Szef Rady Nadzorczej Polskiego Radia: najważniejsze to nadążyć za zmianami

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 17:27
- Skostnienie bardzo często może skończyć się dla medium dramatycznie. Pamiętam BBC, które w latach 60. bardzo twardo trzymało się wskazań swojego ojca założyciela. Skończyło się buntem młodych słuchaczy, którzy przerzucili się na pirackie rozgłośnie - mówił w Jedynce prof. Janusz Adamowski.
Audio
  • Prof. Janusz Adamowski o cyfryzacji Polskiego Radia, opłacie audiowizualnej i misji (Popołudnie z Jedynką)
Prof. Janusz Adamowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia
Prof. Janusz Adamowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wymieniając wyzwania, przed którymi stoi Polskie Radio, gość "Popołudnia z Jedynką" w pierwszej kolejności wymienił cyfryzację. Proces ten rozpoczął się w październiku 2013 roku od aglomeracji warszawskiej i katowickiej. Już niedługo sygnał cyfrowy będzie włączony m.in. w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, a w całej Polsce ma być dostępny najpóźniej w 2020 roku.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

- Warto zwrócić uwagę na fakt, że ogólnopolski zasięg analogowy mają tylko Jedynka i Trójka. W przypadku Dwójki i Czwórki ten zasięg jest dość ograniczony, dlatego dla tych programów cyfryzacja to bardzo ważny proces. Dzięki niej Polskie Radio będzie mogło również rozszerzyć swoją działalność. Już jest przecież obecne w innych pasmach, a pojawienie się na multipleksie oznaczać będzie jakościowe rozszerzenie oferty - podkreślał prof. Janusz Adamowski.

Jak dodał, wprowadzanie radia cyfrowego nie oznacza wcale automatycznej likwidacji radia analogowego. - To będzie równoległe nadawanie. Nie ma jeszcze określonej żadnej daty, kiedy nadawanie analogowe się zakończy - tłumaczył przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia.

KRRiT podsumowuje rok: cyfryzacja sukcesem, a największą porażką... >>>

Bardzo istotne z punktu widzenia publicznego radia jest również uchwalenie nowej ustawy medialnej. Mimo zapowiedzi poprzedniego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, nie udało się to w roku ubiegłym i do dziś obowiązuje ustawa o radiofonii i telewizji z 1992 roku.

- To nie Rada Nadzorcza Polskiego Radia zadecyduje o uchwaleniu nowych przepisów, tylko gremia polityczne. Wydaje mi się jednak, że przekonanie o tym, że dojrzeliśmy do nowego ustawodawstwa jest chyba wśród polityków coraz bardziej powszechne. Ustawa przewidująca opłatę audiowizualną jest też korzystna dla ludzi, bo będzie ona niższa niż abonament, który dziś jest postrzegany w kategoriach przykrego ciężaru finansowego - stwierdził prof. Janusz Adamowski.

Co gość Jedynki sądzi o realizowaniu przez Polskie Radio misji nadawcy publicznego - dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

pg/pj

Czytaj także

Dworak: właściwe finansowanie mediów publicznych to zadanie do wykonania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 17:24
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak podkreślił, że trzeba na nowo przemyśleć rolę mediów publicznych i dostosować ją do zmian społecznych, by jak najlepiej pełniły swoje funkcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja przyszłością radia. DAB+ to nowy wymiar radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 09:58
Nowe, niedostępne dotąd możliwości, lepsza jakość dźwięku, mniejsza wrażliwość na zakłócenia, inny sposób jego kompresji - w określonym paśmie możemy równocześnie emitować więcej informacji. Nadawanie cyfrowe jest też kilkukrotnie tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja radia postępuje! DAB+ we Wrocławiu i Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 13:49
W piątek w samo południe ruszyło nadawanie cyfrowe w systemie DAB+ we Wrocławiu i w Szczecinie. Do końca 2020 roku sygnał cyfrowy ma być dostępny w całej Polsce.
rozwiń zwiń