Freedom Express - podróż śladami demokratycznych przemian w Europie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 19:25
Młodzi Europejczycy odbędą podróż przez sześć krajów Starego Kontynentu. Ten międzynarodowy projekt to cześć kampanii poświęconej 25. rocznicy demokratycznych przemian ustrojowych 1989 roku.
Audio
  • Freedom Express - podróż przez Europę śladami demokratycznych przemian (Popołudnie z Jedynką)
Freedom Express - podróż śladami demokratycznych przemian w Europie
Foto: materiały promocyjne/Freedom Express

W podróż pojedzie dwadzieścioro młodych ludzi z Polski, Czech, Kostaryki, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy spotkają się w sobotę 30 sierpnia w Gdańsku. Wprowadzeniem będą warsztaty z demokracji przy autentycznym Okrągłym Stole w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności.

- Staramy się łączyć i wyraźnie wskazywać na związki między rokiem 1939 a 1989. Najprościej i symbolicznie mówiąc, moment utracenia wolności: pakt Ribbentrop-Mołotow i wybuch II wojny światowej oraz odzyskanie wolności: rok 1989. Dlatego też ci młodzi ludzie wezmą udział zarówno w otwarciu Europejskiego Centrum Solidarności w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, jak i następnego dnia wczesnym rankiem wezmą udział w uroczystościach na Westerplatte – tłumaczył w "Popołudniu z Jedynką" Rafał Rogulski, dyrektor sekretariatu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, która jest organizatorem projektu "Freedom Express".

Europejskie Centrum Solidarności wkrótce dostępne dla każdego. My już tam byliśmy >>>

W ciągu dwóch tygodni uczestnicy wyprawy odwiedzą kolejno Gdańsk, Warszawę, Budapeszt, Timiszoarę (Rumunia), Sopron (Węgry), Bratysławę, Pragę i Berlin. W każdym z tych miejsc poznają ich historię i spotkają się z tymi, którzy ją tworzyli. Celem wyprawy jest bowiem, żeby jej uczestnicy zdobyli jak najwięcej informacji, które później twórczo wykorzystają. - Mogą to być filmy, wpisy na blogu, zdjęcia czy próby niedużych reportaży - tłumaczył Dariusz Rosiak, dziennikarz Polskiego Radia i opiekun wyprawy.

Oprócz wyprawy Europejska Sieci Pamięć i Solidarność przygotowało również stronę internetową, na której znaleźć można wszystkie informacje na temat roku 1989 oraz wystawę plenerową, na której pokazane są różne drogi, którymi poszczególne państwa zdobywały wolność.

Materiał Katarzyny Pilarskiej.

pg, ac

Czytaj także

Życie na cenzurowanym w PRL. Gdzie cenzorzy z tamtych lat?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 11:17
"Ocenzurowane" Eweliny Karpacz-Oboładze to pierwszy reportaż, który powstał w ramach akcji "Zaczęło się 4 czerwca". Jak pamiętamy cenzurę i cenzorów? Cenzura zniknęła z naszego życia w 1990 roku, choć już po czerwcu '89 praktycznie nie ingerowała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa Środkowa i Wschodnia po 1989

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 11:12
Ślepy liberalizm, rewolucja gospodarcza, lustracja – z tym wszystkim spotkały się podczas transformacji komunistyczne państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Jak następowały przemiany ustrojowe w tych krajach po roku 1989?
rozwiń zwiń