Wylali Ciechana. Tochman: to protest przeciwko mowie nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 16:07
- Nie będziemy sprzedawać piwa Ciechan, bo nie chcemy wspierać człowieka, który publicznie gardzi innymi ludźmi - powiedział Wojciech Tochman, który w klubokawiarni Wrzenie Świata ostentacyjnie wylał Ciechana, odpowiadając tym samym na słowa prezesa tego browaru Marka Jakubiaka.
Audio
  • Wojciech Tochman o swoim proteście przeciwko mowie nienawiści (Popołudnie z Jedynką)
  • Wylewanie Ciechana. Relacja Katarzyny Pilarskiej (Popołudnie z Jedynką)
Wojciech Tochman
Wojciech TochmanFoto: PAP/archiwum/Paweł Kula

A wszystko zaczęło się od zdjęcia znanego boksera Dariusza Michalczewskiego z tabliczką "Jestem sojuszniczką osób LGBT, bo chcę żyć w kraju, w którym moi homoseksualni przyjaciele nie są dyskryminowani". Na te słowa zareagował Marek Jakubiak - właściciel kilku browarów, w tym popularnego Ciechana, który napisał na Facebooku obraźliwy wpis skierowany do boksera.

Gość "Popołudnia z Jedynką" zauważył, że to nie jest pierwsza taka wypowiedź Marka Jakubiaka.  - Mowa nienawiści, to jest początek drogi do obozów koncentracyjnych. (...) My musimy zaprotestować przeciwko mowie nienawiści, która jest skrajnie niebezpieczna - powiedział Tochman.

Krytycy akcji twierdzą, że publiczne wylewanie piwa to "darmowa reklama Ciechana". - Takim jesteśmy krajem, że dla niektórych ludzi mieszkających w Polsce mowa nienawiści serwowana przez właściciela browaru jest reklamą tego browaru i zachętą do picia tego piwa. To pokazuje jak dużo jest jeszcze przed nami do zrobienia - powiedział.

Tochman podkreślił, że każdy człowiek ma prawo głosić swoje poglądy, ale w sposób nie raniący innych ludzi. - Jak przeprosi tych których obraził, to ja chętnie usiądę do stołu z tym panem i porozmawiam, ale w sposób który nikogo nie będzie obrażał - powiedział w rozmowie z Kamilą Terpiał-Szubartowicz.

Sprawa do prokuratury

- Dostaliśmy telefon, że wylewając piwo popełnimy przestępstwo, bo działamy na szkodę fundacji, a więc jesteśmy niegospodarni. W związku z tym kupiłem te piwo i laliśmy moje piwo - tłumaczył  gość Jedynki. Jak wyjaśniał, obecnie urzędnicy sprawdzają, czy ktoś dzwonił z urzędu i tym samym przekroczył swoje kompetencje. Nie istnieją bowiem takie procedury, żeby dzwonić do podatników i ich straszyć. Czy też może ktoś się podszył pod urzędnika państwowego. - Jedno i drugie jest przestępstwem, a więc któreś z tych przestępstw zostało popełnione. Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

to

Zobacz więcej na temat: homoseksualizm
Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
ucho52014-09-23 22:07 Zgłoś
Słuchałem rozmowy z Panem Tochmanem, któty chyba nie rozumie, co się do niego mówi. Prowadzący stwierdzał, że wylewanie piwa i nagłośnienie sprawy jest reklamą dla piwa, natomiast p. Tochman stwierdzał, że wypowiedź p. Jakubika była świadomą reklamą. P. Tochman odniósł sukces: nigdy w życiu o nim nie słyszałem, teraz tak. Nigdy w życiu nie słyszałem o piwie, które zostało wylewne, teraz też usłyszałem.
Oberek2014-09-23 21:09 Zgłoś
"W związku z tym kupiłem te piwo i laliśmy moje piwo - tłumaczył gość Jedynki". Marek Jakubiak brzydko napisał, ale przynajmniej gramatycznie, dramatycznie za to prezentuje się język polski w wydaniu gościa Polskiego Radia. - Pomijając styl, ale jak można zrobić błąd w mianowniku??? TE, to - PIWA - liczba mnoga, liczna pojedyncza, PIWO - to jest - TO. Nigdy nie piłam Ciechana, może się skuszę
Cien2014-09-23 19:09 Zgłoś
Brawo. Mam nadzieję, że inni pójdą śladem Tochmana. Myślę nie tylko o jego książkach i wrażliwości, ale również o piwie Ciechan.

Czytaj także

Walka z mową nienawiści. Trzy projekty w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 13:56
Trwają pracę nad rozszerzeniem katalogu kar za tzw. mowę nienawiści - mówiła w radiowej Jedynce posłanka SLD Stanisława Prządka, przewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia HIV wśród homoseksualistów. WHO: powinni prewencyjnie przyjmować leki

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 15:40
Wśród homoseksualistów rośnie liczba zakażeń wirusem HIV - alarmuje w raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Po raz pierwszy wzywa ona mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami, do prewencyjnego przyjmowania leków antyretrowirusowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice wychodzą z szafy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 08:00
Opowieści rodziców, których dzieci okazały się być osobami homoseksualnymi. Najpierw jest szok, niedowierzanie, zaprzeczanie, rozpacz, następnie powoli, bardzo powoli rodzice próbują zaakceptować seksualną orientację swojego dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski konsul w Chinach wziął ślub z mężczyzną

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 08:44
Pierwsze oficjalne małżeństwo tej samej płci w Chinach, choć - de facto - nie na chińskiej ziemi.
rozwiń zwiń