X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gen. Pacek: jesteśmy w NATO krajem pierwszej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 16:30
- Decyzja Sojuszu pokazała, że tak samo myśli on o bezpieczeństwie Wielkiej Brytanii, jak Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. To jest najważniejsze osiągnięcie szczytu - mówi w radiowej Jedynce generał Bogusław Pacek, doradca szefa MON.
Audio
  • Generał Bogusław Pacek m.n. o postanowieniach szczytu NATO w Walii (radiowa Jedynka/"Popołudnie z Jedynką")
Generał Bogusław Pacek
Generał Bogusław PacekFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

<<<Decyzje NATO odpowiedzią na agresywną polityke Rosji>>>

Do Polski przyjadą dodatkowi żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego. Potwierdził to prezydent Bronisław Komorowski podczas kończącego się w Walii szczytu przywódców Sojuszu. Pakt zdecydował, że wyśle dodatkowe siły do wschodnich krajów, w tym do naszego. Pakt utworzy też nowe oddziały szybkiego reagowania, tak zwaną szpicę, choć szczegóły tej decyzji będą znane później.

Według generała Bogusława Packa, właśnie "wychodzimy z myślenia, że jesteśmy krajem drugiej kategorii w NATO". Zdaniem gościa audycji "Popołudnie z Jedynką", szczyt udowodnił, że w Sojuszu "nie ma pierwszej i drugiej prędkości".

Generał podkreśla, że decyzja o powstaniu szpicy była oczekiwana i proponowana przez Polskę. O usytuowaniu jej dowództwa w Szczecinie mówił zarówno minister Siemoniak, jak i dowódca wojsk NATO, generał Breedlove. Pacek wyjaśnia, że z siłami szybkiego reagowania mamy już do czynienia w Sojuszu, ale te nowe, to zupełnie inna jakość. Według planów, formacja ta ma być gotowa do działania w dwa do pięciu dni. -To kosmiczne tempo, jak na możliwość przerzutu wojsk - uważa Pacek. Generał dodaje, że jest to "ważne uzupełnienie dotychczasowego systemu obronnego".

Gość Jedynki pozytywnie ocenia także deklarację NATO w sprawie uaktualniania na bieżąco planów obronnych. - Tego do tej pory nie było, bo zmiany następowały od jednej politycznej decyzji do drugiej. Trzeba było specjalnego wysiłku politycznego, żeby pomyśleć o czymś nowym - zauważa Pacek.

Generał zwraca uwagę na konieczność modernizacji armii. - Polska dokonała dużo w tej dziedzinie, ale trzeba jeszcze bardzo dużo zrobić. Jesteśmy dużo lepsi od wielu innych, do których się porównywaliśmy, ale ciągle trzeba pracować.  Bez modernizacji daleko się nie pojedzie - podsumowuje Pacek.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

iz

<<< szczyt NATO w Polsce >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwatera główna sił natychmiastowego reagowania NATO będzie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 16:00
- W czasie gdy Rosja nielegalnie działa na Ukrainie, musimy zapewnić naszych członków we wschodniej Europie, że podtrzymujemy zobowiązanie do kolektywnej obrony, wynikające z artykułu 5. Dlatego musimy być zdolni do szybszego działania - powiedział premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nad czym pracowała dyplomacja, staje się rzeczywistością"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 18:00
- To sprawa zasadniczej wagi dla bezpieczeństwa Polski - tak prezydent Bronisław Komorowski skomentował ustalenia jakie zapadły na szczycie Paktu w Walii.
rozwiń zwiń