka spółka powinna zacząć działać w przyszłym roku, po zakończeniu sezonu grzewczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński przeciwny embargu na rosyjski węgiel. Boi się eskalacji wojny handlowej

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 15:25
Janusz Piechociński jest zdecydowanie przeciwny pomysłowi embarga na węgiel z Rosji. Jego zdaniem, podjęcie takiej decyzji w końcowym efekcie uderzyłoby w polską gospodarkę i do eskalacji wojny handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Embargo na węgiel z Rosji? ”Polska zaczęła je analizować"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 10:30
Rosyjskie media zauważyły wypowiedź szefa polskiej dyplomacji, który dał do zrozumienia, że nasz kraj rozważa wprowadzenie kolejnych restrykcji wobec Rosji.
rozwiń zwiń