Gen. Pacek: jesteśmy w NATO krajem pierwszej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 16:30
- Decyzja Sojuszu pokazała, że tak samo myśli on o bezpieczeństwie Wielkiej Brytanii, jak Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. To jest najważniejsze osiągnięcie szczytu - mówi w radiowej Jedynce generał Bogusław Pacek, doradca szefa MON.
Audio
  • Generał Bogusław Pacek m.n. o postanowieniach szczytu NATO w Walii (radiowa Jedynka/"Popołudnie z Jedynką")
Generał Bogusław Pacek
Generał Bogusław PacekFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

<<<Decyzje NATO odpowiedzią na agresywną polityke Rosji>>>

Do Polski przyjadą dodatkowi żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego. Potwierdził to prezydent Bronisław Komorowski podczas kończącego się w Walii szczytu przywódców Sojuszu. Pakt zdecydował, że wyśle dodatkowe siły do wschodnich krajów, w tym do naszego. Pakt utworzy też nowe oddziały szybkiego reagowania, tak zwaną szpicę, choć szczegóły tej decyzji będą znane później.

Według generała Bogusława Packa, właśnie "wychodzimy z myślenia, że jesteśmy krajem drugiej kategorii w NATO". Zdaniem gościa audycji "Popołudnie z Jedynką", szczyt udowodnił, że w Sojuszu "nie ma pierwszej i drugiej prędkości".

Generał podkreśla, że decyzja o powstaniu szpicy była oczekiwana i proponowana przez Polskę. O usytuowaniu jej dowództwa w Szczecinie mówił zarówno minister Siemoniak, jak i dowódca wojsk NATO, generał Breedlove. Pacek wyjaśnia, że z siłami szybkiego reagowania mamy już do czynienia w Sojuszu, ale te nowe, to zupełnie inna jakość. Według planów, formacja ta ma być gotowa do działania w dwa do pięciu dni. -To kosmiczne tempo, jak na możliwość przerzutu wojsk - uważa Pacek. Generał dodaje, że jest to "ważne uzupełnienie dotychczasowego systemu obronnego".

Gość Jedynki pozytywnie ocenia także deklarację NATO w sprawie uaktualniania na bieżąco planów obronnych. - Tego do tej pory nie było, bo zmiany następowały od jednej politycznej decyzji do drugiej. Trzeba było specjalnego wysiłku politycznego, żeby pomyśleć o czymś nowym - zauważa Pacek.

Generał zwraca uwagę na konieczność modernizacji armii. - Polska dokonała dużo w tej dziedzinie, ale trzeba jeszcze bardzo dużo zrobić. Jesteśmy dużo lepsi od wielu innych, do których się porównywaliśmy, ale ciągle trzeba pracować.  Bez modernizacji daleko się nie pojedzie - podsumowuje Pacek.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

iz

<<< szczyt NATO w Polsce >>>

Czytaj także

Kwatera główna sił natychmiastowego reagowania NATO będzie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 16:00
- W czasie gdy Rosja nielegalnie działa na Ukrainie, musimy zapewnić naszych członków we wschodniej Europie, że podtrzymujemy zobowiązanie do kolektywnej obrony, wynikające z artykułu 5. Dlatego musimy być zdolni do szybszego działania - powiedział premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nad czym pracowała dyplomacja, staje się rzeczywistością"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 18:00
- To sprawa zasadniczej wagi dla bezpieczeństwa Polski - tak prezydent Bronisław Komorowski skomentował ustalenia jakie zapadły na szczycie Paktu w Walii.
rozwiń zwiń